Pszichoterapeuta: nem szabad tétlenül nézni a bántalmazást, erőszakot

Laczkó Albert Elemér, Gyergyóremete polgármestere és Sisak Imola pszichoterapeuta •  Fotó: Balázs Katalin

Laczkó Albert Elemér, Gyergyóremete polgármestere és Sisak Imola pszichoterapeuta

Fotó: Balázs Katalin

Senkinek sincs joga ahhoz, hogy rettegésben tartson, bántalmazzon akár szavakkal, akár fizikailag. Az ilyen történéseket nem szabad tétlenül nézni. Azért sem, mert az áldozatból könnyen bántalmazó lehet, a gyerekek pedig a szülő mintáját viszi tovább. Van megoldás – erre hívta fel a figyelmet Sisak Imola klinikai pszichológus, pszichoterapeuta.

Balázs Katalin

2017. november 05., 21:142017. november 05., 21:14

Rendhagyó rendezvényt tartottak Gyergyóremetén péntek délután. Bántalmazás az emberi kapcsolatokban címet viselte, a szervező pedig a helyi önkormányzat volt. Ritka, hogy községvezetés szervezzen ilyen témájú rendezvényt, és erre ne csak szakemberek jöjjenek el, hanem több mint harmincan, köztük négy férfi is – jegyezte meg a meghívott, a Brassóból érkező Sisak Imola.

Két-háromnaponta kér valaki segítséget

„Tételezzük fel, hogy Remete az a település, ahol nem fordul elő bántalmazás.

Idézet
Én olyan helységről beszélek, ahol viszont jelen van mindenféle formában, de ne lepődjön meg senki, ha a szavakból magára ismer egyik vagy másik oldalon állóként

– fogalmazott a pszichoterapeuta. Nem könyvből, a gyakorlatból meríti ismereteit, ugyanis Brassóban 2003-ban elindították a családon belüli bántalmazás megelőzését és leküzdését célzó programot a Reménység háza keretében, létrehozták a tanácsadó irodát krízishelyzetben lévő személyek segítésére. Később, 2008-ban az Esther krízismenhely is megszületett, ugyanis a szakemberek arra döbbentek rá, hogy

képtelen tanácsot elfogadni az az anya, aki egy szatyorral és négy gyerekkel, agyonverve el kellett meneküljön otthonról. Az ő befogadásuk az elsődleges, majd ha megnyugszanak, lehet beszélni arról, merre irányítják sorsukat.

Sokan vannak, a menhelyen 12-16 főt tudnak fogadni, de a szakembercsapat két-háromnaponta találkozik egy új segítséget kérővel.

Azt is el kell fogadniuk, ha a látszólagos talpra állás után a nő visszatér férjéhez, bár a gyakorlat azt bizonyítja, hogy a békülés után a helyzet nem lesz jobb, sőt súlyosbodik, míg annyira el nem fajul, hogy gyerekeivel újra menekülnie kell.

A szakemberek munkáját a törvénykezés csak részben segíti, bizony a bántalmazottak védelméről szóló tervezetek akár évekig is fiókban maradnak, mert ez a kérdés nem élvez prioritást. Ennek egyik oka az előadó szerint, hogy a politikusok között is sok a bántalmazó, mert ez a jellemző senkinek sincs a homlokára írva, nem függ nemzetiségtől, iskolai végzettségtől, anyagi jóléttől sem. Az áldozatok között volt orvos, sok pedagógus, bíró és ügyvéd is. Jellemző viszont az, hogy nők kérnek segítséget, a szolgálat fennállása óta mindössze két férfi jelentkezett bántalmazottként.

Mindenki érintett

Idézet
Nem ritka az, hogy szomszédként hallunk veszekedéseket. Néha nagyon csúnyákat, dolgok összetörnek. A kiabálások mellett egyre hangosabb a jajveszékelés, a gyerekek üvöltése. Mit teszünk? A leggyakoribb, hogy passzívan viszonyulunk hozzá.

Nem lépünk közbe, nem akarunk beleavatkozni. Ritka, hogy felhívjuk az 112-őt, jelezzük a rendőrségnek, hogy ami történik, kibírhatatlan. Azt sem tesszük meg, hogy alkalmas pillanatban szóljunk az áldozatnak: van kiút, nem kell ezt eltűrnie, és kezébe adjunk egy telefonszámot, megkérjük, tartson magánál mindig irataiból legalább egy másolatot. Mindenkinek el kell mondani:

Idézet
törvény védi az áldozatot, igenis lehet akár távoltartási eljárást is kérni.

Az ilyen hangulatban, környezetben élők egy idő után elszigetelődnek, szégyenlik a helyzetüket, és ha nem segítünk, nem tudják elképzelni, hogy lehet másként is élniük” – fogalmazott Sisak Imola, szemléltetve a kívülállók feladatát. De elmondta azt is, hogy

szinte mindannyian közvetlenül érintettek is vagyunk egyik vagy másik oldalon, mert a bántalmazásnak olyan formái is vannak, amelyek annyira szokványosak, hogy nem is tekintjük bántalmazásnak.

•  Fotó: Balázs Katalin Galéria

Fotó: Balázs Katalin

Bántalmazáshoz nem szabad hozzászokni

Családon belüli erőszaknak vagy bántalmazásnak minősül minden olyan családon belül és az egyik családtag által elkövetett cselekedet, ami a család más tagjainak az életét, a testi, lelki épségét, a szabadságát és a személyiségfejlődését károsítja – így szól a meghatározás. Vannak közvetlen és közvetett áldozatok és bántalmazók.

Az áldozatok sorában ha verik az asszonyt, szenved a gyerek is. A bántalmazóknál hiába, hogy az apa félrészegen fenyegeti a gyermekét, ha az anya ezt tétlenül nézi, ő is bántalmazó. Közvetett módon bántalmazó az is, aki látja, hogy egy gyerekcsapat bántalmaz egyet az utcán, és nem tesz semmit, vagy a szomszéd is, amikor hátat fordít.

Idézet
Annyi durva esetet láttam, hogy nekem nem kell a tévében horrorfilmet nézni

– jelentette ki az előadó, felhívva a figyelmet: nem csak verésre kell gondolni a bántalmazás alatt, a szavakkal is lehet verni, ölni. Egy idő után természetessé válik az olyan megjegyzés, hogy te nem vagy jó semmire, és akinek mondják, kezdi elhinni.

Bántalmazás az is, ha számon kérik, merre járt, kivel találkozott, és egyre ritkábban lehet társaságba menni, megtiltják, hogy munkába járjon. Ha elszámoltatják a pénzköltésről, és kétségbe vonják tisztességességét, de az is, ha házasságban úgy jön létre szexuális kapcsolat, hogy az egyik fél nem akarja az aktust.

Nemi erőszak, orvos által megállapítható, és statisztikailag bizonyítható, hogy a nemi erőszakok jelentős része házastársak között történik. „Ez az egyik legnagyobb, legszégyelltebb rész a bántalmazás témakörben, és általában más bántalmazásokkal együtt jár.

Idézet
Ehhez nem szabad hozzászokni, változtatni kell, lehet segítséget kérni

– hívta fel a figyelmet Sisak Imola.

Áldozatok és bántalmazók vagyunk

Gyakran az áldozat bántalmazóvá válik. Meg lehet figyelni gyerekeknél: a bántalmazott, ha egy nála gyengébbel találkozik, elkezdi terrorizálni. Nincs ez másként a munkahelyi ranglétrán, de még a családban sem. Könnyen megtörténhet, hogy a bántalmazott anya gyerekein, vagy megöregedett szülein vezeti le a dühét.

Idézet
Menhelyen dolgozva az egyik legszomorúbb tapasztalatom, hogy a bekerült áldozat, miután már evett, aludt, lecsendesednek a vizek, elkezd bántalmazóvá válni a társai körében. Döbbenetes, mennyire játszunk e két szerepkörrel

– mondta a szakember.

Aki egy ilyen környezetben nő fel, annak ez lesz a normális, nem érzi, hogy nincs rendjén. Három választása marad a bántalmazó környezetben felnőtt gyermeknek: azonosul a családból azzal, aki az áldozat volt, és áldozattá válik, gyakori esetben egy bántalmazó párt választva magának. Lehet, hogy azonosul a bántalmazóval és bántalmazó lesz. A harmadik lehetőség, hogy felismeri: hozza magával a hajlamot, és tudatosan eldönti, hogy ő nem akar sem áldozat sem bántalmazó lenni, nem akarja, hogy szörnyeteggé váljon, hogy gyermekei sajnálják, vagy féljenek tőle.

Idézet
Változtatni felnőtt korban is lehet. Van szabad akaratunk, lehetőségünk a fejlődésre, arra a döntésre, hogy a rosszat nem élem és nem adom gyerekeimnek tovább

– osztotta meg Sisak Imola. Ehhez fontos tudatosítani, hogy mit teszek, és a felismeréssel egy időben leállítani a bántalmazó viselkedésemet. Az áldozat feladata pedig tudatosítani:

Idézet
Nem érdemes olyan kapcsolatban élni, melyikben egyre rosszabbá válunk. Senkinek nincs joga tiszteletlenül viselkedni velünk. Ezt kellene az anyák megtanítsák a gyerekeiknek: bármit tettél, akárhány éves vagy, kijár neked a tisztelet, és te is meg kell add azt másoknak.
•  Fotó: Balázs Katalin Galéria

Fotó: Balázs Katalin

Ne legyünk vakok!
„Engedd meg magadnak: nézz rá saját családodra, hogy van-e jelen bántalmazás. Utána nézz körül, és ne tégy úgy, mintha ez nem lenne a te dolgod. Ne légy vak, amikor segíthetsz! Megfelelő időben juttasd el az áldozathoz az üzenetet: lehet változtatni” – mondta Sisak Imola, a segítségnyújtás egyik lehetőségének, a brassói tanácsadó irodának és menhelynek elérhetőségét is megadva. E-mail: spero.office@homeofhope.ro, Tel.: 0268-471 347, 0744-368 196, 0744-757 161.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 18., vasárnap

Nicușor Dan: mindent meg fogok tenni azért, hogy a román állam végre az ország polgárait szolgálja

Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.

Nicușor Dan: mindent meg fogok tenni azért, hogy a román állam végre az ország polgárait szolgálja
2025. május 18., vasárnap

Simion máris győztesnek kiáltotta ki magát

George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.

Simion máris győztesnek kiáltotta ki magát
2025. május 18., vasárnap

Részeredmények: Nicușor Dan 54 százalék fölött, George Simion 45 százalékon

Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.

Részeredmények: Nicușor Dan 54 százalék fölött, George Simion 45 százalékon
2025. május 18., vasárnap

Nicușor Dan győzelmét mutatják urnazárás után közétett exit pollok

Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.

Nicușor Dan győzelmét mutatják urnazárás után közétett exit pollok
2025. május 18., vasárnap

Este kilenc után mutatjuk az exit poll-eredményeket

Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.

Este kilenc után mutatjuk az exit poll-eredményeket
2025. május 18., vasárnap

Tekintélyt sugárzó várfalalak védelmezik az árkosi unitárius templomot | Templomtúra

Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.

Tekintélyt sugárzó várfalalak védelmezik az árkosi unitárius templomot | Templomtúra
2025. május 18., vasárnap

Már másfél millióan szavaztak külföldön

Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Már másfél millióan szavaztak külföldön
2025. május 18., vasárnap

Már csak két óra maradt hátra

Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.

Már csak két óra maradt hátra
Már csak két óra maradt hátra
2025. május 18., vasárnap

Már csak két óra maradt hátra

2025. május 18., vasárnap

Filmezni akart a szavazóhelyiségben, lökdösődés lett a vége

Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.

Filmezni akart a szavazóhelyiségben, lökdösődés lett a vége
2025. május 18., vasárnap

Hat óra előtt meghaladta a részvétel az első fordulós összlétszámot

Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Hat óra előtt meghaladta a részvétel az első fordulós összlétszámot