Jelenleg tizenhárom hajléktalannak nyújt a hideg elől menedéket, biztonságot az ORA International segélyszervezet által működtetett gyergyószentmiklósi hajléktalanszálló modern épülete, ami az utcán élő embereket a téli időszakban a fagyhaláltól óvja meg.
2012. január 31., 17:572012. január 31., 17:57
2012. január 31., 18:312012. január 31., 18:31
Otthonos körülmények közt húzhatják meg magukat a hajléktalanok
A bántalmazott anyák számára létrehozott részleggel bővített hajléktalanszálló minden szempontból otthont nyújt azoknak, akiknek sem lakhelyük, sem hozzátartozójuk nincsen. Itt melegre, tisztálkodási lehetőségekre és biztonságra találhatnak a hajléktalanok, akik cserében betartják a ház belső szabályzatát. „Mi emberszámba vesszük őket, hiába, hogy lecsúsztak, hisz nem minden esetben az ő hibájukból történt” – mondta Jeszenszky Teréz, a segélyszervezet vezetője, aki arról is tájékoztatott, hogy a hideg miatt nem változott a szokásos program, hisz a nap 24 órájában dolgoznak. A hajléktalanszállónak öt alkalmazottja van, akik közül páran állandó felügyeletet biztosítanak. A hideg miatt eddig nem volt több igénylő, jelenleg tizenhárman vannak a hajléktalanszállón, köztük egy anyuka egy három hónapos csecsemővel – tudtuk meg Jeszenszky Teréztől. Még vannak szabad helyek, hisz 50 személynek tudnak szállást biztosítani, amiből 20 hely hajléktalanok és 30 hely a bántalmazott anyák számára van fenntartva. Nemcsak Gyergyószentmiklósról, más településekről is érkeznek menedék reményében a hajléktalanszállóra.
Nyitott a szálló minden hajléktalan előtt
Mindazok számára nyitott a szálló, akiknek nincs hajlék a fejük fölött, nincsenek hozzátartozóik, az utcán ilyen időjárási viszonyok között életveszélyben lennének – fejtette ki a segélyszervezet vezetője. A szállásra jelentkezők viszont be kell tartsák a belső rendszabályzatot: alkalmazkodni a többiekhez, tisztálkodni, italosan nem tartózkodhatnak az épületben. Nappal elhagyhatják az épületet, hogy aki tud, az munkát kereshessen magának. A hajléktalanok három hónapot maradhatnak egyhuzamban a szállón, majd utánanéznek az illetőnek, hogy esetleg más lakhelyre lenne-e lehetősége. Vannak, akik már hét éve látogatják a menedékhelyet, de olyanok is, akik pár év után rendezni tudták az életüket, talpra tudtak állni. Van egy beosztási program, ami alapján mindenki el kell végezze a feladatait, ami a takarításból, favágásból és a ház körüli munkálatokból áll. Szoktak főzni is, de az ebédet a szeretetkonyháról kapják.
A hajléktalanszálló fűtéséhez egy autó fára lenne szükség havonta, mivel nagy az épület. Ezenkívül egy hónapban 1400 euróba kerül a menedékhely fenntartása, amit az ORA International biztosít.
A hajléktalanszállón élő Kati néni a konyhát is kihasználja, főzni is szokott
A már több éve a hajléktalanszállón élő Kati néni elmesélte: elvették a lakását, így az úton maradt, de felpártolták, befogadták a központba. Szerinte némely otthon nincs olyan jó, mint a hajléktalanszálló, ahol meleg van, és adott a lehetőség a tisztálkodásra. Annak ellenére, hogy hajléktalanok, tiszteletet kapnak az ott dolgozóktól: karácsonykor például ünnepi asztalt terítettek, békésen, csendesen teltek az ünnepek.
A segélyszervezet vezetője elmondta, nagy nehézségek árán sikerült kialakítaniuk a felső részt, mosókonyhát és a pincét. Jelenleg a konyhában zajlik a felújítás. A működtető segélyszervezet pályázat révén bővíttette ki az otthont, októbertől ott kaphatnak menedéket a bántalmazott anyák is gyerekeikkel.
Az immár felújított épületben a férfiaknak, nőknek külön, melegített, tiszta szobák vannak, ahol meghúzhatják magukat azok, akiknek valamilyen okból tönkrement az életük. Nemcsak az otthonos légkör segíthet nekik a továbblépésben, de a falakra helyezett biztató idézetek is. A menedékhely várótermében Albert Schweitzer-idézet várja a betérőket: „A jövő nem fogja jóvátenni, amit te a jelenben elmulasztasz”.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!