Könnyebben lehet jelenteni az évek óta tátongó közúti lyukakat Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Pár napja már letölthető okostelefonra az a problémabejelentő alkalmazás, amelyet azért fejlesztett ki egy marosvásárhelyi informatikus, hogy ha bármilyen jellegű, a várossal kapcsolatos problémát észlelünk, egy kattintással továbbíthassuk a városvezetés, különböző intézmények vagy felelős cégek felé. W. Szabó Péter, a mesterséges intelligenciában jártas szakember Marosvásárhely digitális eszköztárának kialakításában látja az élhetőbb város felé vezető utat.
2020. május 25., 11:452020. május 25., 11:45
A legtöbben nem szeretik a formanyomtatványokat, fénymásolt iratokat, dossziékat, de a digitális formában kitöltendő nyomtatványok sem számítanak kedvenc időtöltésnek. „Tény, hogy nem szeretik az emberek a formanyomtatványokat. Amit szeretnek, az a Facebook-bejegyzések, ezért logikus volt számomra, hogy olyan egyszerű legyen, mint egy bejegyzés: beírod az észlelt gondot és elküldöd, ezzel a probléma bejelentése le is van tudva. Utána van egy kategorizáló algoritmus – amit szeretnék majd publikálni is, ez része a doktori kutatásomnak – ami egy nyelvfelismerő algoritmus, és osztályozza a beérkező szövegeket: kirostálja a »szemetet«, mert biztosan lesznek viccesebb kedvű felhasználók, vagy akik véletlenszerű karaktereket ütnek be.
Azért, hogy a legszigorúbb adatvédelmi szabályoknak megfeleljen az alkalmazás, be lehet úgy küldeni, hogy semmilyen személyes adatot nem adsz meg. Miután elküldted a bejelentést, van lehetőséged megadni a nevedet és a telefonszámodat vagy az e-mail-címedet, azért hogy visszajelzést kaphass. De ezt csak erre fogjuk használni, nem kerül be semmilyen harmadik fél adatbázisába, és teljesen opcionális, hogy megfeleljen az elvárásoknak” – magyarázta el W. Szabó Péter a problema.ms nevű alkalmazás kitalálója, aki a smart city, azaz az okos város irányába mozdítaná el Marosvásárhelyt.
Kérdésünkre kifejtette, a smart city alapja az, hogy vannak digitális adatgyűjtési módszerek, például egyszerű szenzorok tömegközlekedési eszközökön, forgalommérések, kamerák, és az összegyűjtött adatokból
„Így gyorsabb és közvetlenebb döntéseket tudnak hozni, csökkenteni lehet a bűnözést, környezetszennyezést, optimalizálható a forgalom és a tömegközlekedés, ráadásul mind valós időben” – fejtette ki W. Szabó Péter.
Az informatikus úgy véli, 2020-ban alapvető elvárás, hogy bármilyen hivatalos ügyet el lehessen intézni online is. „A koronavírus-járvány is bizonyította, hogy mekkora szükség lenne erre, és nem kampánytéma kellene legyen, hanem alapvető elvárás. Ez nem egy nagy energia- és tőkebefektetés. Gyakorlatilag ezt az online platformot közösségileg is létre lehetne hozni, nem is kellene a városnak erre pénzt költenie. Ezért jó lenne, ha létezne egy IT-klaszter, amely több romániai városban, például Székelyudvarhelyen vagy Sepsiszentgyörgyön is van már. Ez összefogja az összes IT-ban érdekelt felet, például az egyetemeket, cégeket, informatikusokat, és így elősegíti az innovációt. Ugyanakkor felhalmozódik egy humán tőke is, amely szeretne tenni valamit a városért.
Az első lépés az, hogy megfogalmaz egy digitális stratégiát, hogy miket kellene csinálni, és a résztvevők megcsinálják közösen, mert rájönnek, hogy mindenkinek jobb, ha a város fejlődik. Az IT-cégeknek azért jó, mert így sikerül a városban tartani az informatikusokat, a városnak azért, mert jönnek más IT-cégek is ide, az oktatási intézményeknek azért, mert így nő az oktatás színvonala” – részletezte a szakember.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!