A sepsibesenyőn kidobott négylábúaknak is jobb sorsot biztosítanának
Fotó: Tuchiluș Alex
„Kutyát sem érdekli”, hogy a vidéki polgármesterek hogyan oldják meg a kutyamenhelyek létrehozását: a törvényhozó elvárja, hogy minden vidéki önkormányzatnak legyen ilyen létesítménye – szakszemélyzettel –, a hozzá rendelt költségekről azonban már nem rendelkezik a jogszabály.
2024. március 05., 21:022024. március 05., 21:02
2024. március 07., 12:302024. március 07., 12:30
A már meglévő menhelyekkel szinte lehetetlen szerződést kötni, új menedéket pedig aligha tudnának létesíteni a helyi költségvetésből – vallják a Kovászna megyei községek polgármesterei. Háromszék vidéki településein ezért társulás révén próbálnak megoldást keresni a régóta fennálló problémára:
A jelenleg érvényben levő 2001-ből származó 155-ös kormányrendelet alapján a helyi önkormányzatokat kötelességük saját kutyamenhelyet létrehozni, ahol megfelelő személyzet biztosítja az ebek ellátását; a jogszabály arra is lehetőséget biztosít, hogy olyan szolgáltatóval kössenek szerződést az önkormányzatok, amely vállalja az állatok befogását és gondozását.
A vidéki önkormányzatok vezetői szerint a törvényhozás meggondolatlanul ruházta át a felelősséget az egyre alacsonyabb költségvetéssel rendelkező községekre anélkül, hogy pénzalapot vagy megfelelő mozgásteret biztosítana a kivitelezésre. A helyzet kapcsán Háromszék és Erdővidék községvezetőit kérdeztük.
Bármennyire is barátságosan közelítenek az emberhez, végleges befogadókra nehezen találnak a kóbor kutyák
Fotó: Tuchiluș Alex
Nemcsak kóbor kutyákat, hanem bármilyen gazdátlan állatot befogad az a menhely, amelyet a Sepsibodokhoz tartozó Oltszemen hoznak létre a Sepsiszentgyörgy metropoliszövezetéhez tartozó Olt-menti községek. Fodor István polgármester kérdésünkre elmondta, hogy a területet már előkészítették, az egykor még vágóhídként működő épületet pedig a szabványoknak megfelelően fogják átalakítani:
Az épület vételára 23 ezer euró.
„Az önkormányzatokat súlyosan büntetik a kóbor kutyák miatt. Viszont egy menhelyet megépíteni és fenntartani képtelenség abban a helyzetben, ha közben nem engednek személyzetet alkalmazni, és a kiadást is korlátozzák” – mutatott rá a törvények visszásságaira a községvezető. Meggyőződése, hogy
A rendszeresen szervezett nyílt napok még mindig nem elég ösztönzőek az örökbefogadásra
Fotó: Szépmezői kutyamenhely
A gazdátlan ebek kapcsán Maksa polgármesterét is felkerestük, ugyanis évek óta hallani a közbeszédben a Sepsibesenyőn összetömörülő kóbor falkáról. Badi Gyula szerint egyre több és több kutyát találni a tó környékén, egyrészt a féktelen szaporodás, másrészt pedig a gazdák miatt, akik előszeretettel hagyják ott megunt kedvenceiket.
„Végül egy szucsávai céghez fordultunk, de rettentő magasak voltak a költségek. Egyetlen kutya egyhavi ellátása 890 lejbe került volna. Ha harminc kutyáról kéne így gondoskodnunk, akkor pillanatok alatt elfogyna a hivatal pénze” – vázolta a helyzetet az elöljáró.
A szintén társuló Sepsikőröspatak vezetője, Kisgyörgy Sándor osztozik a maksai kollégája véleményével, pedig a községben nem találni túl sok otthontalan négylábút.
– magyarázta.
A kézdi- és orbaiszéki településeken kóborló kutyákat a jövőben Gelencén fogják elhelyezni egy újonnan épülő menhelyen, amely területét már elő is készítette az önkormányzat. A menedék azonban több település, a Kézdi-Kovászna metropoliszövezetéhez tartozó községek összefogásának eredményeképpen jön létre. Ilyés Botond gelencei polgármester szerint szükség is van rá, ugyanis a környékbeli falvak nem tudnak együttműködést létrehozni a kézdivásárhelyi menhellyel, illetve nagyon nehéz találni olyan céget is, amellyel közreműködési szerződést lehetne kötni.
– jelentette ki a vezető.
Ilyés Botond állítja, hogy a gelencei menhely bőven elég lesz a környékbeli falvak gazdátlan kutyái számára, mert tapasztalata szerint faluhelyen is egyre jellemzőbbé válik a felelős állattartás. A többi állatnak viszont mindenképpen ideiglenes otthon szeretnének biztosítani, ezzel megfelelve a törvény által előírtaknak és az erkölcsi kötelességnek is. Az előzetes tervek szerint
Az övezethez összesen húsz Kézdivásárhely és Kovászna környéki település tartozik, Gábor Balázs, a Kézdi-Kovászna metropoliszövezet ügyvezető igazgatója szerint azonban nem mindegyikük vesz részt ebben a társulásban. „Csak azok érintettek, akiknél szükségeltetik a menhely, vagy nem kötött szerződést más céggel” – magyarázta. A részt venni kívánó községek száma a tárgyalások során állandóan változott, ezért az elnök szerint végleges listáról csak a tanácsi határozat elfogadása után számolhat majd be. A kóbor kutyák ügyében Kézdialmás vezetőjét is megkerestük, azonban Reketes István szűkszavú válaszában nem jelezte, hogy része volna a társulásnak, ugyanakkor a kézdivásárhelyi menhellyel való együttműködésen kívül nem igazán tudott felvázolni más jövőbeli tervet.
Fotó: Tuchiluș Alex
Balázsi Dénes, Bardoc község polgármestere elsősorban a helyszín és az alkalmazottak biztosításában látja a legnagyobb nehézséget. Abban reménykedik, hogy
Ezzel kapcsolatban a nagyajtai elöljáró szerint már gyakorlati lépések is történtek. „Már a feladatfüzet is ki van dolgozva, a helyi tanács jóvá is hagyta, így most a közbeszerzési fázis következik” – részletezte Bihari Edőmér, aki tisztában van azzal, hogy csak ezután következik a java, mert
Imets Lajos, Vargyas polgármestere óvatosan nyilatkozott a témában, mondván, hogy egyelőre semmilyen konkrétumot nem tudnak felmutatni. Az erdővidéki falvak vezetői viszont egyetértenek abban, hogy alig-alig találni kóbor állatot az utcáikon, és az évek során nem volt példa arra, hogy legalább egyet be kellett volna fogni, vagy elszállítani a településről, mert veszélyt jelentett volna az emberre.
Eközben Baróton továbbra is működik a 13 férőhelyes kutyamenhely, de mivel állandóan tele van, a városvezető szerint nem tudnak újabbakat befogadni. Ugyanez a helyzet Kézdivásárhelyen és Kovásznán is, továbbá a szépmezői menhelyen, amely jelenleg is maximális kapacitáson működik, mind a 145 helyük foglalt.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
Egy hét alatt több mint 2600 akut felső légúti fertőzéses esetet jegyeztek fel Kovászna megyében, csaknem 900 alkalommal gyerekek körében. Ezzel egy időben a tüdőgyulladások száma is növekedett.
Őrizetbe vettek két kiskorú fiút a rendőrök, akik a megalapozott gyanú szerint bántalmazták egy iskolatársukat egy mezőrücsi oktatási intézményben – olvasható a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében.
Erős szél, havazás és jegesedés miatt adtak ki sárga jelzésű időjárási figyelmeztetést péntek este 8 óráig, ami érinti Udvarhelyszéket és Gyergyószéket is. Csíkszereda térségére narancssárga riasztást adtak ki ugyanezért.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Gabonát szállító teherautó sodródott le az úttestről csütörtökön dél körül a 11B jelzésű országút Nyerges-tetőn áthaladó szakaszán – pénteken egy időre lezárják az érintett útszakaszt, ameddig kiemelik a járművet az árokból.
Az ország valamennyi ITP-műhelyében leállt a tevékenység péntek reggel egy központi meghibásodás miatt.
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Vastag hótakaró alakult ki Székelyföld magasabb pontjain, ugyanis több helyen még csütörtök este is havazott. Ennek és a hajnali fagyoknak megfelelően a legtöbb helyen megmaradt a hó, sőt néhol jócskán gyarapodott.
Visszaállt estére az áramszolgáltatása annak a több mint tízezer fogyasztónak, akik csütörtök reggel maradtak áram nélkül Gyergyószéken – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság. Hozzátették, este már Udvarhelyszéken keletkeztek károk.
szóljon hozzá!