A Borsos Miklós Művelődési Ház kiállítótermében gyűltek össze kedden a csomafalvi értelmiségiek, hogy részt vegyenek a Hargita Megye Tanácsa által szervezett Székely Akadémia nevű rendezvénysorozat csomafalvi állomásán. Bíró A. Zoltán, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Műszaki és Társadalomtudomány Kar dékánja, a fiatalok itthon maradásáról, Süveg Éva építészmérnök, a Hargita Megyei Tanács főépítészeti hivatalának munkatársa a jobb sorsra váró népi építészeti örökségeinkről tartott előadást.
2011. augusztus 04., 10:462011. augusztus 04., 10:46
2011. augusztus 05., 07:592011. augusztus 05., 07:59
A Székelyföldi Akadémiát már több mint ötven alkalommal rendezték meg Hargita megye különböző térségeiben, ahova képviselők, helyi egyházi vezetők, tanárok, orvosok, önkormányzati hivatali vezetők voltak meghívva. A Hargita Megyei Tanács célja ezzel a rendezvénysorozattal, hogy a megye értelmiségi rétegét bekapcsolja a közéletbe. „Gyergyó térségben már voltunk Szárhegyen, Ditróban, Remetén, ideje volt Csomafalvára is eljutni, hogy elkezdjünk egy párbeszédet az itteni értelmiségi réteggel is” – mondta Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke.
Elsőként Márton László Szilárd helyi polgármester, majd Borboly Csaba köszöntötte a résztvevőket. A csomafalvi polgármester elmondta, hogy azért is alkalmas az időpont az akadémia megtartására, mert 2011 a közösség éve. Így ennek jegyében a közösség hangadóit megszólítják néhány fontos témával, lehetőséget adva, hogy beleszóljanak a közpolitikába, mert erre szükség van. Borboly Csaba megjegyezte: nem a döntés meghozatala nehéz, hanem a döntést előkészítő folyamatok, amelyben szeretné, ha a megye értelmiségei az iskola után gyűjtött szakmai, illetve élettapasztalataikkal segítenék, mert szerinte az a nép, amely nem figyel oda az értelmiségre, elveszik.
A köszöntőket Bíró A. Zoltán előadása követte, aki több szempontból mutatta be a fiatalság helyzetéről szóló véleményeket. Ezután a fiatalok, véleményektől független helyzetét ábrázolta: a gazdasági válság miatt a fiatalok bekerülése a munkaerőpiacra elhúzódott (30 éves korig), az iskolákban hiányzik a gyakorlati tudás átadása, ráadásul a családok védő ereje is hátrányosan hat a fiatalok későbbi problémamegoldó képességeire. A dékán elmondta, hogy az itteni fiatalok többféleképpen vélekednek helyzetükről: vannak érdektelenek vagy „örök tanulók”, de olyanok is, akik úgy gondolják, azért is érdemes itthon maradni és tevékenykedni. Végül Bíró A. Zoltán felsorolta a lehetséges megoldásokat a kialakult helyzetre: először is a családok sokkal szigorúbbak kellene legyenek, az iskola a „rejtett tantervet” kellene alkalmazza, azaz több iskolán kívüli kört beiktatni a tantervbe, amivel visszanyerhetné befolyásoló képességét a fiatalság felett. Az alkalmazók úgy tudnának segíteni, ha elfogadnák a fiatalok másságát, mivel egy új kor szülöttei. A cégek előítéletek helyett fel kellene használják a fiatalság újító képességeit. A médiában az olyan közérdekű kezdeményezések segítenének, mint a sikeres fiatalokról készített riportok.
Süveg Éva előadása keretében a Székelykapu-, a Faluképvédelmi és Modern székely ház programokat ismertette. Elmondta, hogy a székely kapu program 2009-ben indult, és egyelőre csak műemléknek nyilvánított kapuk felújítására kerülhet sor. Többek között azt is megtudhattuk tőle, hogy a faluképvédelmi program célja az egységes falukép kialakítása és a vidéki életforma népszerűsítése. A Modern Székely Ház program magába foglalja azoknak a házaknak a felépítését, amelyek megfelelnek a mai igényeknek, ugyanakkor a tipikus székely régi ház struktúrája jellemzi.
Márton László Szilárd szerint ez a találkozás egy kezdetet jelent, aminek a későbbiekben kézzelfogható eredményei lesznek. A bemutatók után az előadók a feltett kérdésekre válaszoltak, majd kötetlen beszélgetés zárta a csomafalvi Székelyföldi Akadémiát.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!