Csíkrákos temploma
Fotó: Kocsis Károly
Öt, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséghez tartozó, felújított templomot adnak át ünnepélyesen vasárnap, szeptember 24-én. Az istenházák a magyar kormány által létrehozott és finanszírozott, budapesti Teleki László Alapítvány égisze alatt működő Rómer Flóris-terv révén születtek újjá.
2023. szeptember 24., 09:022023. szeptember 24., 09:02
Vasárnap adják át a híveknek a marosszentkirály-náznánfalvi kápolnát, a székelybői Szent Adalbert-, a szentdemeteri Nagyboldogasszony-, valamint a csíkrákosi és nagyági Kisboldogasszony-templomokat. Utóbbi Hunyad megyében található, a többi Székelyföldön.
Amint azt a Teleki László Alapítvány titkárságvezetőjétől, Rédai Beátától megtudtuk, a Rómer Flóris-terv keretéből összesen 130 millió forintnyi támogatást fordítottak erre a célra,
Szentdemeter temploma
Fotó: Teleki László Alapítvány
Szentdemeteren 11 órakor Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára adja át a templomot, a felújítási folyamatot Kiss Lóránd restaurátor ismerteti. Ugyanitt központi szentmisét mutat be Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök, köszöntőt mond Diószegi László, a Teleki László Alapítvány igazgatója. Az ünnepség online is követhető élőben ide kattintva.
A székelybői templom felújítás előtt
Fotó: Teleki László Alapítvány
Székelybőn szintén 11 órakor kezdődik a szentmise. Itt Vukoszávlyev Zorán, az Építési és Közlekedési Minisztérium műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkára, valamint Kollár Tibor, a Teleki László Alapítvány kuratórium tagja mond köszöntőt.
A további helyszíneken – Csíkrákoson, Nagyágon és Marosszentkirály-Náznánfalván – a Teleki László Alapítvány kuratóriumának tagjai, illetve vezetői adják át a megújult istenházákat.
A szentdemeteri templom bejárata
Fotó: Teleki László Alapítvány
A Rómer Flóris-tervet Magyarország Kormánya (Építési és Közlekedési Minisztérium) finanszírozza, a program szervezője, lebonyolítója, szakmai felügyelője a Teleki László Alapítvány. Támogatásával jelenleg is több helyszínen folynak kutatási, felújítási munkálatok a Kárpát-medencében, így például
Ugyancsak átadás előtt áll a péderi (Felvidék) református templom, valamint több kárpátaljai templom felújítási munkálatai is a közelmúltban fejeződtek be.
Fotó: Pinti Attila
A csíkrákosi erődtemplom az egyik legrégebbi Csíkszéken, a 13. században épült. A 30 méteres tornyára festett különös emberi és állati alakok, zodiákus jegynek tűnő ábrázolások jelentése ma is vitatott, a Táltos a templomtornyon című munkájában Sisa Béla a magyar ősvallás emlékeit véli felfedezni bennük.
A hajdani Udvarhelyszék északnyugati csücskében a Kis-Küküllő partján található Szentdemeter római katolikus temploma feltehetőleg 13-14. századi, sokszögzáródású szentélye, a hajó gótikus hálóboltozata és nyugati kapuja a 15. századból származik. Egy, a közelmúltban végzett kutatás során szentélyében falképek kerültek felszínre.
A Marosvásárhelytől 12 kilométerre lévő, alig száz magyar lélekkel bíró Székelybő templomát 1332-ben említik először, amikor Pál papja 10 dénár egyházi adót fizet. A 16-18. századig a reformátusok tulajdonát képezte, majd a jezsuiták térnyerésével, amikor többen visszatértek az ősök vallására, ismét a katolikusoké lett. A templom visszavételéig a katolikusok egy csűrben tartották a szentmisét.
A Marosszentkirály és Náznánfalva határában álló Nagyboldogaszony-kápolna
Fotó: Remete Szent Antal Plébánia/Facebook
A Marosszentkirály és Náznánfalva határában álló négykaréjos, a bejárat tengelyére szimmetrikus alaprajzú kápolnát 1743-1746 között építették Nagyboldogasszony tiszteletére. 1996 óta a marosvásárhelyi Remete Szent Antal-plébánia filiáját képezi, addig a marosvásárhelyi ferencesek látták el. A kápolna telkén álló 18. századi haranglábat szintén a Teleki László Alapítvány támogatásával újították fel és zsindelyezték 2005-ben.
Nagyág temploma
Fotó: Teleki László Alapítvány
A Hunyad megyében, Dévától 24 kilométerre, tulajdonképpen egy hatalmas vulkáni kráterben fekvő, az írott forrásokban először 1465-ben szereplő Nagyágat (románul Săcărâmb, németül Sekerembe) régebben Kálváriahegynek is nevezték német telepesei. 1777-ben felszentelt, kőből épült, szentélyével észak felé forduló és homlokzati óratoronnyal ellátott temploma helyén 1753-ban már állott egy fakápolna. Nagyobbik harangját valószínűleg 1442-ben öntötték. A templom belső falait és mennyezetét 1968-ban késő-historizáló stílusban átfestették, ennek során eredeti szekkói elpusztultak.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az inflációs rátával növelik a jövő évi adókat, ugyanakkor négy projekt önrészének finanszírozása érdekében kincstári kölcsönt vesz fel a város – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület soros ülésén.
Soron kívüli ülést tartott csütörtökön a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, a város költségvetését módosították. Többek között 337 ezer lejt hagytak jóvá a sajátos nevelési igényű gyermekeknek és 55 ezer lejt a Csíki Sportcentrumnak.
Szombaton indul a korcsolyaszezon Sepsiszentgyörgyon, a Sepsi Aréna melletti jégpályán – olvasható Antal Árpád polgármester Facebook-oldalán.
Ösztöndíj- és mentorprogramot hirdet középsikolás diákok számára a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA).
Köd nehezíti a közúti forgalmat csütörtök reggel az ország több erdélyi megyéjében – figyelmeztetett a rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
szóljon hozzá!