Románia népességének aggasztó csökkenése elsősorban a negatív természetes szaporulatnak tudható be. Kevés gyerek születik
Fotó: Thomas Campean
Január elsején 122 ezer emberrel kevesebb élt az országban, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból. Hargita megyében 2009 és 2016 között minden évben természetes fogyást regisztráltak: átlagban 218 fővel haltak meg többen, mint ahányan születtek. A népességcsökkenés a negatív természetes szaporulat mellett az elvándorlással magyarázható.
2017. szeptember 23., 21:532017. szeptember 23., 21:53
Románia népességének aggasztó csökkenése elsősorban a negatív természetes szaporulatnak tudható be, a másik fő ok pedig a migráció (többen távoznak hosszútávra külföldre, mint ahányan visszatérnek az országba) – derül ki az Országos Statisztikai Hivatal (INSSE) által nemrég közölt adatokból. E szerint 19,76 millió lakosa volt 2016 január elsején Romániának, ez azonban egy évvel később 19,63 millióra csökkent. Tulajdonképpen ez azt jelenti, hogy
A statisztikai hivatal adatai szerint tavaly 68 061 fővel csökkent az ország lakossága a negatív természetes szaporulat következtében, azaz ennyivel többen hunytak el, mint ahányan születtek. Az elvándorlási mutató még rosszabb képet fest, az adatok szerint ugyanis tavaly
Az adatok szerint 71 371 férfi és 61 877 nő érkezett az országba (összesen 133 248), továbbá 116 095 férfi, és 93 361 nő (összesen 209 456) hagyta el hosszútávra (legalább egy évre) Romániát.
Emellett tavaly 22 807-en döntöttek úgy, hogy véglegesen elhagyják az országot, ebből a legtöbben a fővárosban éltek (3634), a sorban pedig Temes (1323), Iaşi (1289) és Brassó (934) megyék következnek.
A legtöbben Spanyolországban (5361), Németországban (3959) és Olaszországban (3575) telepedtek le. Az adatokból továbbá kiderül, hogy a migráció által okozott probléma mellett az is hozzájárul a népesség csökkenéséhez, hogy a kivándorlók főleg a gyermekvállalás szempontjából fontos 25-29 év közötti korosztályból kerültek ki. A kedvezőtlen statisztikai adatok mellett azonban érdekességet is közöltek:
Az adatok szakmai értelmezésének céljából Bálint Gyöngyvért, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara Társadalomtudományi Tanszékének oktatóját, demográfiai szakértőt kerestük fel. A szociológusnak nem volt ismeretlen a téma, elmondása szerint több fórumon is olvasta az elmúlt hetekben, hogy az statisztikai hivatal augusztus 23.-i adatkiigazítását követően az ország év elejei lakónépessége 122 ezer fővel csökkent 2016-hoz képest.
A szakember szerint a lakónépességbeli fogyás mértéke Hargita megyére nézve is hasonló képet mutat: 1 940 fővel csökkent (0,63%-os) 2016-hoz képest, 2016-ban pedig 1 581 fővel csökkent (0,51%-os csökkenés) 2015-höz képest.
Egy terület népességszáma, illetve ennek időbeli változása két demográfiai tényezőtől függ: egyrészt a természetes szaporodástól vagy fogyástól, másrészt a vándorlástól (migrációtól). A természetes szaporodás vagy fogyás nem más, mint az élve születések és az elhalálozások különbsége: ha többen születnek egy bizonyos területen egy adott időtartam alatt, mint ahányan meghalnak, természetes szaporodásról beszélünk, ha pedig kevesebben, akkor természetes fogyásról” – magyarázta az oktató.
A migráció szintén kétkomponensű Bálint Gyöngyvér elmondása szerint: az oda(be)vándorlások és az el(ki)vándorlások különbségéből adódik.
„Ha tehát csak a természetes szaporodást vagy fogyást nézzük, akkor azt látjuk, hogy
Amennyiben az utolsó rendelkezésre álló év (2016) hivatalos adatait vesszük figyelembe (-410 fő természetes fogyás Hargita megyére és -66 523 fő Romániára vonatkoztatva), azt kell mondanunk, hogy
Azt is mondhatjuk tehát, hogy igaz az a közvélekedés, amely szerint a térség népességcsökkenésének első számú motorja az elvándorlás, amely egyértelmű összefüggést mutat a gazdasági-társadalmi folyamatokkal és az életminőséggel” – vonta le a következtetést az oktató.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!