Pálhegyi Pál: szerettem tanítani

•  Fotó: Bodnár Arthur

Fotó: Bodnár Arthur

Idén nyugdíjba vonul a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola igazgatója, Pálhegyi Pál, aki 17 éve vezeti a tanintézményt. Közel 40 éves pályafutása során több ezer diákot oktatott a filozófia szakon végzett tanár, igazgatóként pedig komoly eredményeket ért el az általa vezetett iskolában. Elmondása szerint voltak nehéz pillanatok pályafutása során, de mindig arra törekedett, hogy az iskolában jó hangulat uralkodjék.

Pál Gábor

2010. június 23., 10:012010. június 23., 10:01

2010. június 23., 10:292010. június 23., 10:29

•  Fotó: Bodnár Arthur Galéria

Fotó: Bodnár Arthur

A mátisfalvi származású, 64 éves iskolaigazgató több évtizede tevékenykedett a tanügy szolgálatában. Tanított három udvarhelyi iskolában is, és végül a Kós Károly Szakközépiskolánál kötött ki, ahol 1990 nyarán aligazgató lett, majd két és fél évvel később megkapta az igazgatói posztot. Néhány, pályafutásával kapcsolatos kérdéssel kerestük meg Pálhegyi urat.

- Miért lett ön tanár?

- A legszebb szakma, amit magamnak el tudtam képzelni. Ugyanis próbálkoztam egyébbel fiatal koromban, s váltottam, mert úgy láttam, hogy nekem ez a testhezállóbb. Nincs anyagi vonzata, de annál több az erkölcsi. 30 éves osztálytalálkozón voltam az elmúlt szombaton osztályfőnökként, s nagyon jól esett, ahogyan volt tanítványaim munkámat, akkori viszonyulásomat méltatták. Filozófiaegyetemet végeztem, ezért sok esztendőn át társadalomtudományokat tanítottam, sok évfolyamon több ezer tanítványom volt. Közülük nagyon sokat még a mai napig is név szerint ismerek, és nagy-nagy szeretettel gondolok rájuk. Tanárként mindig fiatalok között van az ember, fiatalos gondokkal találkozik, így szükségszerűen az következik, hogy a tanárnak is fiatalosnak kell lennie. Úgy érzem, hogy 64 évesen fiatalosan hagyom abba a munkát. Szerettem tanítani.

- Mire törekedett igazgatóként?

- Az volt a fő célom, hogy az iskolában nyugodt légkört, jó értelembe vett jó hangulatot teremtsek, hogy kollégáim jó kedvvel menjenek órára. Az ellenőrzések és az óralátogatások nagyon divatosak voltak, és sajnos még mindig azok maradtak, de kollégáimnak mindig azt mondtam, az igazi tanfelügyelők, az igazi igazgatók ott ülnek a padokban. Mindig a gyerekek ellenőrzik legszigorúbban a tanárt.

- Milyen véleménye van a mai iskolákról, a tanügyről?

- Nagyon megváltozott. Ez a változás a következők köré csoportosítható: különösen az infrastruktúra köré fejlődött, az információáramlás nagyon felgyorsult, a számítógép és egyebek nagyon rányomják bélyegüket a mai tanügyre. A tanulók is nagyon megváltoztak, egészen másak, mint az én diákkoromban, ezért sokszor elmarasztaló vélemények is hangzanak el róluk, pedig ez a másság természetes. Ha nem ilyenek lennének, hanem olyanok, mint ezelőtt 50 esztendővel, biztosan nem tudnának érvényesülni, kiszorulnának a társadalom peremére. Egy másik változás, hogy a tanári társadalom is átalakult, véleményem szerint jó irányba. Megoszlanak a vélemények a fiatal kollegákról, de nekem elég nagy tapasztalatom van ahhoz, hogy azt mondjam: a változás jó irányú. Nagyon sok

•  Fotó: Bodnár Arthur Galéria

Fotó: Bodnár Arthur

jól felkészült, pedagógusi munkára alkalmas fiatal dolgozik az iskolákban. Meglehet, hogy az utóbbi tíz évben gyengült a pedagógusok társadalmi tekintélye, de remélem, ez csak pillanatnyi jelenség. A tudásra mindig szükség van, ez pedig az iskola nélkül nem létezik. Az iskola milyensége ugyanakkor függ a pedagógusoktól – a történelem folyamán, és mai napig is, az iskolák az ott tanító tanároktól lettek híresek.

- Melyek voltak a legkönnyebb és legnehezebb pillanatok iskolaigazgatóként?

- A ’90-es évek második felében még a Matrița gyárhoz tartoztunk, nem volt hőközpontunk, és mindenki fagyoskodott, majdnem három éven keresztül – akkor nagyon tönkrementem idegileg. De bevezettük a gázt, és megoldódtak a problémák. Talán a legszebb pillanatokat az iskola névadó ünnepségén éltem át, 1994-ben. Emlékszem, meghívtuk Benkő Samut, a legnagyobb Kós Károly-élettörténészt. Csodálatos volt az az ünnepség.

- Hogyan jellemezné a mai Kós Károly Szakközépiskolát?

- Az iskola a ’89-es változás előtt a fémiparba és az elektromos szakmába képzett szakembereket. A Matrița gyárhoz tartoztunk, hivatalos nevünk a 2-es számú ipari líceum volt. 1994-ben változtattuk meg nevét Kós Károly Szakközépiskolára. Ezzel a ’89-es rendszerváltozással a nagyipar összeomlott, a nagy iskolák válságba jutottak, mint ahogyan a mienk is, és változtatni kellett. Nagyon jól haladtunk az informatika terén, de az iskolastruktúrát át kellett szervezni, így közgazdasági líceum lettünk, melyre Székelyudvarhelynek és környékének mindig szüksége lesz. Az útkeresés kapcsán sok vita volt, hogy jó irányba haladunk-e, vagy sem, de azt hiszem, jól döntöttünk. Erre az a magyarázat, hogy jelenleg az aktív lakosság azon a téren dolgozik, ahova mi is képezzük a szakembereket, a szolgáltatásban. Nagyon jó körülményeket tudtunk teremteni az iskolában, országos szinten is nívós, az egyik legjobban felszerelt tanintézmény lettünk.

- Mit hagy hátra?

- Egy jó iskolát, jó közösséget és egy jó vezetőséget. Aki átveszi helyemet, egy nagyon jól képzett szakember, Végh Jenő tanár úr tíz évig helyettesem volt. Az utóbbi években nagyon sokat segített munkámban. Ezért ennek az iskolának biztos van jövője. Azt gondolom, nyugdíjba vonulásommal nem lezárul egy szakasz ebben a tanintézményben, hanem tovább fog haladni, amit együtt elkezdtünk, és biztosan szép eredményei lesznek. Ezt azért is merem állítani, mert ismerem azokat, akik vezetni fogják az iskolát.

- Mit fog kezdeni a nyugdíjba vonulás után?

- Az élet mindenképp elmúlik, a fontos az, hogy pozitív értékek szolgálatában teljen el. Egyelőre nem szeretnék az iskolától teljesen elszakadni, egy bizonyos ideig visszajárnék. Mátisfalva a szülőfalum, melyet itt úgy ismernek, mint a világ vége – mert nem lehet tovább menni a faluból –, de nekem a világ közepe. Nekem az otthon Mátisfalván van: amikor azt mondom, megyek haza, akkor Mátisfalvára megyek, pedig itt élek Udvarhelyen fél évszázada. Megvan a szülői házunk ott, s bár még nem szeretnék elköltözni teljesen, mindenképpen többet fogok hazamenni. Mátisfalva számomra egy Radnóti Miklós-idézettel jellemezhető: „S ha néha lábamhoz térdepel egy-egy bokor, nevét is, virágát is tudom”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Kiemelt értékek mentését tekintette meg a csíkszeredai főkonzul Székelyudvarhelyen

A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.

Kiemelt értékek mentését tekintette meg a csíkszeredai főkonzul Székelyudvarhelyen
2025. május 15., csütörtök

Jelentősen csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség

Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.

Jelentősen csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség
2025. május 14., szerda

Ölelés textilbe csomagolva – értékes adományt kapott az újszülött osztály Székelyudvarhelyen

Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.

Ölelés textilbe csomagolva – értékes adományt kapott az újszülött osztály Székelyudvarhelyen
2025. május 14., szerda

Licit útján keresnek üzemeltetőt a városi strand és a jégpálya büféjéhez

Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.

Licit útján keresnek üzemeltetőt a városi strand és a jégpálya büféjéhez
2025. május 14., szerda

Medve miatt riasztották a lakosságot Zeteváralján

Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.

Medve miatt riasztották a lakosságot Zeteváralján
2025. május 13., kedd

Most is vámot szedtek a fagyok

Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.

Most is vámot szedtek a fagyok
Most is vámot szedtek a fagyok
2025. május 13., kedd

Most is vámot szedtek a fagyok

2025. május 13., kedd

400 ezer lejes gyorstámogatás Parajdnak

A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.

400 ezer lejes gyorstámogatás Parajdnak
2025. május 13., kedd

Lezárják a Tábor utcát Székelyudvarhelyen, nem közlekedhetnek a buszok sem

Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.

Lezárják a Tábor utcát Székelyudvarhelyen, nem közlekedhetnek a buszok sem
2025. május 12., hétfő

Parajdi helyzetkép: ideiglenes gátak, feszültség, remény és összefogás a sóbánya miatt

Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.

Parajdi helyzetkép: ideiglenes gátak, feszültség, remény és összefogás a sóbánya miatt
2025. május 11., vasárnap

Májusi hó a Madarasi Hargitán

Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.

Májusi hó a Madarasi Hargitán
Májusi hó a Madarasi Hargitán
2025. május 11., vasárnap

Májusi hó a Madarasi Hargitán