Székelyföld létezik, mert ez a mi otthonunk!

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Székelyföld igenis létezik, még ha közigazgatásilag nincs is nyoma – állapították meg a Vásárhelyi Forgatag keretében szervezett beszélgetésen Maros, Kovászna és Hargita megyék tanácselnökei, Péter Ferenc, Tamás Sándor és Bíró Barna Botond. A megyevezetők nemcsak saját Székelyföld-viszonyukat tárták fel politikusként és magánemberként, de arról is beszéltek, miért nem kedvez a mai geopolitikai helyzet a területiautonómia-törekvéseknek.

Hajnal Csilla

2024. szeptember 02., 18:582024. szeptember 02., 18:58

A Vásárhelyi Forgatag első vasárnapi Dumatér-beszélgetését Jakab Orsolya vezette, és Székelyföld volt a témája. Felvezetőként elmondta, a „Székelyföld nem létezik” kijelentést egyre erőteljesebben és gyakrabban sulykolják a román szélsőséges erők mozgatói. Bár közigazgatási és jogi értelemben igazuk van, a politikai térben ennek ellenkezője is sokszor elhangzik.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Tamás Sándor szerint pontosan az a lényeg, hogy beszéljenek róla, és beszélnek is róla.

Kovászna Megye Tanácsának elnöke a beszélgetés kezdetén reményét fejezte ki, hogy az eddigi, meglehetősen egocentrikus Hargita megyei vezetés után szorosabb együttműködés várható Bíró Barna Botonddal.

A háromszéki tanácselnök szerint saját büszkeségünk miatt is fontos kiemelni, hogy az első írásos említés a székelyekről 1116-ból származik, és már akkor jó harcosokként beszélnek rólunk. Szinte ezer esztendő telt el, és Székelyföld azóta is van – tette hozzá Tamás Sándor.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Péter Ferenc kifejtette, Maros megye Erdély kicsinytett mása, hiszen itt tömbmagyarság és szórvány egyaránt létezik, de olyan részek is vannak, ahol egyeáltalán nem élnek magyarok.

Idézet
Létezik Székelyföld, mert ez az otthonunk, ahol nem csak magunknak akarunk jövőt teremteni, hanem a következő nemzedékeknek is. Addig létezik, amíg ezt a teret mi belakjuk.

Pontosan az a legfelemelőbb a Forgatagon, amikor sok gyerekkocsit tologatnak az emberek, tehát ha lesz elég utód, akkor lesz jövője Székelyföldnek. Nekünk, vezetőknek az a feladatunk, hogy olyan helyet biztosítsunk a székelyföldi családoknak, hogy itt akarjanak családot alapítani. Látva, mennyi család, gyerek, szülő, nagyszülő fordul meg itt a várban, nem kérdés, létezik vagy sem Székelyföld. Igenis létezik!” – hangsúlyozta Péter Ferenc.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Bíró Barna Botond az együttműködésről szólva elmondta,

nem kérdés, létezik Csík-, Gyergyó- és Udvarhelyszék hármas versenye, de ez egy egészséges vetélkedés, ami eredményes szokott lenni a döntések meghozatalában.

„Székelyföld pedig nem attól létezik vagy sem, hogy kimondják vagy tagadják, hanem attól, hogy ez egy kulturális tér, és addig létezik, amíg ezt tartalommal meg tudjuk tölteni” – tette hozzá Hargita Megye Tanácsának nemrégiben megválasztott elnöke.

Béke legyen és nagyobb szelet kenyér

Jakab Orsolya kérdésére, miszerint a megyék elnökei székelynek vallják-e magukat, mindhárman egyértelmű igennel válaszoltak.

Tamás Sándor úgy véli, senki nem tudhatja pontosan, hogy a felmenői ezer évre visszamenőleg milyen génekkel rendelkeznek, de a legfontosabb az, amit érzünk. Ha az ember azt érzi, hogy a székely-magyar nemzetközösséghez tartozik, akkor ő székely-magyar.

Hozzátette, Székelyföld nem egy autonóm közigazgatási egység, holott az EU 16 országában van már ilyen területi autonómia évtizedek óta, ilyen Dél-Tirol is Olaszországon belül, ami jól működik. „Ez nem elidegenítésről szól, hanem azt szeretnénk, hogy Székelyföldön etnikai béke legyen a nemzettársakkal, akikkel itt élünk, és gazdasági fellendülés” – fogalmazott.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Péter Ferenc úgy véli, bűn lenne megtagadni őseinket, hiszen megmaradásunk záloga mindig is az erős hit volt.

„Ezt senkinek sem szabad szégyellnie, a más vidékről érkezőknek sem. Ükszüleim Gyergyószékről származtak, de a szüleim ágáról nézve már teljesen udvarhelyszéki vagyok.

Idézet
Milyen a székely ember? Elsősorban szereti azt az otthont, amelyet magának alkotott, és próbál azért dolgozni, hogy egyre élhetőbb legyen. Büszkén mondhatom, hogy székely vagyok, és ezért a területért dolgozom”

– jelentette ki Péter Ferenc.

Bíró Barna Botond székelyek között nőtt fel, székely felmenőkkel rendelkezik. Vallja, számít, hogy miként növünk fel, milyen válaszokat kapunk a kérdéseinkre.

Idézet
Mostanában sokan megkérdőjelezik az igazi székelységemet, mert nyolc éve úgy döntöttem, többé nem fogyasztok alkoholt, és azóta falunapokon furcsán néznek rám, hiszen egy igazi székely ilyet nem szokott tenni. De makacsak vagyunk mi, székelyek, és én ehhez makacsul ragaszkodom”

– mondta el félig humorosan Hargita megye tanácselnöke.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

De akkor milyen is a székely ember?

„Az agyagfalvi nemzetgyűlésen mondták ki, hogy a székely nemzet a magyar nemzet része, ezt nem szükséges taglalni, hiszen magyarok vagyunk, de a magyar nemzeten belül a legmagyarabbak – tartjuk mi, székelyek.

Idézet
Alaperősségünk, hogy a szükségben összefogunk. Várom, mikor jön el az az idő, amikor ha nincs baj, akkor is össze tudunk fogni, mert akkor lesz igazán nagy társadalmi és gazdasági áttörés Székelyföldön”

– tette hozzá Bíró Barna Botond.

Péter Ferenc szerint az is jellemformáló volt a székelyek esetében, hogy ahhoz, hogy fenn tudják tartani közösségeiket, családjaikat, kétszer annyit kellett dolgozniuk, mint a regátiaknak vagy mezőségieknek, ahol a föld olyan volt, hogy kézzel is meg lehetett munkálni.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Tamás Sándor pedig ezt azzal egészítette ki, hogy kétszer annyit kell tanulniuk is, mint más nemzetek fiainak, amiként az elmúlt ezer évben ez beigazolódott.

Idézet
Két hatalmas kultúrkör – a keleti és a nyugati – határán, itt a Kárpát-kanyarban elég sokat ütköztünk. Az 1116-os okirat is arról szól, hogy előhadként, határőrként használta a magyar sereg a székelyeket, ezért érzem azt is, hogy életrevalóbbak vagyunk. Ez nem ugyanaz, mint amit a bukarestiek «descurcărețnek», ügyeskedőnek neveznek. Mások vagyunk, nem jobbak vagy rosszabbak.

Van, aki felértékeli, van, aki leértékeli, én csak másságnak nevezem, ami lehet, hogy állhatatosságot vagy konokságot jelent, hiszen a történelem megtanított arra, hogy miként kell a vékony jégen járni, hogy nem csak a főutcát, de a mellékutcákat is ismerni kell, viszont mindig az irány a fontos” – mondta a háromszéki tanácselnök, aki szerint két kultúrkör között egyfajta „tektonikus” zónában élünk, kulturálisan és földrajzilag is két kultúrkör határán.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Hozzátette, az Úz völgyében is két, kulturálisan, földrajzilag, civilizációs szinten jól elkülöníthető kör ütközik.

Idézet
Vállalás kérdése ma székelynek lenni. Vannak, akik ezt nem vállalták, és a keleti kultúrkörhöz integrálódtak, például Bukarestben, és vannak olyanok, akik Nyugatra mentek, akár Magyarországra, és nem vállalták a székely identitásukat. Én kalandvágyból telepedtem haza, miután öt évet éltem Budapesten, mert azt gondolom, itt a helyem”

– fejtette ki Tamás Sándor.

Könnyebb ma Romániában székelynek vallani magad, mint magyarnak? – tette fel a kérdést Jakab Orsolya. Bíró Barna Botond azonban nem látja az ellentmondást, szerinte a két fogalom kiegészíti egymást. Péter Ferenc is úgy gondolja, a magyar közösség része vagyunk, akár a kárpátaljai, felvidéki vagy délvidéki magyarok.

Idézet
A történelem folyamán gyakran volt külön kezelve a székelység, és ennek van egy olyan gyökere is, hogy a korábbi vezetők elsősorban székelyként határozták meg ezt a közösséget, de mindannyian érezzük, hogy a magyar közösség része vagyunk.

Itt, Maros megyében két dologra kell vigyázzunk: hogy mindig békében éljünk a többi nemzettel, és hogy a lemorzsolódást minél jobban megakadályozzuk. A megyében egyharmad körül a magyarság részaránya, ezért fontos, hogy harmóniában éljünk együtt, de úgy, hogy megtartsuk a magyar identitásunkat, és erre büszkék is legyünk” – mondta el Péter Ferenc.

Miért keresünk kevesebbet, mint a bukarestiek?

Tamás Sándor szerint az együttműködés mindenki előnyére válik, nemzetek és megyék között is, hiszen ez plusz energiákat szabadít fel mindenkiben, románban és magyarban egyaránt. Hozzátetette,

az a cél, hogy Románia keretében olyan fejlődést tudjunk végigvinni, ami mindenkinek jó.

Dél-Tirolban is a hatvanas években szegénység volt, és hatalmas etnikai feszültség jellemezte az akkori állapotokat.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Jakab Orsolya példaként hozta fel azt a statisztikai kimutatást, miszerint Székelyföldön az átlagkereset jóval az országos átlagkeresete alatti. Kovászna megye tanácselnöke azonban leszögezte, ez annak is az eredménye, hogy a kommunizmus alatt itt évtizedekig csak visszafelé húztak,

Kovászna megyében például a román állam legnagyobb beruházása kimerült egy csendőrlaktanya építésében.

Bíró Barna Botond hozzáfűzte, Székelyföldön a társadalom működési szerkezete eltér az ország más térségeiétől. Vannak olyan bevételi források is, amelyeket nem tud mérni a statisztika. Úgy véli, miután Hargita megyében 15 százaléknyi román közösség él, az együttműködésben nekünk kell példaértékűen nyitottságot és partnerséget tanúsítsunk a román közösséggel szemben, és ez után tudjuk elvárni, hogy Bukarestben velünk szemben is ezt tegyék.

Elég-e az, ha minél láthatóbb Székelyföld?

Az elmúlt években „elhalkult” autonómiatörekvés kapcsán Péter Ferenc elmondta, az ország új regionális felosztása már napirendre van tűzve. Közigazgatási szempontból Székelyföld nem létezik, csak azáltal, hogy mindannyian megéljük a létezését.

Idézet
Fontos számunkra, hogy milyen erőt fogunk képviselni, amikor lesz egy közigazgatási reform. Az új közigazgatási felosztásban a székelyföldi megyék olyan teret kapnak-e, ahol semmire sem tudnának menni, vagy sikerül-e kiharcolni, hogy közösen alkossunk olyan régiót, ahol közigazgatási szempontból is meglesz a szerepünk és az erőnk?”

– tette fel a kérdést a maros megyei elöljáró.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Azt is hangsúlyozta, a három székelyföldi megye sokat dolgozott együtt kulturális, sport- vagy turisztikai rendezvények terén, hogy minél láthatóbb legyen Székelyföld, az értékeink minél jobban be legyenek mutatva, még akkor is, ha nincs körvonalazva közigazgatásilag.

Meg kell tegyünk mindent, hogy ne kerüljünk olyan helyzetbe, hogy közigazgatásilag, politikailag ne legyen befolyásunk a közösségünk életére,

ami egy rosszul sikerült közigazgatási reform által könnyen előfordulhat.

A mai geopolitikai helyzet nem segíti az autonómia-törekvést

„Úgy lehet Székelyföldön területi autonómia, hogy mi, akik ezt szeretnénk, megfogalmazzuk világosan, hogy mit szeretnénk. Továbbá ennek a működéséről szóló jogszabályt a bukaresti parlament többségének el kell fogadnia. Ez azt jelenti, meg kell győzni a román pártok többségét, hogy ezt elfogadják. Világos, hogy ez nem lehetséges nemzetközi nyomás nélkül.

Idézet
Ez a három dolog fontos ahhoz, hogy Székelyföldön területi autonómia lehessen.

Ez így történt Dél-Tirolban is, ahol hasonló a történelmi helyzet. A hetvenes években az olasz többség, a római parlament fogadta el a dél-tiroli autonómiamodellt, de nem önmaguktól fogadták el, hanem hatalmas nemzetközi nyomás nehezedett rájuk. 2013-ban megszerveztünk egy százezer embert érintő menetelést, tehát van társadalmi igény erre. Akkor más volt a nemzetközi helyzet, azóta megváltozott a kontextus.

Idézet
Látni kell, mi történik a nemzetközi porondon: hatalmas változások történtek, felerősödött a terrorizmus, a migráció, és az elmúlt néhány évben komoly háborúk törtek ki, amelyek a mi sajátos ügyeinket megelőzik. Van egy reális igényünk, de nincs meg az a kontextus, hogy ezt most meg lehessen valósítani”

– magyarázta Tamás Sándor.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Bíró Barna Botond szerint az autonómia mint cél, hosszú folyamat, és minden székelyföldi vezető számára ez kell legyen a követendő út. Hozzátette, székelynek lenni hivatás, választás és elköteleződés kérdése is.

Idézet
„Meg kell tanulnunk jól románul, hiszen Székelyföldön ez még mindig kihívás, többet kell dolgoznunk, becsületesebbeknek kell lennünk, és annak is kell látszódnunk, és őszintén kell beszélnünk mind a mi közösségünk, mind a többségi nemzet tagjaival”

– adott hangot meggyőződésének.

Péter Ferenc úgy érzi, szülőként, nagyszülőként az a legfontosabb, úgy neveljük a gyerekeket, hogy itthon alapítsanak családot, közösségi vezetőként pedig meg kell tenni mindent, hogy élhető kis és nagy közösségek legyenek. Még inkább oda kell figyelni a kis falusi közösségekre, ahol ha biztosítva van az élettér, nem néptelenednek el.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Tamás Sándor szerint nem lehet szétválasztani a közigazgatási vezetői hivatást és a magánembert, hiszen ez egy vállalás, amely nem nyolcórás munka, hanem életre szóló elköteleződés.

Idézet
Először az összhangot kell megteremteni. A gyerekeimnek azt mondom, nem attól lesznek boldogok, ha előbb meggazdagodnak, hanem attól lesznek gazdagok, ha előbb boldogok lesznek, és összhang van az életükben. A székely közösség sem attól lesz eredményesebb, és nem attól lesz autonómia, ha előbb meggazdagodunk, hanem attól, ha van ebben egy társadalmi összhang, van egy együttműködés, ezt mutatja Dél-Tirol példája is”

– fejtette ki a Kovászna megyei tanácselnök, aki azt javasolja, menjenek el a fiatalok máshová tanulni, és tudással, pénzzel és kapcsolatrendszerrel felvértezve térjenek vissza.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 02., hétfő

Átadták a terepet a kivitelezőnek, bővül a szennyvíz- és esővízhálózat Baróton

Nagyvolumenű munkálatoknak kezdtek neki idén nyáron Barót városában. A Kossuth Lajos utca egy részét már korábban lezárták, a korszerűsítése már zajlik, de ugyanezt a szakaszt érinti a szennyvíz- és vízhálózat kibővítését célzó munkálat is.

Átadták a terepet a kivitelezőnek, bővül a szennyvíz- és esővízhálózat Baróton
2024. szeptember 02., hétfő

Kovásznai városnapok: a banzáj és a kultúra jól megfér egymás mellett

Szeptember 6–8. között szervezik a kovásznai városnapokat, immár 25. alkalommal. Ahogyan azt megszokhattuk, minden korosztálynak és minden ízlésű érdeklődőnek kínálnak könnyebb és tartalmasabb szórakozási lehetőséget.

Kovásznai városnapok: a banzáj és a kultúra jól megfér egymás mellett
2024. szeptember 02., hétfő

A Borkert sikerén felbuzdulva Borfesztivált terveznek jövőre

Borfesztiválra készül a Marosvásárhelyért Egyesület, hiszen a Vásárhelyi Forgatag szervezőiként azt tapasztalták, hogy az idén először berendezett Borkert várakozásukon felüli népszerűségnek örvendett.

A Borkert sikerén felbuzdulva Borfesztivált terveznek jövőre
2024. szeptember 02., hétfő

Elveszettnek hitt torony maradványait fedezték fel

A Takácsok-tornyának maradványait találták meg Segesváron a középkori várfal felújítása közben – számolt be közösségi oldalán Iulian Sîrbu, a város polgármestere.

Elveszettnek hitt torony maradványait fedezték fel
2024. szeptember 02., hétfő

Áramszünet lesz kedden Székelyudvarhelyen

Több székelyudvarhelyi utcában is szünetelni fog az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután két óra között – tette közzé Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Áramszünet lesz kedden Székelyudvarhelyen
Áramszünet lesz kedden Székelyudvarhelyen
2024. szeptember 02., hétfő

Áramszünet lesz kedden Székelyudvarhelyen

2024. szeptember 02., hétfő

Autó gyulladt ki egy baleset során Csíkszendomokoson

Baleset történt hétfőn délután Csíkszentdomokoson, amely során kigyulladt egy jármű – közölte a Hargita megyei tűzoltóság. A hatóságok egy sérültet jegyeztek.

Autó gyulladt ki egy baleset során Csíkszendomokoson
2024. szeptember 02., hétfő

Képviselő- és szenátorjelöltek jelentkezését várja az RMDSZ Csík Területi Szervezete

Elkezdődött a jelöltállítási folyamat az RMDSZ Csík Területi Szervezeténél, ahová szeptember 9-ig adhatják le a képviselő- és szenátorjelöltek a jelentkezési dokumentációikat.

Képviselő- és szenátorjelöltek jelentkezését várja az RMDSZ Csík Területi Szervezete
2024. szeptember 02., hétfő

Szeptember második hétvégéje a szaladásról fog szólni Csíkszeredában

Negyedik alkalommal rendezik meg a Running Festival Csíkszeredát szeptember 13-án és 14-én. A kétnapos eseményen összesen közel 1200 versenyző, profi és amatőr futók, aszfalt- és terepfutók, valamint családok vesznek részt.

Szeptember második hétvégéje a szaladásról fog szólni Csíkszeredában
2024. szeptember 02., hétfő

Már a marosvásárhelyi nagykórháznál is le lehet adni a lejárt gyógyszereket

Hetente három nap lehet leadni Marosvásárhelyen, a nagykórházban a lejárt, megmaradt gyógyszereket.

Már a marosvásárhelyi nagykórháznál is le lehet adni a lejárt gyógyszereket
2024. szeptember 02., hétfő

Késelésbe torkollt egy konfliktus Gyergyócsomafalván

Tettlegességig fajult egy konfliktus, egy fiatalkorú megkéselt egy férfit Gyergyócsomafalván csütörtökön. Az elkövetőt 24 órára őrizetbe vették.

Késelésbe torkollt egy konfliktus Gyergyócsomafalván
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!