Nincs menekvés? Az áldozatok átmeneti elhelyezésére egyelőre nincs állami megoldás. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Szigorúbbá válik a családon belüli erőszakra vonatkozó törvény, miután a képviselőház elfogadta a jogszabály módosítására vonatkozó tervezetet. Hargita megyében leginkább elhelyezőközpontokra volna szükség, ahová az erőszak áldozatait elmenekíthetik, jelenleg ugyanis egyetlen államilag fenntartott védett ház sincs a megyében, az agresszió elszenvedőinek csak civil segítséggel tudnak átmeneti otthont találni.
2018. június 22., 14:162018. június 22., 14:16
A törvénymódosítás célja újradefiniálni a családon belüli erőszak, a nők elleni agresszió, illetve az áldozat fogalmát. A képviselőház által hétfőn elfogadott törvénymódosítás kötelezi a helyi közigazgatási intézményeket, illetve hatóságokat arra, hogy tájékoztató jellegű adatbázisokat készítsenek a családon belüli erőszak áldozatainak nyújtott szolgáltatásokról, a befogadóközpontokról, valamint más segítségnyújtási formákról, amelyeket az érintettek igénybe vehetnek.
Az előírás kiterjed a súlyos esetekben alkalmazott távoltartási végzésre is, továbbá egy olyan elektronikus rendszer létrehozására, amely lehetőséget teremt a távoltartási végzésben foglaltak betartásának ellenőrzésére. A családon belüli agresszió megelőzésében, illetve visszaszorításában érintett helyi és központi közigazgatási intézmények, valamint hatóságok kötelesek lesznek rendszeresen statisztikát készíteni a jelenségről, amelyet a nők és férfiak esélyegyenlőségét felügyelő országos ügynökség dolgoz majd fel.
Az a legnagyobb gond az ilyen statisztikákkal, hogy nem a családon belüli agresszió gyakoriságáról adnak információt, hanem arról, hogy ezeket az ügyeket hány esetben jelentették az érintettek – véli Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője. Elmondta, az igazgatóságnál két-három éve hoztak létre egy részleget, amelynek egyik fő tevékenysége az érintett intézmények és hatóságok közötti kommunikáció megteremtése és erősítése. Amíg ez nem létezett, addig gyakorlatilag nem volt információjuk a jelenségről, bejelentéseket is csak akkor kaptak, ha a családon belüli erőszak elszenvedője gyerek volt. Az osztály létrehozása és az együttműködések megteremtése óta
Elekes Zoltán örvendetesnek tartja, hogy szigorúbbá válik a vonatkozó törvény, ám reméli, hogy a pénzügyi hátteret is megteremtik hozzá. Jelenleg ugyanis
– tudtuk meg az intézmény vezetőjétől. Néhány éve volt ugyan egy állami kezdeményezés hasonló központok felépítésére, ám végül visszavonták az erről szóló rendeletet.
„Nagy szükség volna egy jól működő menedékhelyre a megyében, de szolgáltatási palettánkat is bővíteni kellene, erősíteni a tanácsadói tevékenységeinket. Emellett az agresszorokkal is kellene foglalkozni, terápiás kezelésre küldeni őket. Természetesen minél több szociális probléma kezelését, megoldását vállalja fel a társadalom, az annál több pénzbe kerül, ezekre azonban szükség van, ha egy civilizált világban akarunk élni és szeretnénk, hogy a mi életünk is nagyobb biztonságban legyen” – fogalmazott az igazgató a pénzügyi háttér szükségességéről.
Az igazgatóság adatai szerint nő a családi agresszióval kapcsolatos bejelentések száma Hargita megyében: tavaly 24 ilyen panaszt kaptak, idén viszont már év közepéig 32 bejelentést jegyeztek fel. Utóbbiak közül ugyan 21 volt igazolt családon belüli erőszak, ám a fennmaradó tizenegy között olyanok is vannak, amelyekben
Nagyon gyakori a családi agresszió, ez a tapasztalata Bihari Mártának, a székelyudvarhelyi Pro Femina Egyesület alapítójának is. A civil szervezet a veszélyeztetett nőknek nyújt segítséget,
Jelenleg elsősorban tanácsadást, szakember bevonását tudják biztosítani, súlyosabb esetben elkísérik a kórházba vagy a törvényszéki orvoshoz is az erőszak elszenvedőjét. Korábban vészhelyzet esetén saját otthonukba fogadták be őket, ám ez senkinek sem jó megoldás – mondta Bihari Márta. Az egyesületet
Témába vágó előadásokat is tartanak, ám tapasztalataik szerint ezekre leggyakrabban éppen az érintettek nem mennek el. Sokszor viszont a hatósági segítségkérés sem hoz megoldást, a rendőrség nem mehet be a lakásba, és amíg erre esetleg engedélyt kapnak, addigra elfajulhat az ügy, ezért fontos, hogy átmeneti elhelyezést tudjanak biztosítani az erőszak elszenvedőinek – magyarázta az egyesület vezetője.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának temetési szertartásával egyidőben gyászmisét tartanak csütörtökön Csíksomlyón.
A keresőcsapatok kedden délután megtalálták a kiskorút, aki a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén tűnt el a délben.
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Kis sportcipők keverednek a nagy székely csizmákkal tíz napon keresztül számos székelyföldi településen: Csíkszeredából „szomszédolni” indult Hargita Székely Néptáncszínház.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
Nagyjátékfilmeknek is felületet biztosít a rövidfilmek mellett az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 6-10 között zajló szemle a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajlik.
szóljon hozzá!