Az Aranka György által hirdetett felvilágosult eszmék hozzájárultak a város kulturális színvonalának emelkedéséhez. Archív
Fotó: Antal Erika
A Tompa Miklós Társulat műsorán pénteken két időpontban, 17 és 21 órától szerepel Pozsgai Zsolt kortárs magyar szerző Liselotte és a május című tragikomédiája. A két előadás között 19 órától kerül sor az rdélyi művelődésszervező, Aranka György szobrának koszorúzására.
2018. szeptember 20., 14:012018. szeptember 20., 14:01
A Magyar Dráma Napján az 1883. szeptember 21-ei Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatójára emlékeznek, ebből az alkalomból a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház ünnepi eseményt szervez, Aranka György szobránál helyez el koszorút és idézi a nyelvművelő emlékét.
Aranka György elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar nyelv ápolása, a magyar nyelven történő művelődés szorgalmazása terén. Élete és munkássága összefonódik Marosvásárhely kultúrtörténetével. Az 1793-ban, azaz 225 éve Marosvásárhelyen megalapított Erdélyi Magyar Nyelvmívelő Társaság a maga korában az erdélyi magyar szellemi élet központjává lett. Az Aranka György által hirdetett felvilágosult eszmék hozzájárultak a város kulturális színvonalának emelkedéséhez, és ő volt az első állandó magyar színházalapítási kérelem megfogalmazója is.
– olvasható a Tompa Miklós Társulat közleményében.
Az idén a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház felkérésére Spiró György drámaíró fogalmazott meg üzenetet a Magyar Dráma Napja alkalmából.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata 2002-ben mutatta be a Csirkefej című tragédiáját Kincses Elemér rendezésében, majd 2007-ben a Prah című komédiát László Csaba vitte színre. De Spiró György volt a fordítója Alexander Galin Válogatás című színművének, illetve az ő dramatizálásában került színpadra a Jaroslav Hašek – Spiró György: Švejk című komédia 2010-ben. A Prah című komédiát a Liviu Rebreanu Társulat 2012-ben tűzte műsorára Cristian Ioan rendezésében. Spiró Györgynek a 2018-as évi Magyar Dráma Napja alkalmából írt gondolatai a koszorúzás alkalmával Tollas Gábor színművész tolmácsolásában hangzanak el.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!