Pletykák, sértegetések táptalaja lett a Székelyföldön is gyorsan terjedő Instagram-trend

Iskolástársaikról szóló névtelen pletykákat, minősítéseket olvashatnak a gyerekek az alkalmazás segítségével •  Fotó: Haáz Vince

Iskolástársaikról szóló névtelen pletykákat, minősítéseket olvashatnak a gyerekek az alkalmazás segítségével

Fotó: Haáz Vince

Új „divathullám” terjed a fiatalok közt az egyik közösségi oldalon: létrejöttek – Székelyföld-szerte is – NGL rövidítéssel jelzett iskolai csoportok, amelyek névtelen bejegyzések közzétételét teszik lehetővé. Az angol not gonna lie, vagyis a „nem fogok hazudni” mozgalom azonban pletykák, sértegetések, beszólások, fenyegetések táptalaja lett, ami miatt már a szülők, pedagógusok is aggódnak – nem is beszélve azokról, akik áldozatai ennek a cyberbullyingnek, azaz internetes zaklatásnak.

Szász Cs. Emese

2022. október 16., 09:282022. október 16., 09:28

Az NGL-mozgalomra és annak veszélyeire Szalay Zsuzsanna, a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium pszichológusa hívta fel a figyelmet. Figyelmeztetőnek szánt bejegyzését a Facebookon pár nap alatt több mint háromszázan osztották meg. 

Főleg az iskolákban terjed

„Jelzés érkezett diákjaimtól, hogy az Instagram közösségi felületen városunkban (és nemcsak!) léteznek ngl. kezdőbetűkkel olyan nyilvános oldalak, amelyeket iskolák diákjai vagy más személyek hoznak létre, az ngl. után van írva az adott intézmény vagy település neve, ahol névtelenül írnak pletykákat, bántó sértéseket egymásról, megnevezve az adott személyt. Ezek a beírások cyberbullying, vagyis internetes zaklatás fogalmát teljesen kimerítik, sértőek, nyilvános rágalmazásig elmenve. Hogy minden ngl. oldalon ez zajlik-e, nem tudom, de több iskola nevét viselő oldalon igen.

Idézet
Nagyon fontosnak tartom, hogy mielőbb állítsák le, töröljék a névtelen adminok (működtetők) azt az oldalt, ahol ilyen tartalmak szerepelnek, mivel nagyon bántó a nyilvános sértés, a többi diák számára pedig félelemkeltő a tudat, hogy lehet, hogy ő lesz a következő, akiről írnak

– fogalmaz a pszichológus bejegyzésében, amely alatt többen hozzászólásban erősítik meg, hogy

több iskolában, településen elterjedt ez a jelenség, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumot említik példának a református gimnázium mellett, de Csíkszentdomokost, Zetelakát, Kápolnásfalut is felhozzák, hogy ott is létező jelenség.

A pszichológus amúgy azt javasolja bejegyzése végén, hogy jelentsük az ilyen NGL-oldalakat a közösségi felület felé, hogy sértő tartalom, gyűlöletbeszéd zajlik rajta. Emellett pedig jelezni lehet az adott felületen az NGL-oldal névtelen adminjának, hogy az intézmény lépéseket tesz hivatalos szervek, szakemberek bevonásával az admin személyének kiderítésére, amennyiben azonnal nem szűnik meg az oldal.

Szalay Zsuzsanna a Székelyhonnak elmondta, ő múlt héten két érintettől értesült erről a jelenségről, amely ellen fel kívánja venni a harcot.

Idézet
Úgy derült ki, hogy segítséget kértek a gyerekek. Jött az a két személy, akikről bántó dolgokat írtak, jelezték nekem, hogy őket ez zavarja, és nem tudják, mit lehetne tenni ellene

– mondta a pszichológus, rámutatva, hogy a református gimnázium nevével létrehozott NGL-oldalon különböző emberekről írtak bántó dolgokat: hányinger, nagyképű és ehhez hasonló minősítésekkel illettek név szerint embereket, vagy arról posztoltak, hogy „XY-nal lefeküdnék”, amire jött a szintén névtelen választenger, hogy „én is”, „én is”. A pszichológus azonban úgy tudja, vannak olyan iskolai felületek, ahol még durvább dolgok kerültek nyilvánosságra, a pletykák, sértegetések mellett akár fenyegetések is „elhangzottak”.

Névtelenséget biztosító applikáció

Ezt a névtelen sértegetést az Instagram egyik aloldala, alkalmazása teszi lehetővé, az NGL nevezetű applikáció, amelyet ha valaki letölt, akkor létre tud hozni egy oldalt, amelyre névtelenül tud posztolni, és aki üzen az oldalnak, az is névtelen tud maradni. W. Szabó Péter informatikai szakember elmondta, nem kell az alkalmazást mindenkinek letöltenie, csak annak, aki üzemelteti az oldalt, kapja az üzeneteket. „Az alkalmazás generál egy NGL-linket (például ngl.link/ngl.rakoczi41815), ez szerepel az ngl.rakoczi oldalon, aki erre rákattint, annak megnyílik a névtelen üzenetküldő alkalmazás. Az üzenetet azonban csak az fogja tudni elolvasni, aki a linket generálta az applikációban, és ezek számára is névtelenek maradnak. Elolvassa, majd, ha akarja, publikálja, válaszol rá, de nem fogja tudni, hogy kitől jött. A pro (vagyis fizetett) verzióval kapsz tippeket, hogy honnan, milyen telefonnal írták például, de pontosan nem fogod tudni” – magyarázta W. Szabó. Hozzátette, csak egy böngészőre van szükség, hogy lássák ezeket a bejegyzéseket, még Instagram-fiókra se feltétlenül.

A gyakorlatban ez úgy működik, hogy aki követi Instagramon az adott NGL-oldalt, annak egy ún. sztoriban megjelennek az üzenetek, amelyeket 24 óráig lehet elolvasni, és válaszolni is rá – szintén névtelenül.

Marosvásárhelyen például ngl_bolyai_farkas, ngl.rakoczi, ngl.refi, nglbernady, europa_gimnazium_ngl oldalakat találtunk egy gyors kereséssel, az egyiket bekövetve pedig nemsokára megjelentek a sztorik, itt a hétvégén az új ötödikesekről folyt a szó, hogy nem kedvelik őket ahogyan öltöznek és ahogyan futkároznak, stb.

A  névtelenség gyorsan átmegy zaklatásba

W. Szabó Péter elmondta,

ez a „notgonnalie” hullám külföldön nagyobb cégeknél indult, az volt az ötlet, hogy bárki elmondhassa névtelenségbe burkolózva, hogy mi zavarja a cégen belül. Ez a jelenség azonban a fiatalok közt nagyon gyorsan átmegy cyberbullyingbe, vagyis online zaklatásba

– hívta fel a figyelmet az informatikai szakember is. „Ezek a trendek nagyon gyorsan terjednek a fiatalok körében. Az a baj ezzel a jelenséggel is, hogy hiába jelented, mivel sztoriban posztolnak, és névtelenül, sokan csak tartalom nélküli oldalt látnak. Ráadásul, ha le is szedi az adott oldalt az Instagram – amire volt már példa –, a működtetők minimális változtatással létre tudnak hozni egy másikat, mondjuk az ngl után nem pontot, hanem vonalkát tesznek, és ott folytatják” – mondta W. Szabó Péter, aki szerint az lenne a jó, hogyha az Instagram globálisan eltörölné ezeket az oldalakat, csak akkor nagyon sok tartalmat elveszítenének, mivel ez már globális mozgalommá vált, így nagyon nehéz fellépni ellene.

Vigyázni kell, mert a közösségi médiában a névtelenség hamar átmegy bántalmazásba •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Vigyázni kell, mert a közösségi médiában a névtelenség hamar átmegy bántalmazásba

Fotó: Haáz Vince

Az említett székelyudvarhelyi református gimnáziumos eset például úgy oldódott meg, hogy amikor az iskola pszichológusa megtudta az esetet, akkor az iskola vezetőségéhez fordult. Közösen terveztek informatikushoz fordulni, hogy kiderítsék, ki állhat az oldal mögött, és rendőrséghez is terveztek fordulni, de még ezek előtt írtak egy hivatalos üzenetet, amit az admin és az oldal követői is látnak. Ebben az szerepelt, hogy az iskola vezetősége tud arról, hogy mi zajlik az oldalon, és lépéseket tesz az ügyben, ha nem állítják le azonnal.

Idézet
Tíz percre rá jött a bejegyzés az adminoktól, hogy ők sajnálják, nem gondolták, hogy bántani fog valakit, és  remélik, nem lesz baj belőle. Nagyon civilizáltan meg tudtuk oldani

– mutatott rá Szalay Zsuzsanna, aki úgy tudja, a posztja hatására több NGL-oldal is beszüntette a tevékenységét Székelyudvarhelyen.

A nyilvánosság lehet az ellenszere

A pszichológus felhívta a figyelmet arra, hogy a közösségi médiában a névtelenség hamar átmegy bántalmazásba, és ez az NGL-jelenség a cyberbullyingnek csak az egyik formája a számos közül. A jelenség annyira súlyos, hogy az UNICEF (az ENSZ Gyermekalapja) egyik felméréséből az derül ki, hogy a magyar diákok 80 százaléka szerint az online megszégyenítés a bántalmazás legsúlyosabb formája. Szalay Zsuzsanna a napokban az iskolai órákon csak ezzel foglalkozott, és az osztályfőnököknek is adott anyagot, hogy beszéljenek erről az osztályokban. „Nem jó az az alapállás, hogy ó, hát ezeket nem lehet megállítani. A közömbösség a legnagyobb táptalaja ezeknek. Rendszerszintű fellépésre van szükség, és arra, hogy egy közösség kinyilvánítsa, hogy nála az ilyesmi nem megy.

Idézet
Én amúgy arra tanítom a diákokat, hogy az egyedüli ellenszer a nyilvánosság: az, hogy mész és segítséget kérsz, és nyilvánosan felvetjük a problémát. Bántalmazni csak csendben és titokban lehet. Amikor már nyilvánosságra kerül a dolog, akkor legtöbben visszahúzódnak

– összegez a mintegy hete vírusszerűen elterjedt székelyföldi NGL-jelenségről a pszichológus. 

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

2025. április 20., vasárnap

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése

Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.

Vízi Elemér: a hit nem magánügy
Vízi Elemér: a hit nem magánügy
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

2025. április 20., vasárnap

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással

Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással
2025. április 20., vasárnap

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon

A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon
2025. április 20., vasárnap

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk

Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk
2025. április 20., vasárnap

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában

Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában
2025. április 19., szombat

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig

A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig
2025. április 19., szombat

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván

Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván
2025. április 19., szombat

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon

Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon