Romániában a megkérdezettek 68,4 százaléka állította azt, hogy egyetlen könyvet sem olvasott el a felmérés előtti évben
Fotó: Gecse Noémi
A romániai könyvpiaci forgalom szinte háromszor alacsonyabb, mint a feleakkora népességgel rendelkező Magyarországé, a romániaiak továbbá keveset költenek könyvekre, és még kevesebbet olvasnak. A több kutatásban is szereplő kedvezőtlen adatok azonban Székelyföldre nem érvényesek, mivel az általunk megkérdezett csíkszeredai illetékesek szerint itt az anyaországhoz hasonlóan „hagyománya van” a könyvolvasásnak.
2018. június 23., 18:002018. június 23., 18:00
Miközben nemzetközi kutatások szerint
Az Európai Könyvkiadók Szövetségének (Federation of European Publishers - FEP) tavaly közölt, A könyvipar Európában című kutatása emellett arra is rámutat, hogy Románia sereghajtó a könyvvásárlás és az olvasás tekintetében is.
A felmérésben bemutatott térkép szerint
Az egyik csíkszeredai könyvesboltban. Székelyföldön hagyománya van a könyvolvasának
Fotó: Gecse Noémi
A magyarországi könyvpiac értéke szinte háromszorosa a romániainak, és ez a könyvvásárlási és olvasási szokásokban is meglátszik. A kutatás az úgynevezett PPS-ben kifejezve rangsorolta az országokat a szerint, hogy háztartásonként mennyit fordítanak könyvvásárlásra egy évben. A PPS főként az Eurostat (Európai Statisztikai Hivatal) által alkalmazott sajátos vásárlóerő-paritás, amely azt méri, hogy mennyi terméket lehet vásárolni egy valutában egy másik valutához mérve, ezzel figyelembe véve a különböző országokban eltérő árakat. Definíciója: 1 PPS = 1 euró vásárlóereje az EU egészére. A könyvvásárlásra fordított összeg tekintetében Románia az utolsó előtti helyen szerepel 12,6 PPS-el, mindössze Bulgáriát (11,6) előzve meg. Az EU-s átlag egyébként 103 PPS, Magyarországon ez az érték 63,3, Németországban 144,7, a lista elején pedig Luxemburg áll 197,2 PPS-el.
Az alacsony hazai könyvvásárlási kedv az olvasási szokásokon is meglátszik: a felmérés szerint a romániaiak mindössze 29,6 százaléka olvasott el legalább egy könyvet egy év alatt, Magyarországon ez az arány 61,4, Luxemburgban pedig 81,9 százalék.
Egy másik, a romániai könyvkiadói piacot vizsgáló 2016-os felmérésben Ioana Ceobanu, George Cristian Dinu és Tatiana Cristea szerzők megyénként is megvizsgálták a hazai helyzetet. Mint kiderült, összesen
Ugyanez figyelhető meg a megyék tekintetében is: Maros megyében például a létező 98 kiadó közül csak 32, Kovászna megyében a 45 közül 15, Brassó megyében pedig a 174 közül mindössze 55 kiadó tevékeny.
A lista másik végén található például Călărași megye mindössze 5, Giurgiu és Tulcea megyék pedig 4-4 aktív kiadóval. A könyvesboltok tekintetében még ennél is elkeserítőbb a helyzet, hiszen a dél-romániai Teleorman megyében például egyetlen könyvesbolt sem működik (legalábbis tavaly még ez volt a helyzet), de ugyanez a helyzet tapasztalható több városban is.
Fotó: Gecse Noémi
A romániai könyvpiac alacsony értékének, illetve az elkeserítő vásárlási és olvasási szokásoknak számos oka van az általunk megkérdezett csíkszeredai érintettek szerint, akik azt is kiemelték, hogy Székelyföld kiemelkedik ebből a szempontból az ország többi régiója közül.
– mutatott rá érdeklődésünkre Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, aki a Csíkszeredai Könyvvásár főszervezője is. Mint mondta, véleménye szerint
„Emellett tehetetlenül állnak az a veszély előtt, amely rázúdult az oktatási rendszerre a ‘90-es években: egy olyan ellenőrizhetetlen, túlburjánzó, gyenge minőségű és silány elektronikus világ tört rá ezekre a fiatalokra, ami rabul ejtette őket. Persze vannak olyan pedagógusok, akik próbálnak megoldásokat találni erre a helyzetre, de a rendszer hibáit csak alkalmanként lehet ezekkel orvosolni. Akik pedig nem olvasnak, sokkal kevésbé kreatívak, mint olvasó társaik, és Romániára egyébként is jellemző a képzeletszegénység és a kreativitás nagyfokú hiánya” – vélekedett Ráduly.
A polgármester kitért arra is, hogy a kilencvenes években,
„Sokat járom az országot, és ahol csak lehet, szétnézek, ilyenkor pedig rendszerint könyvesboltokba is be szoktam menni. Sokat elmond az, hogy olyan megyék is vannak, ahol alig találni könyves üzletet. Magyarország sokkal jobb helyzetben van, és ezzel együtt Székelyföld is, hiszen
Azon túl pedig, hogy hány könyvesbolt van egy városban, azt is meg kell nézni, hogy hány nyomda vagy hány kiadó működik ugyanott, és ebben a tekintetben Csíkszereda mind jeleskedik. Ez volt az egyik felhajtóereje a csíkszeredai könyvvásár megszervezésének is, amely egy nagyon változatos és minőségi kínálatot nyújtott az érdeklődőknek.
– zárta a polgármester.
Kevés könyvet vesz kezébe a romániai lakosság. Székelyföldön nem olyan súlyos a helyzet
Fotó: Gecse Noémi
Hajdú Áron, a csíkszeredai Bookart Kiadó vezetője szerint
„A magyar nyelv viszonylag kevés ember anyanyelve, ezért a fordítások nagyon fontosak, és ebben Magyarország jeleskedik. Ott nagyon sok könyvet fordítanak és adnak ki, illetve sokan is olvassák az idegen nyelvről magyarra lefordított sikerkönyveket.
– mondta. Hozzátette, azt is fontos kiemelni, hogy az elektronikus média megerősödése óta a könyv elvesztette a legfontosabb szerepét, az információközlést. Ennek hatására ma már csak azok olvasnak könyveket, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy kézzel foghatóan kinyissák azt, és úgy olvassanak. Ferencz Kornélia, a csíkszeredai Corvina Könyvesház vezetője szerint
„Hargita megyében a Maros–Magyar Autonóm Tartomány 1968-as megszűnése után létrejött az állami könyvterjesztő, és ahhoz képest, hogy az ország többi része hogyan volt ellátva, Csíkszereda, Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós élen járt a könyvellátásban. Ez megteremtette a hagyományt, másrészt pedig Zöld Lajosnak is sok köszönhető. Ő volt az, aki kiképezett a térségben egy könyves szakmai réteget, és lehetővé tette, hogy Budapesten tanuljunk. Ezek a szakemberek dolgoznak most a könyvesboltokban, és sokat segített számunkra az, hogy megtapasztalhattuk, hogyan működnek a magyarországi könyvesboltok, ezt a tudást pedig kamatoztatni tudtuk itthon” – emlékezett vissza Ferencz Kornélia.
Fotó: Gecse Noémi
Véleményét a Pro Print Kiadó igazgatója, Burus Endre is megerősítette, aki szintén úgy gondolja, hogy a hagyomány miatt olvasnak többet Magyarországon, és ezáltal Székelyföldön is.
– emelte ki Burus.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
Jelentős mennyiségű hó hullott az éjszaka Udvarhelyszéken is, több centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, fehérre festve a tájat. Vajon meddig csodálhatjuk? Mivel valószínűleg nem sokáig, megörökítettük az idei szezon első hófödte reggelét.
A választásokra való tekintettel rendhagyó programmal tartanak nyitva Maros megyében a lakosságnyilvántartó-hivatalok, érvényes személyazonossági igazolványt lehet igényelni.
A brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) több mint 150 munkagépet vetett be a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a lehullott nagy mennyiségű hó eltakarítására a közigazgatása alá tartozó országutakról.
Havazott csütörtökre virradóan Maros megye teljes területén, de komolyabb fennakadást nem okozott a télies időjárás, a hókotrók mindenhol dolgoztak.
Noha a hőmérséklettel eddig sem volt gond, Csíkszereda mindegyre bejelentkezett az ország leghidegebb pontjaként az idei ősz folyamán (ebben a szezonban már mínusz tíz fok is volt), most nemcsak érezni, látni is lehet a telet. S hogy milyen? Mutatjuk.
szóljon hozzá!