Fél napot tartott, előző évekhez képest kevesebb volt a program is, de mindezektől függetlenül remek hangulatot varázsoltak a szervezők az idei, 8. Római Fesztiválon Mikházán.
2020. augusztus 01., 22:022020. augusztus 01., 22:02
2020. augusztus 02., 10:262020. augusztus 02., 10:26
Régizene-koncert a kolostor udvarán
Fotó: Rab Zoltán
Fél napot tartott, előző évekhez képest kevesebb volt a program is, de mindezektől függetlenül remek hangulatot varázsoltak a szervezők az idei, 8. Római Fesztiválon Mikházán.
2020. augusztus 01., 22:022020. augusztus 01., 22:02
2020. augusztus 02., 10:262020. augusztus 02., 10:26
Egymástól tisztes távoltásban ültek a nézők
Fotó: Rab Zoltán
A Maros Megyei Múzeum, a Római Limeskutató Központ és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület betartotta a járványügyi szabályokat, zömében szabadtéri programokkal várták a résztvevőket, testhőmérsékletet mértek, a szájmaszk viselésére buzdítottak mindenkit, illetve a zárt terekben betartatták az előírt távolságot a látogatók között.
Szombaton 14 órakor kezdődött és 19-ig tartott a rendezvénysorozat, amely az ezelőtt kétezer évvel Mikházán állomásozó rómaiak életét, szokásait próbálta feleleveníteni, ismertetve a mindennapjaikat, az egészséghez való viszonyulásukat, gyógyászati módjaikat, tisztálkodási, táplálkozási szokásaikat.
A katonák harcművészeti bemutatót tartottak
Fotó: Rab Zoltán
A Csűrszínház udvarán római katonai viseletbe öltözött „harcosok” mutatták be tudományukat, a fák között felállított asztaloknál, rögtönzött kemencéknél pedig a római korból fennmaradt receptek alapján készültek a finomságok, míg máshol a rómaiak által is ismert és használt gyógynövényeket és azokból készült teákat, kenőcsöket mutatták be.
A ferences kolostor udvarán a középkori kézműves tevékenységek elevenedtek meg, mialatt régizene-koncertet adott a Neumarkt Brass Quintet és a Kájoni Consort, a templomban és annak kriptájában pedig történészek ismertették a látnivalókat. Az interaktív tevékenységek – mint a múzeumpedagógiai foglalkozások – elmaradtak, de az érdeklődők így is megismerkedhettek például a papír készítésével vagy a gyertyaöntéssel.
16. századi könyvek a kolostortemplomban
Fotó: Rab Zoltán
A kolostor történetét Györfi Zalán, a Maros Megyei Múzeum munkatársa ismertette, aki felhívta a figyelmet az eredeti oltárokra, ablakokra, az alapító Toldalaghy Mihály édesanyjának reneszánsz faragott síremlékére, illetve az egykori kápolnában az Erdélyben párját ritkító szekrény-oltárra, amely szintén a 17. század első feléből maradt fenn napjainkig. A templomban a Teleki Téka jóvoltából egy kiállítás is látható volt az egykori ferences kolostor könyvtárát alkotó könyvekből.
A régészeti feltárás helyszínén az egykori római castrum tornyának a nemrég napvilágra került maradványait mutatták be a szakemberek, illetve azt, hogy a toronyból mit láthattak az őrök, illetve a legközelebbi őrtoronnyal hogyan tarthatták a kapcsolatot.
A Hargita Megyei Kulturális Központ jóvoltából a Kájoni-kiállítás is látható volt a Csűrszínházban, amelynek udvarán egy szélharangot is felavattak Kájoni János emlékére. Az eseménysorozat a Maros Művészegyüttes szabadtéri előadásával ért véget.
Érdeklődésünkre Pánczél Szilamér régész, a Római Limeskutató Központ vezetője sikeresnek értékelte a szombati eseményt, sokan megfordultak a Csűrszínház udvarán, valamint a régészeti lelőhelyen, a kolostor kertjében, a régészeti kiállítást is többen megnézték.
– fogalmazott a régész.
Fotó: Rab Zoltán
17. századi oltárok
Fotó: Rab Zoltán
Bemutató a papírmerítés technikájáról
Fotó: Rab Zoltán
8. Római Fesztiválon szerény, de élménydús program várta az érdeklődőket
Fotó: Rab Zoltán
Meddig láthattak el a toronyból? – ezt is megtudhatták az érdeklődők
Fotó: Rab Zoltán
Régészeti lelőhely a múzeum által megvásárolt telken
Fotó: Rab Zoltán
A Maros Művészegyüttes előadása a kertben
Fotó: Rab Zoltán
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
szóljon hozzá!