Csak a fülszámmal ellátott állatokért fizetnek kártérítést. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Négy helyszínen, magángazdaságokban ütötte fel a fejét a sertéspestis Maros megyében, a szakemberek arra intik a gazdákat, hogy figyeljenek oda néhány alapvető megelőző intézkedésre, hogy a decemberi disznóvágásokat ne befolyásolják a korlátozások.
2022. november 11., 08:592022. november 11., 08:59
2022. november 11., 10:052022. november 11., 10:05
Sáromberkén két gazdaságban, Körtvélyfáján, Marosszentgyörgyön egy-egy gazdaságban pusztultak el a disznók és hamvasztották el azokat a sertéseket is, amelyek a gazdaságban voltak. A gócpontokat november elején fedezték fel, sorban egymás után, tíz kilométeres körzetben karantén zónát alakítottak ki, megtiltva, hogy onnan ki- vagy bevigyék az élő disznót vagy azok húsát, a feldolgozott termékeket is beleértve. Idén Maros megyében ezen kívül csupán 3 sertéspestisgócpont volt, ami jónak mondható, az előző évekhez képest.
A Maros megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője, Kincses Sándor a Székelyhonnak elmondta, a tíz kilométeres körzetekben az állatorvosok megvizsgálták a disznókat, amennyiben betegségre utaló jelek voltak, vért vettek és bevizsgáltatták azt. Egyelőre újabb eset nem történt, így ha semmi nem változik, december 4-én feloldják a karantént. Idén a magángazdaságokból 400 vérmintát ellenőriztek, de nagyon kevés volt a pozitív eset.
Az igazgatótól megtudtuk, hogy 30 disznót el kellett hamvasztani; csak kettőnek volt fülszáma, így a többi gazdája nem kap kártérítést sem. Kincses Sándor aggasztónak nevezte, hogy
Példaként említette, hogy az egyik érintett gazda mészáros volt, így lehet, hogy ő hozta és vitte a kórt egyik helyről a másikba. De a nem hivatalosan, más megyéből vett malacokkal is bekerülhetett a gazdaságokba.
Kincses Sándor szerint fontos lenne, hogy a magángazdaságokban lévő állatoknak, ahogy a törvény is előírja, fülszáma legyen, esetleges eladásukkor szerződést kössenek a gazdák, hogy követni lehessen, hogy hova szállítják el az állatot. De ugyanolyan
Arról nem beszélve, hogy a beteg állat húsában, még a fagyasztóban is két évig is képes fennmaradni a baktérium, ami a pestist okozza.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
1 hozzászólás