Fotó: Kristó Róbert
Hazudik a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség sajtószóvivője, ezért meneszteni kellene szóvivői tisztségéből – fakadt ki Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere a város önkormányzatának pénteki ülésén. Csíkszereda elöljárója Papp Előd városatya kérésére ismertette az irányjelző táblák kapcsán kirobbant, a sajtóban is nagy visszhangot kapott botrányt.
2010. szeptember 24., 21:242010. szeptember 24., 21:24
Fotó: Kristó Róbert
„Elszomorító, ami ebben az országban történik. A rendőrség szóvivője hazudik, amikor azt mondja, hogy Ráduly Róbert polgármestert megbírságolták. Ez nem igaz. Nem a polgármestert, hanem a polgármesteri hivatalt bírságolták meg. Akkor is hazudik a rendőrség szóvivője, amikor azt mondja, hogy az első, augusztusi jegyzőkönyvben felszólítottak, 30 napon belül valamilyen intézkedést hozzunk az ügyben. Nincs ilyen belefoglalva a jegyzőkönyvbe” – reagált az irányjelző táblák kapcsán kirobbant botrányra Ráduly.
A polgármester szerint a Romániában hatályban lévő törvényeknek teljes mértékben megfelel a szóban forgó két tábla, ám az általuk előidézett rendőrségi ügyet már csak azért is furcsállja, mert ezek közül az egyiket 2006-ban, a másikat pedig egy évre rá, 2007-ben helyezték ki. Ugyanakkor – állítja – a szabályok szerint egy esetleges kihágást a történtektől számítva hat hónapon belül lehet megállapítani.
„Sajnos a rendőrség megengedi magának, hogy hazudjon, csaljon, hiszen annak ellenére bírságolnak, hogy itt élnek a városban és jól tudják, mikor voltak ezek a táblák kihelyezve. A rendőrség szóvivője mellett az a két, a rend őrének nevezett személy is le kellene mondjon, aki ezeket a jegyzőkönyveket kiállította. Nyilván megfellebbeztük. Egy jogállamban nem lehetne ezeket nem megnyerni, a két jegyzőkönyv megsemmisítése nem lenne kérdés, sőt az sem lenne kérdés egy jogállamban, hogy a belügyminiszter vagy a megyei rendőrparancsnok azonnali hatállyal eltávolítsa az állományból a szóvivőt és a két bírságoló rendőrt. De amikor Romániában a rendőrség ilyen alapokon áll, bármi megtörténhet” – summázott Ráduly Róbert.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség szóvivője nem kívánta kommentálni a polgármester szavait, szerinte, ha valaki ebben az ügyben hibázott, az nem ő volt. „Senkinek sem nyilatkoztam azt, hogy Ráduly Róbertet bírságolta meg a rendőrség, hanem azt mondtam, hogy a helyi hatóságot büntették meg. Tény, hogy valaki nem tartotta be a törvényt, és annak felelnie kell tettéért, legyen az a polgármester vagy bárki más” – nyilatkozta a sajtószóvivő. Filip ugyanakkor határozottan kiállt két kollegája mellett is, mondván, ők a munkájukat végezték, helyesen cselekedtek amikor megállapították a kihágást.
A vitatott irányjelző táblák a Hargita Megyei Törvényszék előtti körforgalom szomszédságában, illetve a Márton Áron Gimnázium előtti útkereszteződésnél találhatók, ezeken először magyarul, majd románul szerepel a felirat, ezért rótt ki két alkalommal is bírságot a közlekedésrendészet. A sajtóban megjelentek szerint Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség szóvivője azt nyilatkozta, hogy Ráduly Róbert Kálmánt először augusztusban bírságolták meg 1260 lejre és felkérték a táblák 30 napon belüli eltávolítására, ám mivel ez nem történt meg, a múlt héten ismét megbírságolták Rádulyt 6000 lejre. A táblák szabályellenesek, mivel ezeken először magyarul, utána románul szerepelnek a feliratok – állítja Victor Socaciu, Maros megyei PSD-képviselő, aki a nyár folyamán átutazott a városon, majd június végén ez ügyben interpellált a parlamentben.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.