Hosszas várakozás a rendelő előtt – soktényezős a probléma és nehéz rá megoldást találni
Fotó: Barabás Ákos
Sok a beteg, kevés az orvos – túlterhelt a székelyudvarhelyi kórház ortopédiai szakrendelője, amit a páciensek leginkább a hosszas várakozási időben tapasztalnak meg. Ez öt és fél órát jelentett a tapasztalatait elmesélő egyik beteg esetében.
2025. február 24., 08:002025. február 24., 08:00
A Székelyhonnak a páciens hozzátartozója mesélte el a történetet, aki számára az öt és fél órás várakozás során sem derült ki, hogy tulajdonképpen hogyan is működik az ortopédiai járóbeteg-szakrendelőben az előjegyzési rendszer.
Ők délelőtt 11 órára kaptak időpontot, de már fél órával korábban megérkeztek a rendelő elé, túl korán, ugyanis egy órán át se ki, se be nem ment senki. Az ott várakozó egyik betegtől érdeklődve megtudták, hogy iratkozási sorrendben hívják be a pácienseket, ám nemsokára kiderült, hogy mégsem, ugyanis az idős asszonynak 8 órára volt időpontja, de előtte több, 10 órára előjegyzett beteget is behívtak.
Két irányból fogadják a betegeket, ahogy én láttam: az egyik helyiségben vizsgálnak, a másikban gipszelnek, és – gondolom – e szerint vették sorra a betegeket, de a sorrendben nem találtunk semmi logikát. Csak tovább érdeklődtünk, mert
– folytatta a történetet.
Mindig több a beteg a poliklinika ortopédiai szakrendelésén, mint amennyire „kalibrálva van a rendszer”, különösen ilyenkor, a téli időszakban
Fotó: Erdély Bálint Előd
A betegek eközben egyre csak gyűltek, ráadásul – ortopédiai problémákkal küszködő páciensekről lévén szó – legtöbbjük egy hozzátartozó segítségével érkezett. Délután fél kettő környékén kijöttek ellenőrizni a listát, akkor derült ki, hogy ők rajta sincsenek azon, noha előjegyzést kaptak. Volt még egy-két ilyen beteg, fel is írtak mindenkit a listára, olyat is, aki előjegyzés nélkül érkezett. Fél háromkor már aggódva kérdezték meg az asszisztensnőt, hogy mire számítsanak, mert attól tartottak, hogy nem fognak sorra kerülni a délután 3-ig tartó rendelési időben.
Eltelt újabb háromnegyed óra, negyed négykor még 6-7-en várakoztak a rendelő előtt, és
Időközben a rendelő személyzete hazament, de az orvos maradt a rendelési program lejárta után is, és a konzultáció feledtette az addigi rossz tapasztalatokat, nagyon emberséges volt az ellátás – mesélte el tapasztalatait a beteg hozzátartozója.
Soktényezős a probléma és nehéz rá megoldást találni, de ez egy rendhagyó eset is, általában nem ilyen hosszú a várakozási idő az ortopédiai járóbeteg-szakrendelésen – tudtuk meg a székelyudvarhelyi kórház szóvivőjétől, Zörgő Noémitől érdeklődve.
Most ortopédiai szempontból »szezon« van, és jóval többen vannak, mint amire a rendelési időben kapacitás van. De nem mondhatod senkinek azt, hogy várjon, mert nem tud várni. Ezért történik meg az, hogy elhúzódhat a rendelés. Ez az eset valóban extrémnek tűnik, nem jellemző, hogy éppen ilyen sokat kelljen várni. De van egy kapacitás, ugye minden nap egy orvos rendel, mások az osztályon vannak, és ott is nagyon sok a beteg, nagyon sok műtét van, mert rengeteg a törés. És ezért van az, hogy elhúzódhat.
– magyarázta a kórház szóvivője.
Mindezek mellett az ortopédiai szakrendelésen kifejezetten időigényes a munka, a vizsgálattól kezdve az érzéstelenítésen át egy csont helyrehúzásáig, a gipszelésig, sokszor röntgenre is el kell küldeni a beteget, a felvételt pedig utána ki kell elemezni, tehát az ortopédián nem tízperces konzultációk zajlanak – fűzte hozzá.
Fotó: László Ildikó
Mindig több a beteg az ortopédiai szakrendelésen, mint amennyire „kalibrálva van a rendszer”, de ilyenkor, a téli időszakban a legnagyobb az igénybevétel ott, az utóbbi napokban pedig még az is rontott a helyzeten, hogy nem működött az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere. Azt nem tudja elképzelni, hogy ugyanarra az időpontra kapott előjegyzést több beteg is, legfeljebb azt, hogy az egyik 8 órára, a következő 8 óra 10 percre stb., és mivel 10 perc nem elegendő egy konzultációra, 11 óráig már felgyűlnek az ellátásra várakozó páciensek, de jelezni fogja ezt az esetet a kórház főigazgatójának és utánanéznek, hogy előjegyeztek-e ugyanarra az időpontra több beteget is – válaszolta kérdésünkre Zörgő Noémi.
A hosszas várakozási időt illetően még elmondta, hogy sajnos előfordulnak még panaszok, de sokszor, amikor utánanéznek, kiderül, hogy a beteg, aki 10-re kapott időpontot, már 8-kor ott várakozik a rendelő előtt, tehát sokan már jóval korábban odamennek, „hogy biztos legyen”. Ami pedig a betegbehívási sorrendet illeti,
Ha például egy 80 éves beteg, aki 8:30-ra kapott időpontot, már 8-kor ott van a rendelő előtt, lehet, hogy az orvos előbb behívja, mint egy fiatalabb beteget, akinek az állapota megengedi, hogy egy kicsit még várjon, és ez normális is, vélekedett a kórház szóvivője, de azt ő is elismerte, hogy a több mint öt órás várakozás nem ebbe a kategóriába tartozik.
Az említett tényezők – a túlterheltség és a kapacitáson felüli betegellátás – miatt nem igazán körvonalazódik megoldás a problémára.
tehát az nem lenne jó megoldás. A szakorvosok számát – amellyel nem áll rosszul a székelyudvarhelyi kórház – pedig nem lehet szabadon növelni, hiszen azt az adott osztály mérete és az osztályon lévő ágyszám határozza meg – mondta az egészségügyi intézmény szóvivője.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Több mint 704 tonna élelmiszer gyűlt össze április 4-e és 6-a között az országos élelmiszergyűjtő akció keretében, ebből 121.890 rászorulót segítettek, ami rekordnak számít az akció történetében.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Agerpres megkeresésére Alina Șerban, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa.
Több mint ezer liter, feltehetően hamisított mosószert foglaltak le a rendőrök Székelyvarságon házkutatások, Máréfalván közúti ellenőrzés során – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
6,5 millió lejes támogatás érkezett a gyergyószentmiklósi közműfejlesztésre a kormánytól. Ennek köszönhetően folytatódhatnak a csatornázási munkálatok, ugyanakkor a Gyilkos-tó út helyreállítása is megtörténik.
A Laszlo-Constr Kft. megkezdte a Riverside Retail Park kereskedelmi központ kivitelezését Székelyudvarhely legdinamikusabban fejlődő övezetében.
A tánc ismét birtokba veszi Csíkszeredát: április végén újra megrendezik a tánc világnapja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot, amely az évek során nemcsak hagyománnyá vált, de a város egyik legszínesebb kulturális eseményévé nőtte ki magát.
1 hozzászólás