Kinek áll a zászló? Hamarosan kiderül, hogy kell-e bírságot fizetni a forradalmi magyar lobogó miatt. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Február 28-án hoz döntést a székelyudvarhelyi bíróság egy másik székelyudvarhelyi zászlóügyben, Gálfi Árpád polgármester ugyanis megfellebbezte a Hargita Megyei Törvényszék döntését, mely szerint a városvezetésnek pénzbírságot kell fizetnie, amiért tavaly október 23-ára piros-fehér-zöld színű dekorációval készültek.
2019. február 01., 10:072019. február 01., 10:07
2019. január 31., 19:092019. január 31., 19:09
Az 1956-os forradalmat jelképező a középen átlyukasztott piros-fehér-zöld lobogó – Székelyudvarhelyt a szabadságharc emléknapján, tavaly október 23-án több tíz ilyen zászlóval „öltöztették ünneplőbe”. Az eset nem maradt következmények nélkül, akárcsak a március 15-ei ünnepség után, ekkor is
Az említett jogszabály ugyanis egyebek mellett kimondja, hogy más ország zászlaját csupán külföldi delegációk látogatásakor és kizárólag a román állam lobogójával együtt lehet kitűzni közterületeken.
Gálfi Árpád az ügy kapcsán megfogalmazott válaszlevelében azt írta a prefektusnak, hogy
Az ügyben közigazgatási per indult, a legutóbbi tárgyalás csütörtökön kora délután volt Székelyudvarhelyen, mint a hivatal sajtóosztályától értesültünk, a döntést február 28-ára halasztották.
Magyarország Bukaresti Nagykövetségéhez küld átiratot a Hargita Megyei Törvényszék annak érdekében, hogy pontosítsák, mit értenek a hatályos magyar törvények az ország zászlajának megnevezése alatt, hogy határozzák meg ennek méretét, szabványát.
„Magyarország Bukaresti Nagykövetségétől kell válasz érkezzen Magyarország nemzeti lobogójára vonatkozóan, annak kötelező méreteiről, színeiről, megjelenési formájáról, ezért halasztották el a döntést. Ez a válasz ugyanis befolyásolhatja az ítéletet is” – tájékoztatott Ember Attila, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal referense.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
szóljon hozzá!