Fotó: Haáz Vince
Abban bízik Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, hogy mire Románia az Európai Unió soros elnökségének a végére ér, az ország bekerül a schengeni övezetbe. Annál is inkább, mert Románia már 2011-ben teljesítette a csatlakozáshoz szükséges követelményeket.
2019. január 25., 20:382019. január 25., 20:38
2019. január 25., 21:062019. január 25., 21:06
A pénteki Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatón Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az európai parlamenti választások jelentőségét is hangsúlyozta, rámutatva arra, hogy szövetségük kész együttműködni a Magyar Polgári Párttal (MPP), ám az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) javaslatát, hogy alkossanak hárompárti választási koalíciót, elutasítja. Ezt azzal magyarázta, hogy amennyiben választási koalícióra lépne, az azt jelentené, hogy a szövetség feladná az identitását. „Az RMDSZ listája nyitva áll bárki számára” – tette hozzá a szövetségi elnök, aki
A szövetség március elsejéig rangsorolja jelöltjeit. Kelemen szerint az reális, hogy a Romániában 6,5 százalékot kitevő erdélyi magyarság két jelöltet juttasson az európai parlamentbe. Három jelölt bejuttatásához a magyarság jelöltlistájának a szavazatok 9,26 százalékát kellene megszereznie.
Fotó: Haáz Vince
Egy erős Európában egy fejlődő Erdélyről beszélt a szövetségi elnök, arról, hogy egy erős Kárpát-medencei magyar EP-képviselethez szeretne az RMDSZ hozzájárulni. Úgy fogalmazott, hogy reményei szerint az Európai Néppárton belül a Kárpát-medencei magyar képviselőket tömörítő magyar frakció lesz a második legerősebb a német frakció után. A politikus szerint az EU-nak nincsen alternatívája, hiszen egyedül sem Németország, sem Franciaország nem tudna a globalizáció világában versenyre kelni Kínával, az Egyesült Államokkal, vagy Oroszországgal. Azt tartotta bajnak, hogy az EU-ban „egyesek azt gondolják, a választókat kell folyamatosan megszidni azért, hogy mit választottak”.
– tette hozzá Kelemen Hunor, aki szerint tervezni kell a jövőt és hinni benne, hogy a fiatalok számára olyan jövőkép rajzolódjon ki, amiért érdemes itthon maradniuk, illetve hazatérniük.
Fotó: Haáz Vince
A szövetségi elnök rámutatott arra is, hogy
Az országos politika mellett a helyi politikában is szövetségesekre van szükség. Azokkal a pártokkal szövetkezik, amelyekre a választók a szavazataikat adták, akár helységenként, megyénként is más-mással. Érdekekről van szó, nem értékazonosulásról, hanem pragmatikus döntésekről – hangsúlyozta Kelemen.
Fotó: Haáz Vince
Az RMDSZ elnöke azokra a bírálatokra is megpróbált válaszolni, amelyek amiatt érik őket, hogy a bukaresti parlamentben az RMDSZ a baloldali-liberális kormánykoalíciót támogatja, amelynek politikáját a romániai magyarok jelentős hányada is elutasítja. Kelemen Hunor elmondta, szövetségkötések nélkül az RMDSZ elszigetelődne, szövetséget viszont csak azzal köthet, akit a román választók küldenek az önkormányzati testületekbe és a parlamentbe.
– mutatott rá politikai beszámolójában a szövetségi elnök, aki a december végén elfogadott sürgősségi kormányrendeletet említette, amely „a feje tetejére állította a pénzügyi politikát”. Kijelentette, a kormány káoszt teremtett a gazdaságban, és emiatt a következő két-három hónapban „takaréklángon” fog működni az ország. Megjegyezte, ha február folyamán el is fogadják a költségvetést, áprilisig is eltarthat, míg beruházásokat lehet eszközölni. Az RMDSZ azt javasolja, hogy halasszák el az adózást módosító kormányrendelet életbe léptetését.
Fotó: Haáz Vince
Tisztújító kongresszus
Négy hét múlva, február 22-23. között tartják Kolozsváron az RMDSZ tisztújító kongresszusát. A kongresszus előkészítésével megbízott Porcsalmi Bálint, a szövetség ügyvezető elnöke szerint „nem az a tét, hogy ki lesz a szövetségi elnök, hanem az, hogy milyen irányt mutatunk a közösségnek” – mondta arra utalva, hogy Kelemen Hunor az egyedüli jelölt az RMDSZ elnöki tisztségére. Sem az ügyvezető elnök, sem Kelemen Hunor szövetségi elnök nem tartotta valószínűnek, hogy a kongresszus módosítja alapszabályát. Elmondták, érdemi módosító javaslatok csak a szövetség programjához érkeztek. Porcsalmi hozzátette, a kongresszuson 983 küldött és több mint 200 meghívott vesz majd részt. A küldöttek és a sajtó számára is telefonos alkalmazás készül, amelyen keresztül elérhetővé teszik a kongresszusi dokumentumokat és a szükséges információkat.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
13 hozzászólás