Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nagyon jó módszernek bizonyul a románnyelv-tanulás első szakaszában a Total Phisycal Response-módszer, ami azt jelenti, hogy teljes fizikai lényünkkel reagálunk – vallja Sütő Edith óvónő, aki könyvet is írt a magyar óvodások románnyelv-tanításáról.
2024. november 07., 20:572024. november 07., 20:57
Egyes fokozati pedagógusi vizsgájára dolgozta ki a témát, és annyira jól sikerült, hogy könyv formájában is megjelentette vezetőtanára javaslatára.
Sütő Edith marosvásárhelyi óvodapedagógust már régóta foglalkoztatja a magyar óvodások románnyelv-oktatásának témája, és úgy érezte, ha már dolgozatot kell írnia, akkor olyat írjon, ami előbbre viszi őt, és esetleg másokat is motivál vele.
Így magától jött a témaötlet: a román nyelv tanítása interaktív módszerekkel és technikákkal a magyar tannyelvű óvodai csoportokban. Ez lett később a könyvének címe is, amely a Corvin kiadó gondozásában jelent meg, és inkább óvodapedagógusoknak ajánlja. „A szülőknek legfeljebb azért, hogy belássanak az óvodai munka kulisszái mögé, hiszen kellene hozzá valamennyi szaktudás, hogy hasznosíthatóak legyenek számukra a benne leírt módszerek” – vallja az óvónő.
Fotó: Sütő Edith
Sütő Edith a modernebb módszerekre fókuszált benne interaktív technikák segítségével, amelyeknek az a lényege, hogy minél többet kell cselekedtetni, „mozogtatni” közben a gyerekeket.
Interaktív módszer a képolvasás is, amikor rámutatok a képre, és mondom, hogy »acesta este un lup«, és a gyerekek megismétlik. De sokkal célravezetőbb, amikor rámutatok a képre, és azt kérdem, »cum face lupul? Auuuu!«, tehát hallják a lupul szót, de továbbmennek vele” – magyarázta az óvodapedagógus.
A pedagógus a Total Phisycal Response-módszerre (TPR) épít, amely azt jelenti, hogy teljes fizikai lényünkkel válaszolunk a kérdésekre, kijelentésekre, és ez nagyon jó módszernek bizonyul a nyelvtanulás első szakaszában – vallja Sütő Edith.
Sütő Edith óvónőt régóta foglalkoztatják az óvodások román nyelvtanításának módszerei
Fotó: Haáz Vince
A cselekedtető módszer James Asher kaliforniai pszichológus professzor nevéhez fűződik. A TPR a beszéd és a mozgás koordinációjára épít, a nyelvet motorikus cselekvések segítségével kívánja elsajátíttatni, és utasítások végrehajtásán alapszik.
A teljes fizikai válasz módszere azonban nem az egész tanulási folyamatra kiterjedő egységes rendszerként értelmezhető, inkább egyéb tanítási eljárások kiegészítőjeként, hiszen sok szót, nyelvtant meg lehet a teljes fizikai válasz auditív-motoros eszközével gyorsan és tartósan tanítani.
Az elején csak a pedagógus mondja, a gyerekek csinálják, de ahogy hallják, egy idő után ők is mondani fogják” – osztotta meg Sütő Edith a dolgozatában is leírt módszer lényegét.
A képolvasás módszere is szükséges a nyelvtanuláshoz
Fotó: Haáz Vince
Hozzátette, hasonlít az anyanyelvtanuláshoz is, mert a gyerekeinket is úgy tanítjuk az anyanyelvre, hogy eleinte nem értik, de mégis mondókázunk velük, megfogjuk az ujjacskáikat, mozgatjuk, és egy idő után megértik, és ők is bekapcsolódnak.
„Nem kell magas szinten tudniuk óvoda végén, de alapdolgokat tanítani előnyös lesz számukra. Úgy érzem, hogy a tavaly kiment csoportommal jó szintre jutottam, a régebbi csoportjaimhoz képest. Amíg nem álltam rá tudatosan a módszerek kombinálására, addig én sem voltam olyan eredményes a román nyelv tanításában” – vallotta be a könyv szerzője.
de Sütő Edith kézimunkázás közben elmondja románul is azt, hogy olló, ecset, színes papír, vagy a napi rutintevékenységekről is beszél nekik románul, hiszen a legtöbb óvodában a gyerekek úgyis hallják a román csoportoktól is ezeket.
Bár Marosvásárhelyen már többségben élnek a románok, mégsem könnyű a román nyelvet megtanulnia egy magyar gyereknek, ha nem fektetünk bele energiát – magyarázta a pedagógus, aki szerint sokkal hatékonyabb, ha a szülőkkel összedolgozva tanítanak a pedagógusok alapdolgokat a gyerekeknek.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
szóljon hozzá!