Rántsuk le a leplet rögtön az elején arról a tévhitről, hogy az előválasztás a legdemokratikusabb formája a jelöltek kiválasztásának. Ez egyszerűen nem igaz – még sincs jobb ennél az eljárásnál.
2024. április 08., 21:012024. április 08., 21:01
2024. április 09., 12:042024. április 09., 12:04
Nem titok, hogy az előválasztás esetében is számtalan lehetőség van visszaélésekre, talán még több is, mint a nagy választásokon – elég csak arra gondolni, hogy egy-egy előválasztás után mindig több a frusztrált jelölt, mint az országosan megszervezett szavazásokon. Ám egy előválasztási csalással nincs mit kezdeni:
De – és itt a lényeg –, még mindig nem találtak ki jobb formát arra, hogy rangsorolják egy-egy választás előtt a jelölteket.
Az előválasztásnak ráadásul Hargita megyében több évtizedes hagyománya van, ezért érdemes ezt a témát kibontani.
Hosszú évekre visszanyúló hagyomány szakad meg idén Csíkszeredában: nem szerveznek előválasztást az RMDSZ önkormányzati jelöltjeinek rangsorolására, ezt a Városi Küldöttek Tanácsa (VKT) fogja megtenni.
Miközben Csíkszeredában az RMDSZ városi szervezete szerint nem érdemes holmi előválasztással fárasztani a választópolgárokat, úgy tűnik, Székelyudvarhelyen még nem punnyadtak bele ennyire a demokráciába.
Az előválasztás mindig a kihívónak kedvez, ő érzi azt, hogy élni kell ezzel a formával. Elég csak 2020 tavaszára gondolni, amikor Csíkszeredában Korodi Attila – a kihívó – az előválasztás fontosságában és szentségében hitt, és ezzel a módszerrel győzte le Ráduly Róbert Kálmánt. Előbbi, a földrengésszerű sikere után nem sokkal kiadott egy többoldalas választási kisokost, amelyben nem győzte hangsúlyozni, hogy
Ráduly a hatalmas pofont benyelte, a koronavírus-járvány miatt fél évvel elodázott választásokig, illetve mandátumátadásig hivatalosan sosem panaszkodott. Aztán 2020 novemberétől eltűnt a közéletből. Számunkra egyébként azóta is rejtély, hogy egy ember, aki két évtizeden keresztül gyakorlatilag mindenbe beleszólt, az egyik napról a másikra hogyan volt képes ennyire háttérbe vonulni. Majd egyszer rákérdezünk erre…
Visszatérve 2024 tavaszára, a történet ismert: a hivatalban lévő csíkszeredai polgármester (pontosabban a VKT tagsága) már nem gondolta úgy, hogy az előválasztás fontos, sőt abban sem hitt már, hogy egy igazi választásnak nem úgy kell nekiindulni, „mint ha valahol egy irodában néhány ember döntött volna erről”.
Pedig Szőke Domokos volt alpolgármester személyében még kihívója is akadt Korodinak egy jó kis előválasztásra.
Aláírásgyűjtésbe fogott Veress Dávid azért, hogy Csíkszereda lakói kérjék, sőt követeljék, hogy a megyeszékhelyen is szervezzen állóurnás előválasztást az RMDSZ.
Facebookos „kampánya” alatt azonban Szőke több hibát is elkövetett. Egyrészt besétált a közösségi média csapdájába, ahonnan naponta azt a visszajelzést kapta, hogy „Hajrá Domi, győzd le Korodit. Veled vagyunk!” Ezektől megbódult, és néhány társával – Biró Albinnal, Veress Dáviddal és az időközben visszakozó Tófalvi Évával – még egy nyílt levelet is kiadtak, mindemellett egy petíciót is indítottak. Arra azonban már nem fordított kellő időt, hogy összeszámolja: a Facebookról érkező támogatások és a petíciót aláírók mennyire nincsenek összhangban (ezt azonban jól látta Korodi, aki hivatalosan tudomást sem vett a kihívójáról).
Szőke Domokos másik nagy hibája, hogy nem készült választási programmal, nem magyarázta el Csíkszereda polgárainak, hogy megválasztása esetén hogyan fejlesztené Csíkszeredát, milyen irányt szabna a megyeszékhelynek. Ehelyett kiadott egy háromfelvonásos tetszőleges akármit, amelynek egyik „erős pontja”, hogy ha polgármester lenne, akkor a „Hivatalban az ajtón azt írná, hogy: Polgármester – Primar, és nem fordítva”.
Könnyedén legyőzte kihívóját Korodi Attila, Csíkszereda újrázni kívánó polgármestere, aki a csütörtök esti VKT-ülésen 32-3 arányban „lépett túl” Szőke Domokoson.
Miközben Csíkszeredában nem volt idő előválasztás szervezni, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson mindez belefért – e két városban minden bizonnyal másként mérik az idő múlását.
Gyergyószentmiklóson ugyanazt figyelhettük meg, mint négy esztendővel ezelőtt Csíkszeredában:
Pedig Csergő mindössze az első mandátumát tapossa, így még az sem érv, hogy itt az ideje a frissítésnek.
Hatalmas fölénnyel nyerte Len Emil Balázs a gyergyószentmiklósi előválasztást. Ő lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje júniusban. Len az előzetes eredmény szerint 2042 szavazatot kapott, Csergő Tibor jelenlegi polgármesterre 717-en voksoltak.
Nem erről van szó, sokkal inkább arról, ahogy Csergő viselkedett az évek folyamán. Arra a sajtó nyilván nagyon hamar rájött, hogy olyan impulzív ember került a polgármesteri székbe 2020-ban, aki nem tűri, ha a sajtónak egyáltalán kérdése van.
Nem titok, hogy a Székelyhon (és a Hargita Népe) évek óta képtelen zöld ágra vergődni a polgármesterrel.
Ez még a kisebb gond lenne, a nagyobb azonban az, hogy az elöljáróból a szentmiklósiaknak is elegük lett, nekik sem jött be a fennhéjázó, kioktató viselkedés, ezt pedig mi sem bizonyítja jobban, mint az előválasztási részvétel: amíg 2020-ban 1916-on járultak az urnákhoz, most 2825 személy élt a szavazati jogával. Ezzel minden bizonnyal tisztában van az előválasztás győztese is, aki tudja azt, hogy
A jelenlegi gyergyószentmiklósi alpolgármester azonban nagyfiú, feldolgozza ezt a tényt – és tanul ellenfele hibáiból.
Hajnalig tartó szavazatszámlálás után megszületett a gyergyószentmiklósi RMDSZ előválasztásának eredménye a tanácsosi listával kapcsolatban is. Ahogy a polgármester-jelöltséget is elnyerte, a tanácsosi listán is első helyen áll Len Emil Balázs.
Székelyudvarhelyen is előválasztáson döntött az RMDSZ arról, hogy ki legyen júniusban Gálfi Árpád jelenlegi városvezető kihívója. Udvarhelyen nem is volt kérdés, hogy
A jelenlegi polgármester kétségtelenül előnyben van, hiszen két mandátum után felsejlik a polgármesteri hivatal munkájának eredménye, a városháza alkalmazottai pedig megszokták a főnökük rigolyáit, hétfő délelőtti heppjeit – és ugyebár ki akar egy újabb főnököt kiismerni. Ráadásul Gálfi viselkedése is tetszetős a választópolgárnak, aki szereti, ha neki előre köszönnek, hogylétéről érdeklődnek.
Megvannak Székelyudvarhelyen a vasárnapi RMDSZ-es előválasztás eredményei a polgármesterjelöltekre vonatkozóan. Szakács-Paál István majdnem kétszer annyi szavazatot kapott, mint két vetélytársa együtt.
Bármennyire is furcsa, de Gálfinak az is jót tett, hogy az elmúlt években az RMDSZ látványosan büntette a várost, pontosabban annak lakóit:
Arra azonban kevesen számítottak, hogy Székelyudvarhelyen egy ripsz-ropsz összehozott előválasztáson közel ötezren vesznek részt, arra pedig még kevesebben, hogy a három jelölt közül egyikük, Szakács-Paál István toronymagasan ki fog emelkedni. Ez minden bizonnyal azt vetíti előre, hogy a Küküllő partján mégsem annyira nyilvánvaló, hogy ki fog nyerni júniusban.
A polgármesterjelöltek szerint méltósággal, tisztességesen zajlott az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezete által vasárnap megtartott előválasztása, amelyből Szakács-Paál István került ki győztesként.
Érdemes visszatérni az alapokhoz, amikor valakit azért választottak meg – vagy vissza –, mert ő tényleg hitt abban, és el is tudta a választókkal hitetni, hogy tenni akar a közösségért.
Ezt a nem ördögtől való alapigazságot nemcsak Szakács-Paál Istvánnak, Len Emil Balázsnak, hanem Gálfi Árpádnak is érdemes megszívlelnie.
Korodi Attila és csapata pedig majd azon morfondírozik, hogy miként menedzselje le az Azahriah-koncertre érkező tömeget…
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
1 hozzászólás