Fotó: Bíró Blanka
Stratégiai együttműködés lehetőségeiről egyeztettek szerdán Sepsiszentgyörgyön a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorhelyettesei, Soós Anna és Markó Bálint, valamint Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
2021. március 03., 18:262021. március 03., 18:26
Az együttműködés részleteit szerződésben fektetik majd le, ebben rögzítik, hogy a három fél – az egyetem és a két önkormányzat – kölcsönösen segítik egymás törekvéseit.
Soós Anna rektorhelyettes a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, az egyetem 50 ezer fős közösséget képvisel, egyetemi hallgatókat, tanárokat, 522 programot kínálnak alap- és mesterképzésen, ehhez még hozzáadódik a doktori programok és az egyetem utáni képzések sokasága. A BBTE sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatán jelenleg alap- és mesterképzés zajlik, ám a szerdai megbeszélés eredményeként továbbképzések sorozatát tudják a helyi közösség rendelkezésére bocsátani, annál is inkább, hogy különböző szakterületeken egész életen át tartó tanulásra van már igény. A rektorhelyettes példaként említette az informatikusok, a pedagógusok, a közigazgatásban vagy az idegenforgalomban dolgozók egyetem utáni továbbképzését.
Markó Bálint arról beszélt, hogy a BBTE a legnagyobb és a legjobb egyetem Romániában, ezt igazolják a felmérések, rangsorok.
– mutatott rá. Az egyetem és a kihelyezett tagozatai hálózatként működnek, a tudást helyszínre hozzák személyesen vagy online. Tamás Sándor konkrét javaslatokat ismertetett, szeretnék, ha a turisztikai szakon bevonnák az oktatásba a vállalkozókat, hogy a diákok nemcsak a nyári gyakorlat során, hanem a szorgalmi időszakban is elsajátíthassanak szakmai tapasztalatot. A megyei és a sepsiszentgyörgyi önkormányzatnál, az alárendelt intézményeiknél mintegy 3500 alkalmazott dolgozik, a következő generáció és a már hivatalban levők képzésére is van programcsomagja az egyetemnek. Abban bíznak, hogy ezeknek a képzéseknek a finanszírozásába más Kovászna megyei városok önkormányzatai is be tudnak szállni.
Nem mindegy, hogy valaki 3–5 év alatt szerez versenyképes oklevelet, piacképes tudást, vagy néhány hónap alatt, fejtette ki a sajtótájékoztatón Antal Árpád polgármester. Hozzátette, sokan az egyetemen, vagy annak elvégzése után döbbennek rá, hogy amit tanultak, nem biztosít megfelelő jövedelmet számukra. A sepsiszentgyörgyi képzéseken 3 hónap vagy egy év alatt tudnak olyan oklevelet szerezni, amivel munkahelyet tudnak váltani, vázolta az elképzeléseket a városvezető. Fontosnak tartja a székelyföldi közigazgatási rendszer megerősítését, jól képzett fiatal szakemberek alkalmazásával, és a jelenlegi munkatársak folyamatos képzésével. Arra is kitért, hogy az egyetemmel közösen pályázni tudnak, az uniós pénzek lehívásánál nem versenytársai a kolozsvári központnak, hiszen más fejlesztési régióhoz tartoznak. Antal Árpád optimista, szerinte
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat egymillió lejt különít el az idei költségvetéséből, hogy a román anyanyelvűek magyar nyelvet, a magyarok román nyelvet tanulhassanak. A keretből összesen ezer személynek tudnak ezer lejes támogatást nyújtani, mondta Antal Árpád. Az egyetlen elvárás, hogy egy szinttel emeljék a nyelvtudásukat, tehát az alapszintet középfokra, a középszintet haladóra. A polgármester elmondta, sok olyan fiatallal találkozott, akik elvégezték az egyetemet, de még olyan szintű román tudással sem rendelkeznek, hogy a magyar többségű Sepsiszentgyörgyön elfoglalhassanak egy román tudást igénylő állást. Rajtuk is tudnak segíteni a képzéssel. A diákoknak, a más városokból, külföldről hazatérőknek is lehetőség lehet a nyelvtanulás.
Hétfőtől péntekig ingyenesen szállítják el a zöldhulladékot Székelyudvarhelyen, minden utcában a megszokott napon viszik el a megfelelően kihelyezett szemetet.
A hazai közvélemény-kutatások megbízhatatlanok, hiszen gyakorlatilag a megrendelőtől függ az, hogy éppen milyen választási eredményt jósolnak meg előre. Az exit-poll eredményeinél más a helyzet.
Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
szóljon hozzá!