Fotó: Haáz Vince
Abban bízik Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, hogy mire Románia az Európai Unió soros elnökségének a végére ér, az ország bekerül a schengeni övezetbe. Annál is inkább, mert Románia már 2011-ben teljesítette a csatlakozáshoz szükséges követelményeket.
2019. január 25., 20:382019. január 25., 20:38
2019. január 25., 21:062019. január 25., 21:06
A pénteki Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatón Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az európai parlamenti választások jelentőségét is hangsúlyozta, rámutatva arra, hogy szövetségük kész együttműködni a Magyar Polgári Párttal (MPP), ám az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) javaslatát, hogy alkossanak hárompárti választási koalíciót, elutasítja. Ezt azzal magyarázta, hogy amennyiben választási koalícióra lépne, az azt jelentené, hogy a szövetség feladná az identitását. „Az RMDSZ listája nyitva áll bárki számára” – tette hozzá a szövetségi elnök, aki
A szövetség március elsejéig rangsorolja jelöltjeit. Kelemen szerint az reális, hogy a Romániában 6,5 százalékot kitevő erdélyi magyarság két jelöltet juttasson az európai parlamentbe. Három jelölt bejuttatásához a magyarság jelöltlistájának a szavazatok 9,26 százalékát kellene megszereznie.
Fotó: Haáz Vince
Egy erős Európában egy fejlődő Erdélyről beszélt a szövetségi elnök, arról, hogy egy erős Kárpát-medencei magyar EP-képviselethez szeretne az RMDSZ hozzájárulni. Úgy fogalmazott, hogy reményei szerint az Európai Néppárton belül a Kárpát-medencei magyar képviselőket tömörítő magyar frakció lesz a második legerősebb a német frakció után. A politikus szerint az EU-nak nincsen alternatívája, hiszen egyedül sem Németország, sem Franciaország nem tudna a globalizáció világában versenyre kelni Kínával, az Egyesült Államokkal, vagy Oroszországgal. Azt tartotta bajnak, hogy az EU-ban „egyesek azt gondolják, a választókat kell folyamatosan megszidni azért, hogy mit választottak”.
– tette hozzá Kelemen Hunor, aki szerint tervezni kell a jövőt és hinni benne, hogy a fiatalok számára olyan jövőkép rajzolódjon ki, amiért érdemes itthon maradniuk, illetve hazatérniük.
Fotó: Haáz Vince
A szövetségi elnök rámutatott arra is, hogy
Az országos politika mellett a helyi politikában is szövetségesekre van szükség. Azokkal a pártokkal szövetkezik, amelyekre a választók a szavazataikat adták, akár helységenként, megyénként is más-mással. Érdekekről van szó, nem értékazonosulásról, hanem pragmatikus döntésekről – hangsúlyozta Kelemen.
Fotó: Haáz Vince
Az RMDSZ elnöke azokra a bírálatokra is megpróbált válaszolni, amelyek amiatt érik őket, hogy a bukaresti parlamentben az RMDSZ a baloldali-liberális kormánykoalíciót támogatja, amelynek politikáját a romániai magyarok jelentős hányada is elutasítja. Kelemen Hunor elmondta, szövetségkötések nélkül az RMDSZ elszigetelődne, szövetséget viszont csak azzal köthet, akit a román választók küldenek az önkormányzati testületekbe és a parlamentbe.
– mutatott rá politikai beszámolójában a szövetségi elnök, aki a december végén elfogadott sürgősségi kormányrendeletet említette, amely „a feje tetejére állította a pénzügyi politikát”. Kijelentette, a kormány káoszt teremtett a gazdaságban, és emiatt a következő két-három hónapban „takaréklángon” fog működni az ország. Megjegyezte, ha február folyamán el is fogadják a költségvetést, áprilisig is eltarthat, míg beruházásokat lehet eszközölni. Az RMDSZ azt javasolja, hogy halasszák el az adózást módosító kormányrendelet életbe léptetését.
Fotó: Haáz Vince
Tisztújító kongresszus
Négy hét múlva, február 22-23. között tartják Kolozsváron az RMDSZ tisztújító kongresszusát. A kongresszus előkészítésével megbízott Porcsalmi Bálint, a szövetség ügyvezető elnöke szerint „nem az a tét, hogy ki lesz a szövetségi elnök, hanem az, hogy milyen irányt mutatunk a közösségnek” – mondta arra utalva, hogy Kelemen Hunor az egyedüli jelölt az RMDSZ elnöki tisztségére. Sem az ügyvezető elnök, sem Kelemen Hunor szövetségi elnök nem tartotta valószínűnek, hogy a kongresszus módosítja alapszabályát. Elmondták, érdemi módosító javaslatok csak a szövetség programjához érkeztek. Porcsalmi hozzátette, a kongresszuson 983 küldött és több mint 200 meghívott vesz majd részt. A küldöttek és a sajtó számára is telefonos alkalmazás készül, amelyen keresztül elérhetővé teszik a kongresszusi dokumentumokat és a szükséges információkat.
Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.
Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.
Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
13 hozzászólás