Fotó: Kozán István
Új őrkápolna épült Csíkajnádon egy széleskörű összefogásnak és a magyar kormány támogatásának is köszönhetően. Ezt a kápolnát szentelték fel és adták át szombat délelőtt a kezdeményezők, támogatók és az ajnádi hívek jelenlétében. Az ünnepi eseményen többek között jelen volt Kerekes László, a Gyulafehérvári Főegyházmegye segédpüspöke – aki felszentelte a létesítményt – és Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.
2023. augusztus 19., 13:092023. augusztus 19., 13:09
2023. augusztus 19., 18:182023. augusztus 19., 18:18
Mint ismert, a Csíkajnádon élő idősek emlékezetében fennmaradt a Szent Ilona-kápolna korábbi megléte, amit alátámaszt a máig használt dűlőnév, a „Szentilona”, amely már az 1700-as évek katonai térképein is így szerepelt. Csíkszentmihály-Ajnád egyházközsége a történelem folyamán megannyiszor vérontás színtere volt.
Fotó: Kozán István
A hálaadó szentmisére érkezők a csíkajnádi templomtéren gyülekeztek, a keresztalja mintegy ötvenperces sétával érkezett a Szentilona-dűlőhöz, ahol felépült az új kápolna. A kápolnaavató ünnepi szentmisét Kerekes László, a Gyulafehérvári Főegyházmegye segédpüspöke celebrálta.
– mondta el az eseményen Tankó Szilveszter, Csíkszentmihály plébánosa. Mint fogalmazott, Isten kitartást adott a Szent István Szervezet tagjainak, élükön Szőgyör Lóránddal, Bogos Róberttel, hogy kitartóan dolgozzanak az álom megvalósításán.
• Videó: Székelyhon
„Az évek során mind többen és többen kapcsolódtak be a munkába, és önként, szeretettel, önzetlenül hittek ebben, kérték, hogy fogadjuk el felajánlott segítségüket.
– fogalmazott a csíkszentmihályi plébános.
Fotó: Kozán István
Kerekes László segédpüspök az ünnep alkalmával Szent Ilonáról is szólt, akinek a Szent Kereszt megtalálása fűződik a nevéhez.
„Szent Ilona példaszerű keresztény életet élt az erények és az irgalmasság cselekedeteinek gyakorlásával.
– emelte ki a püspök a Szent Kereszt felkutatójának erényeit az ünnepi eseményen.
Fotó: Kozán István
Hogyha valaki ma a Szentföldre megy – ott van a Szentsír-kápolna, a Születés-kápolna és azok a helyszínek, amikről a Szentírásban olvashatunk – felkeresheti ezeket a helyszíneket, amelyek fennmaradása Szent Ilonának és a szájhagyománynak is köszönhető – mondta el elöljáróban a szentmise után felszólaló Soltész Miklós, egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár. Mint fogalmazott:
Fotó: Kozán István
„Fantasztikus és szép dolog, hogy Szent Ilona nevét viseli ez a kápolna, hiszen a mostani utódok is kicsit hasonló munkát végeztek, mint annakidején Szent Ilona: megkeresték egy templom romjait. És ha pontosan nem is találták meg annak a helyszínét, de ezen a csodálatos tájon sikerült felépíteniük ezt a kápolnát. Mindannyian az egyház részei vagyunk és a legkisebbtől a legidősebbig mindenkinek feladata van.
Ebben továbbra is lehet számítani a magyar állam és a helyi magyar vezetők segítségére és támogatására, hogy a hit, nyelv, kereszténység és magyarság megmaradjon, ehhez azonban mindenkinek a saját feladatát el kell végeznie. Ez a mostani összefogás erre példa” – fogalmazott ünnepi beszédében Soltész Miklós.
Fotó: Kozán István
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint különleges értéke a falunak, hogy Ajnád tiszteli az ifjúságát.
– fejtette ki Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Fotó: Kozán István
Mint az átadón elhangzott, a kápolna terveit Gál Szabolcs készítette el, az építkezés pedig két évig (2021 és 2023 között) zajlott. A fő kivitelező az Impex Aurora Kft. volt.
A támogatásból kapott összegek a helyi közbirtokosságoktól, Magyarország Kormányától, Hargita Megye Tanácsától és Csíkszentmihály önkormányzatától érkeztek.
A szentélyben egy Szent Ilona-dombormű is helyet kapott, amelyet Ferencz Ernő faragóművész készített.
Szerdán és csütörtökön is lezárnak egy-egy utcát Székelyudvarhelyen csőtörés miatt, mindkét érintett helyszínen vízelvétellel is járhat a munkálat – áll a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
November végén ingyenesen szállítja el a kerti zöldhulladékot az RDE hulladékgazdálkodási vállalat Székelyudvarhelyről.
A Maros Megyei Tanács értesíti érintett nyilvánosságot, hogy környezetvédelmi engedélyre nyújtott be kérelmet „Az útpadka és árkok kiépítése a 154A jelzésű megyei úton, Magyaró és Holtmaros településeken, Magyaró községben” című projekt számára.
Közzétették a magyar kisebbség számára készült román érettségi vizsga tételmodelljeit. A magyar kisebbségnek 2025-ben először lesz a többségtől eltérő román nyelv és irodalom írásbeli vizsgája. Most valóban a nyelvtudást mérnék fel.
Több vállalat és egy állami erdészeti hivatal is érintett abban a Maros megyei összehangolt illegális erdőkitermelésben, amely miatt hónapok óta nyomoz a rendőrség, szerdán pedig bizonyítékokat is találtak.
Két meghirdetett időszak után sem volt annyi jelentkező a csíkszeredai önkormányzat által az Octavian Goga sétányon építtetett kerékpártárolók bérlésére, hogy a helyek beteljenek. A tárolókat a célnak megfelelően használják, rongálás nem történt.
Átvehetik személyi igazolványaikat a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában azok a személyek, akik november 1-jéig nyújtották be kérelmeiket az új okmány kiállítására.
Egy lámpa is megsérült a napokban amikor a tűzoltók kivágtak egy veszélyesnek ítélt fát a marosvásárhelyi Vársétányon. Az 1912-ben ültetett ostorfák állapotát az elkövetkező időszakban mérik fel.
Antal Lóránt, Hargita megye RMDSZ-es szenátora az elmúlt négy évben a szenátus energiaügyi bizottságának elnökeként dolgozott. Fontos szerepet tölt be a bizottság, hiszen megfelelő energiaellátás nélkül erős gazdaság sem létezhet.
Neves történészek osztották meg kutatásaik eredményeit a Gyergyószentmiklóson kedden megrendezett történészkonferencián. A dualizmus kora, a nagy háború és az azt követő évek személyiségeiről és eseményeiről adtak új ismereteket a hallgatóknak.
3 hozzászólás