Kilátástalan helyzet. A legtöbben azért lépnek le otthonról, mert így menekülnének a mélyszegénységből. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Romániában évente háromezer személy, többségükben kiskorúak eltűnését jelentik a rendőrségen. Maros megyében 2018-ban kilenc kiskorú tűnt el otthonról tisztázatlan körülmények között, egyiküket máig sem sikerült megtalálni. Hargita megyében jobb a helyzet: minden elkallódott kiskorút megtaláltak, sőt, egyiküket le is tartoztatták.
2019. február 03., 10:112019. február 03., 10:11
2019. február 03., 10:132019. február 03., 10:13
A statisztikai adatok szerint országszerte évente háromezer személy tűnik el otthonról, nagy többségük gyermek. A lakhelyéről önként távozó gyermekek száma tavaly mintegy 2000 volt, 95 százalékukat a bejelentés utáni első tíz, legtöbb 24 órában megtalálták. Az adatok szerint azonban akinek nem akadnak a nyomára az első napokban vagy legfeljebb egy hét alatt, többé nem kerülnek elő. Nem ritka, hogy vízbe fulladnak vagy más módon vesztik életüket, holttestüket pedig soha nem találják meg.
A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet felmérései alapján
Legtöbben azért lépnek le otthonról, mert így menekülnének a mélyszegénységből, a szülői fegyelem alól, vagy barátaik hatására döntenek úgy, hogy elszöknek. Országszerte több tíz kiskorú van, akik nevelőszülőktől vagy gyermekotthonokból szöknek el, nem ritka, hogy már sokadjára.
A szervezet honlapján közzétett lesújtó európai uniós adatok szerint az otthonról elszökött gyermekek 20 százalékát szexuálisan, fizikailag vagy lelkileg bántalmazták – 56 százalékuk kamaszként, 15-16 éves korában megy el otthonról. Viszonylag sok, mintegy 23 százaléknyi azon gyerekeknek az aránya, akiket a gyámság kimondását követően egyik szülőjük „rabol el”. Az uniós statisztikai adatok alapján
Maros megyében az elmúlt évben kilenc olyan esetben indult eljárás, amikor kiskorúak ismeretlen körülmények között tűntek el otthonról. Nyolc gyermek megkerült, egy esetben azonban még folytatják a nyomozásokat – közölte érdeklődésünkre Emanuela Rugina, a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. A legnagyobb sajtóvisszhangja az elmúlt nyáron történt esetnek volt, amikor egy 12 éves fiút keresett a rendőrség. Utólag kiderült, hogy a gyermek a Marosba fulladt.
A Marosba fulladt egy 12 éves gyermek a Marosvásárhely melletti Náznánfalván. A gyerek pénteken tűnt el a folyó partjáról, élettelen testét szombaton találták meg.
Az illetékes azt is elmondta, hogy 2018-ban további 95 kiskorú tűnt el otthonról, ők önként távoztak lakhelyükről, közülük 16-nak nem bukkantak a nyomára, a többieket megtalálták vagy önként hazatértek. Az otthonról lelépők általában nagyobb gyermekek, fiatalok.
Hargita megyében tavaly 24 kiskorú eltűnését jelentették a rendőrségen, de később mindegyikük megkerült. Mint érdeklődésünkre Gheoghe Filip, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, ezen gyermekek, fiatalok között
és többször bizonyítottan lopott is. Őt tavaly, miután harmadszor megtalálták, le is tartoztatták, jelenleg börtönbüntetését tölti. Hargita megyében tavaly a legsúlyosabb eset Balánbányán történt, ahol egy eltűnt gyermek holttestét az Oltban találták meg.
Holtan találták meg a hétfőn eltűnt balánbányai kisfiút csütörtökön Csíkszentdomokos határában. A felkutatására szervezett átfogó akcióba több mint száz szakember mellett számos önkéntes is bekapcsolódott. A keresés során keresőkutyákat is bevetettek.
A román rendőrség honlapján jelenleg 12 eltűnt gyermek szerepel.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
szóljon hozzá!