Az autósokon is sok múlik. A csíkszeredai Kossuth Lajos utcában foglalt a buszmegálló, ezért a busz kényszerből az úton veszi fel utasait, forgalmi dugót okozva
Fotó: Gecse Noémi
Noha Erdély mint régió ismét jó eredményt ért el, Csíkszereda nagyon rosszul szerepelt a Storia.ro ingatlanközvetítő portál legújabb kutatásában: a tömegközlekedési szolgáltatások hatékonyságát vizsgáló országos felmérésben a hargitai megyeszékhely csupán a harminchetedik helyet szerezte meg.
2017. október 25., 11:262017. október 25., 11:26
2017. október 25., 11:282017. október 25., 11:28
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál, illetve a D&D Research piackutató cég legújabb felmérésében a tömegközlekedési szolgáltatások hatékonysága szempontjából hasonlította össze Románia régióit, megyeszékhelyeit (beleértve a fővárost is), illetve lakónegyedeit. A felmérést egyfajta közvélemény-kutatásnak is tekinthetjük, ugyanis az eredményeket az adott területek lakóinak értékeléseiből állították össze.
Az önbevallásos értékelések szerint Erdélyben a legkedvezőbb a tömegközlekedési szolgáltatás, a regionális leosztás második helyén a Körösök vidéke szerepel, harmadik pedig a Bánság lett. A lista két utolsó helyét Munténia, illetve Bukarest és Ilfov foglalja el. A megkérdezettek szerint a vizsgált 41 megyeszékhely és a főváros közül
(igaz, épp a múlt héten sztrájkoltak a nagyváradi tömegközlekedési vállalat alkalmazottai nagyobb béreket követelve), ezt követi Brassó és Kolozsvár.
a tömegközlekedési szolgáltatásokat vizsgáló felmérésben. Az ingatlanközvetítő portál továbbá lakónegyedek szerinti összeállítást is közölt: a csíkszeredaiak az úgynevezett ultraközpontot ítélték a legelőnyösebbnek a tömegközlekedési szolgáltatás hatékonysága szempontjából, ezt követi Csíksomlyó, a Hősök utca, a Kalász lakótelep, a városközpont, Taploca, Zsögöd, a Jégpálya lakótelep, a városszéli területek, a Szeredai-fürdő, utolsó helyen pedig a Natúr lakópark szerepel. Noha a tanulmányban nem határozzák meg, mit értenek pontosan központi és ultraközponti rész alatt, meglátásunk szerint utóbbi a Szabadság térre és közvetlen környékére, a központ megnevezés pedig a Kossuth Lajos utca, a Petőfi Sándor utca és a Nicolae Bălcescu utca által körbezárt városrészre vonatkozik.
A számok azt a 0 és 100 közötti értéket jelzik, amely a megkérdezettek értékelését tükrözi • Forrás Storia.ro/Infografika: Tóth Szilárd
Nem tudja, mi lehet a kedvezőtlen eredmény oka, hiszen a csíkszeredai tömegközlekedés tavalyi fejlesztése során olyan újításokat vezettek be, amelyek egyes nagyobb városokban még mindig hiánycikknek számítanak – mutatott rá megkeresésünkre Veres Sz. János, az önkormányzat saját cégeként működő Csíki Trans Kft. igazgatója. Mint mondta, a buszmegállókban kihelyezett digitális kijelzőkre és az autóbuszokba beépített fedélzeti számítógépekre gondol, amelyek a tapasztalatok szerint nagyban megkönnyítik mind a tömegközlekedést üzemeltető cég, mind pedig a helybéliek és az átutazók mindennapjait. Az autóbuszokba beépített fedélzeti számítógépek által ugyanis nyomon tudják követni a teljes flottát, és
ezáltal pedig kiküszöbölték azt a kellemetlenséget, hogy hamarabb elindul a busz, és ezért valaki lekési. A buszmegállókban kihelyezett digitális kijelzők is nagy segítséget jelentenek, hiszen
Az igazgató hozzátette, noha nem rendelkezik Csíkszereda mind a 72 megállója hasonlóan korszerű utastájékoztatóval, ezt a hiányosságot fedezi az a mobilalkalmazás, amelyet kifejezetten erre a célra fejlesztettek ki. Az applikáció nemcsak a menetrendről ad információkat, hanem többek között egy térképen valós időben követhetők az autóbuszok, ez a szolgáltatás pedig több romániai megyeszékhely mellett még a magyarországi nagyvárosokban is hiánycikknek számít.
Fotó: Sándor Csilla
Csíkszeredában egyébként nyolc járat közlekedik: az 1-es és 2-es járat Zsögöd (Natúr lakópark és Zsögödfürdő), a 3-as és 4-es Csobotfalva (kultúrotthon és Agyagfalva), az 5-ös Fitód, a 6-os Csiba, a 7-es Hargitafürdő irányába, a 8-as pedig egy esti járat, amely a teljes várost és a közeli területeket is lefedi, hogy hazaszállítsa az esti műszakban dolgozókat. Kiderült azonban, hogy nem is a járatok sűrűsége, a buszok késése vagy az utastájékoztatás milyensége okoz problémát az utasoknak. Egy csíkszeredai nő, aki rendszeresen igénybe veszi a zsögödi járatot, érdeklődésünkre elmondta,
Kérdésünkre a zsögödi járattal kapcsolatosan Veres Sz. János úgy fogalmazott: még az is csoda, hogy egyáltalán közlekedik, hiszen a Zsögödi Nagy Imre utca felújításának kezdete óta teljes káosz uralkodik a helyszínen. „Amíg a teljes utca fel volt ásva, a Brassói úton jártunk, ami nagyon balesetveszélyes volt, azt sem tudtuk, hol álljunk meg. Most valamennyire rendeződött a helyzet, hiszen a keresztútig lehet közlekedni, ám problémák továbbra is vannak. Két gépjármű között ugyanis még a kisbusz is alig fér el, a nagy busz egyáltalán nem tud befordulni, ráadásul parkolók sincsenek még kialakítva, így mindenki ott áll meg, ahol tud.
A másik probléma az, hogy csak a reggeli csúcsidőben, és tizenkettőtől délután öt óráig veszik igénybe többen a tömegközlekedést, máskor pangás van. Az igaz, hogy a tömegközlekedés arról kellene szóljon, hogy egy-egy útvonalon tízpercenként indulnak járatok. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy Csíkszeredát nem lehet Brassóval vagy Kolozsvárral összehasonlítani. Ez egy kicsi város, ahol az igényeknek és a járműparknak megfelelően kellett kialakítani a járatokat. Ennek ellenére nem igaz, hogy nem lehet ennél is jobb rendszert kiépíteni, és reményeink szerint jövőben sikerülni is fog a tervezett környezetbarát buszok megvásárlása, illetve a járatsűrűség növelése. Emellett
– biztosította az érintetteket az igazgató.
Fotó: Sándor Csilla
Összesítésben már csak kilencedik
A Storia.ro 2016 novemberében indította el átfogó kutatását, amelyben 2017 végéig Románia régióit, városait és lakónegyedeit hasonlítják össze különböző szempontok szerint a lakosság véleményének függvényében. Eddig kilenc felmérés eredményeit hozták nyilvánosságra, a kérdőíveket mostanáig országszerte 258 948 személy töltötte ki. Az első összehasonlítás eredménye idén januárban jelent meg, e szerint Erdély a legbiztonságosabb régió Romániában, Csíkszereda pedig a hetedik legbiztonságosabb megyeszékhely. Februárban az életminőséget vizsgáló kutatás eredményeit hozták nyilvánosságra, az értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdély ismét első helyen végzett, Csíkszereda azonban csupán a 24. helyet szerezte meg. Az egészségügyi létesítményekre vonatkozó felmérés eredményeit márciusban mutatták be, ebben a kategóriában a régiók szerint Erdély a negyedik lett, a megyeszékhelyek közül pedig Csíkszereda a 18. helyet szerezte meg. Az ezt követő felmérésében a levegő minőségét vizsgálták, az értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdélyben a legtisztább a levegő, a megyeszékhelyek közül pedig Csíkszeredát csupán Brassó előzte meg. Az ötödik felmérés szerint Erdély a legtisztább régió, a negyvenegy megyeszékhely közül pedig Csíkszereda a hatodik legtisztább. A hatodik felmérésében a szabadidős létesítményeket hasonlították össze, e szerint Erdély a második legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a harmadik legelőnyösebb megyeszékhely zöldövezetek, illetve sport- és kulturális létesítmények szempontjából. A hetedik felmérés eredménye szerint Erdély az ötödik legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a tizenhetedik legelőnyösebb megyeszékhely az üzletek és vendéglők hozzáférhetősége szempontjából. A nyolcadik felmérésben a tanintézményeket vizsgálták, ennek eredménye szerint Erdély a legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a hetedik legelőnyösebb megyeszékhely a tanintézményi hálózat kiépítettsége, lefedettsége, illetve hozzáférhetősége szempontjából. A kilencedik felmérésben a tömegközlekedést vizsgálták. Az ingatlanközvetítő portál összesítő rangsort is vezet az összes témakör eredményeinek figyelembevételével: a kilenc eredmény összesítése után Brassó áll az élen, Nagyvárad a második, Kolozsvár a harmadik, Csíkszereda pedig a korábbi negyedik helyről a legfrissebb felmérés után lecsúszott a kilencedik helyre.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Péntek délután, a tanórák után vakáció kezdődik a tanulók számára a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint.
Szarka Tamás Kossuth-díjas és kétszeres Petőfi Zenei Díjas előadóművész mutatja be 2020-ban megkomponált Missa Missio – mise a legüldözötteb vallásért című szakrális művét a marosszentgyörgyi katolikus templomban vasárnap 18 órától.
Négy történeten keresztül mutatja be a kriptovaluták izgalmas és érdekes világát az MCC legújabb előadása Csíkszeredában október 29-én.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
szóljon hozzá!