A Borsos Miklós Művelődési Ház kiállítótermében gyűltek össze kedden a csomafalvi értelmiségiek, hogy részt vegyenek a Hargita Megye Tanácsa által szervezett Székely Akadémia nevű rendezvénysorozat csomafalvi állomásán. Bíró A. Zoltán, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Műszaki és Társadalomtudomány Kar dékánja, a fiatalok itthon maradásáról, Süveg Éva építészmérnök, a Hargita Megyei Tanács főépítészeti hivatalának munkatársa a jobb sorsra váró népi építészeti örökségeinkről tartott előadást.
2011. augusztus 04., 10:462011. augusztus 04., 10:46
2011. augusztus 05., 07:592011. augusztus 05., 07:59
A Székelyföldi Akadémiát már több mint ötven alkalommal rendezték meg Hargita megye különböző térségeiben, ahova képviselők, helyi egyházi vezetők, tanárok, orvosok, önkormányzati hivatali vezetők voltak meghívva. A Hargita Megyei Tanács célja ezzel a rendezvénysorozattal, hogy a megye értelmiségi rétegét bekapcsolja a közéletbe. „Gyergyó térségben már voltunk Szárhegyen, Ditróban, Remetén, ideje volt Csomafalvára is eljutni, hogy elkezdjünk egy párbeszédet az itteni értelmiségi réteggel is” – mondta Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke.
Elsőként Márton László Szilárd helyi polgármester, majd Borboly Csaba köszöntötte a résztvevőket. A csomafalvi polgármester elmondta, hogy azért is alkalmas az időpont az akadémia megtartására, mert 2011 a közösség éve. Így ennek jegyében a közösség hangadóit megszólítják néhány fontos témával, lehetőséget adva, hogy beleszóljanak a közpolitikába, mert erre szükség van. Borboly Csaba megjegyezte: nem a döntés meghozatala nehéz, hanem a döntést előkészítő folyamatok, amelyben szeretné, ha a megye értelmiségei az iskola után gyűjtött szakmai, illetve élettapasztalataikkal segítenék, mert szerinte az a nép, amely nem figyel oda az értelmiségre, elveszik.
A köszöntőket Bíró A. Zoltán előadása követte, aki több szempontból mutatta be a fiatalság helyzetéről szóló véleményeket. Ezután a fiatalok, véleményektől független helyzetét ábrázolta: a gazdasági válság miatt a fiatalok bekerülése a munkaerőpiacra elhúzódott (30 éves korig), az iskolákban hiányzik a gyakorlati tudás átadása, ráadásul a családok védő ereje is hátrányosan hat a fiatalok későbbi problémamegoldó képességeire. A dékán elmondta, hogy az itteni fiatalok többféleképpen vélekednek helyzetükről: vannak érdektelenek vagy „örök tanulók”, de olyanok is, akik úgy gondolják, azért is érdemes itthon maradni és tevékenykedni. Végül Bíró A. Zoltán felsorolta a lehetséges megoldásokat a kialakult helyzetre: először is a családok sokkal szigorúbbak kellene legyenek, az iskola a „rejtett tantervet” kellene alkalmazza, azaz több iskolán kívüli kört beiktatni a tantervbe, amivel visszanyerhetné befolyásoló képességét a fiatalság felett. Az alkalmazók úgy tudnának segíteni, ha elfogadnák a fiatalok másságát, mivel egy új kor szülöttei. A cégek előítéletek helyett fel kellene használják a fiatalság újító képességeit. A médiában az olyan közérdekű kezdeményezések segítenének, mint a sikeres fiatalokról készített riportok.
Süveg Éva előadása keretében a Székelykapu-, a Faluképvédelmi és Modern székely ház programokat ismertette. Elmondta, hogy a székely kapu program 2009-ben indult, és egyelőre csak műemléknek nyilvánított kapuk felújítására kerülhet sor. Többek között azt is megtudhattuk tőle, hogy a faluképvédelmi program célja az egységes falukép kialakítása és a vidéki életforma népszerűsítése. A Modern Székely Ház program magába foglalja azoknak a házaknak a felépítését, amelyek megfelelnek a mai igényeknek, ugyanakkor a tipikus székely régi ház struktúrája jellemzi.
Márton László Szilárd szerint ez a találkozás egy kezdetet jelent, aminek a későbbiekben kézzelfogható eredményei lesznek. A bemutatók után az előadók a feltett kérdésekre válaszoltak, majd kötetlen beszélgetés zárta a csomafalvi Székelyföldi Akadémiát.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!