Stressz: lehet káros, de előnyös is – attól függ, hogyan kezeljük

•  Fotó: Pexels.com

Fotó: Pexels.com

A munkahelyi stressz a 21. században kritikus foglalkozás-egészségügyi problémává vált, hiszen mind fizikai, mind mentális téren komoly következményekkel járhat.

Székelyhon

2025. február 22., 14:532025. február 22., 14:53

A világ népességének közel 60%-a dolgozik, és minden munkavállalónak joga van a biztonságos és egészséges munkakörnyezethez. A munka nemcsak megélhetést biztosít, hanem hozzájárul a mentális egészség megőrzéséhez is, hiszen önbizalmat, céltudatosságot, és nem utolsó sorban közösségi kapcsolódást is nyújt. Amennyiben a munkahelyi struktúrák és támogatási rendszerek hiányosak, az fokozhatja a stresszt, csökkentheti a munkavégzés hatékonyságát, és akár munkanélküliséghez is vezethet.

A munkahelyi stresszről

A munkahelyi stressz a 21. században kritikus foglalkozás-egészségügyi problémává vált. Mind a munkavállalók, mind a munkáltatok számára gondot okozó, megoldandó helyzetként vetik fel. Hogyan tudnánk ezt meghatározni? Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a munkával kapcsolatos stressz:

Idézet
az emberek válasza olyan munkahelyi követelményekkel és nyomással teli helyzetekre, amelyek nem arányosak tudásukkal és jelen képességeikkel, illetve amelyek kihívást jelentenek a megküzdési képességük számára”

(WHO, 2017). Tehát, ha olyan helyzetbe kerülnek, amelyet úgy ítélnek meg, hogy nincs megfelelő készségük megoldani és olyan kihívást jelent számukra, amelyet nem tudnak megoldani.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

A munkahelyi stressz leggyakoribb okai

A munkahelyi stresszt kiváltó okokat több tanulmány is vizsgálta és vizsgálja. Fontos kiemelni, hogy nem minden személy esetében lesznek ugyanazok a kiváltó ingerek. Van, aki például a munkafeladatok túlterhelése, illetve van, akinek a munkaidő rugalmatlansága fogja eredményezni a stressz állapotot. Egy 2018-as meta-analízis megvizsgálta, melyek a leggyakoribb okai a munkahelyi stressznek.

Az első helyen a munkaterhelés áll, ez gyakorolja a legnagyobb hatást a stresszállapot kialakulására.

Egyes adminisztratív és vezetői munkakörökben a feladatok és a munkaterhelés olyan nagyok, hogy meghaladják a dolgozók kapacitását, ami stresszt okoz. Az ilyen szervezetekben az emberek általában többféle feladatot látnak el. Egyrészt a sokrétű felelősséget a munkájuk fontosságának jeleként értékelik. Másrészt azonban kevésbé hajlandóak átadni a hatáskörüket beosztottjaiknak vagy kollégáiknak, emiatt a túlzott munkaterhelés akadályozza őket abban, hogy feladataikat időben és megfelelően ellássák, valamint felelősséget vállaljanak értük. Ezek a tényezők mutatják, hogy a magas munkaterhelés növeli a munkahelyi stresszt.

•  Fotó: Freepik Galéria

Fotó: Freepik

A második leggyakoribb kiváltó ok a szerepkonfliktus. Ez akkor fordul elő, amikor valaki olyan munkakövetelményeket fogad el, amelyek ellentmondanak más munkakövetelményeknek, vagy teljesen lehetetlenek, a munkájával kapcsolatos elvárások ellentmondanak egymásnak, vagy teljesíthetetlenek egyidejűleg.

A dolgozó nem tudja, melyik elvárásnak feleljen meg, mert azok összeegyeztethetetlenek.

A következő helyen a szerepkétértelműség áll, ami hasonló az előző tényezőhöz, de itt az elvárások pontos megfogalmazásának hiányáról van szó, ami szintén stressz állapothoz vezethet. A lista a következőkkel folytatódik: munka-család konfliktus, munkával való elégedettség, illetve a heti ledolgozott órák száma.

Tünetek és következmények

A munkahelyi stressz számos módon hat a szervezetre, mind fizikai, mind mentális szinten. A tüneteket olykor nehéz szétválasztani maga a következményektől. A leggyakoribb fizikai tünetek közé tartoznak a visszatérő fejfájások, izomfeszültség, valamint az alvászavarok, amelyek hosszú távon kimerültséghez és csökkent teljesítőképességhez vezethetnek. Kutatások kimutatták, hogy

a krónikus munkahelyi stressz megemelkedett vérnyomást, valamint gyengébb immunválaszt eredményezhet, ezáltal növelve a különböző betegségek kialakulásának kockázatát.

Emellett a stressz hozzájárulhat a szív- és érrendszeri problémák, például a szívroham és agyvérzés fokozott kockázatához is.

•  Fotó: Freepik Galéria

Fotó: Freepik

A pszichológiai tünetek legalább ennyire jelentősek, és nagy befolyással bírnak az egyén munkavégzésére és általános jóllétére. Tanulmányok szerint a tartós stressz fokozza a szorongást, ingerlékenységet és koncentrációs nehézségeket okoz, ami hosszú távon csökkentheti a munkavállalók hatékonyságát és motivációját. A stresszes munkakörnyezetben dolgozók gyakran tapasztalnak érzelmi kimerültséget, ami a munkahelyi kiégés egyik előjele lehet.

Ha a stressz tartósan fennáll, az depresszióhoz és önértékelési problémákhoz is vezethet, tovább növelve a munkahelyi hiányzások és a teljesítménycsökkenés kockázatát.

A munkahelyi stressz tehát nem csupán rövid távú kellemetlenségeket okoz, hanem komoly egészségügyi következményekkel járhat, ezért kiemelten fontos a megfelelő stresszkezelési stratégiák és a támogató munkahelyi környezet kialakítása.

A stressz típusai

Az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) alapján a stressz típusait tekintve elsősorban megkülönböztethetjük az akut, az epizodikus akut és a krónikus stresszt.

Az akut stressz a leggyakoribb, és egy rövid távú stressztípus, nem mindig negatív, mivel segíthet az agy alkalmazkodóképességének fejlődésében és a jövőbeli stresszhelyzetek kezelésében. Az epizodikus akut stressz azoknál jelentkezik, akik gyakran tapasztalnak stresszt vagy folyamatosan ki vannak téve stresszkeltő helyzeteknek. Gyakran érinti azokat, akik túl sok felelősséget vállalnak, irreális elvárásokat támasztanak magukkal szemben, vagy folyamatosan időnyomás alatt dolgoznak. A legkárosabb stressz típus a krónikus stressz, amely hosszú távú és súlyos problémák következménye. Akkor alakul ki, ha valaki úgy érzi, hogy nincs kontrollja az élete felett, és feladja a megoldáskeresést. A krónikus stressz komoly fizikai és mentális egészségkárosodást okozhat.

Fontos kiemelni tehát, hogy a stressz nem minden esetben van káros hatással az emberre.

Egy másik kategorizálás alapján megkülönböztethetjük a stressz két oldalát, típusát: az eustresszt és a distresszt.

•  Fotó: Freepik Galéria

Fotó: Freepik

Bár mindkettő stresszformának számít, a hatásaik az egyénre és az élményük jelentősen eltérnek. Az eustresszt szokták „pozitív” stressznek is nevezni. Ez a típus serkenti a motivációt és a teljesítményt, akkor jelentkezik, amikor kihívásokat, izgalmas feladatokat vagy új lehetőségeket vállalunk, amelyek növelhetik a fejlődést és a sikerélményt. Elősegíti a koncentrációt, az energia növekedését és a probléma megoldásának képességét, miközben egy izgalmi állapotot él meg az egyén. Például egy új munkahelyi projekt, egy bemutató a teamnek vagy egy régen várt feladat. Az eustressz segít az egyénnek abban, hogy kihozza magából a legjobbat és hatékonyabban kezelje a kihívásokat, miközben nem okoz hosszú távú negatív hatásokat.

Ezekkel szemben a distressz a „negatív” stressz, amely akkor jelentkezik, amikor a stresszhelyzetek túlterhelik az egyént, és nem képes hatékonyan megbirkózni velük. Ez a fajta stressz káros hatású lehet a fizikai és mentális egészségre, és hosszú távon súlyos problémákat okozhat. Ennek hatására csökken a teljesítmény, nő a szorongás, a feszültség, a fáradtság, és csökkent a koncentrációképesség. Ha nem kezelik, akkor krónikus problémákká válhat. Ilyenek lehetnek például a túlzott munkahelyi nyomás, személyes problémák, folyamatos aggódás a jövő miatt, vagy túlzottan magas elvárások.

A distressz hatásai közé tartozik a szorongás, a kiégés, a depresszió és számos fizikai betegség, mint a magas vérnyomás, szívproblémák és alvászavarok.

Az alapvető különbség tehát az, hogy az eustressz serkenti a személyes fejlődést és növeli a jólétet, míg a distressz gátolja a fejlődést és káros hatással van az egészségre. Az, hogy melyik típusú stressz tapasztalható, nagyban függ attól, hogyan értelmezzük és kezeljük a stresszes helyzeteket, tehát a megélt stresszállapotok nem minden esetben lesznek ránk negatívval hatással.

Egy viszonylag új fogalom a szakirodalomban a stressz szemléletmód (mindset). Ez tulajdonképpen a stresszről alkotott képünket, véleményünket foglalja magába. Megkülönböztetjük azt a szemléletet, amely alapján a stressz segítő lehet, illetve azt, amely alapján a stressznek kizárólag káros hatásai lehetnek. Erről, illetve az egyéni stresszkezelési stratégiákról a következő cikkben olvashatnak részletesebben.

Cikkünk először lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Joallas.ro-n jelent meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 18., péntek

A szenvedéstörténettől a feltámadás öröméig – így készült a csíkszentkirályi Passióról szóló filmünk

Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.

A szenvedéstörténettől a feltámadás öröméig – így készült a csíkszentkirályi Passióról szóló filmünk
2025. április 18., péntek

A fogyasztóvédelem szerint Hargita megyében nincsenek nagyobb kihágások

Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.

A fogyasztóvédelem szerint Hargita megyében nincsenek nagyobb kihágások
2025. április 18., péntek

Befejezettnek tekintik az áprilisi nyugdíjak és segélyek idő előtti kézbesítését

A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.

Befejezettnek tekintik az áprilisi nyugdíjak és segélyek idő előtti kézbesítését
2025. április 18., péntek

Szörnyű tragédia nagypéntekre virradóan: bennégett egy utas a kamionnal ütköző személyautóban

Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.

Szörnyű tragédia nagypéntekre virradóan: bennégett egy utas a kamionnal ütköző személyautóban
2025. április 18., péntek

Villámlás és záporeső okozhat bosszúságot nagypénteken

Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.

Villámlás és záporeső okozhat bosszúságot nagypénteken
2025. április 18., péntek

Szinte megvolt a 30 fok Székelyföldön nagycsütörtökön

Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.

Szinte megvolt a 30 fok Székelyföldön nagycsütörtökön
2025. április 18., péntek

Lakásbetörések elkövetőit fogták el Maros megyében

Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.

Lakásbetörések elkövetőit fogták el Maros megyében
2025. április 17., csütörtök

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával
Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával
2025. április 17., csütörtök

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával

2025. április 17., csütörtök

Ítélőtábla: az USR nem kampányolhat Nicușor Dan mellett – frissítve

Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.

Ítélőtábla: az USR nem kampányolhat Nicușor Dan mellett – frissítve
2025. április 17., csütörtök

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön

Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön
„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön
2025. április 17., csütörtök

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön