Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az év egyik legnagyobb eseménye, az ünnepeket leszámítva a nyaralás, amit gondosan előkészítünk, megtervezünk, szállást foglalunk, programokat keresünk, legyen az belföld, külföld, tengerpart vagy hegyvidék. Sok hasznos, olykor fölösleges dolgot viszünk magunkkal, de amit sosem érdemes kihagyni, az a gyógyszerkészlet – főleg, ha kisgyermekkel utazunk. Gyermekorvost kérdeztünk arról, milyen orvosságokat érdemes bepakolni, és mi a teendő, ha mégis egészségügyi ellátást kell igénybe vennünk.
2024. június 22., 14:142024. június 22., 14:14
2024. június 22., 14:322024. június 22., 14:32
Nyaraláskor legfontosabb a fényvédelem, 50 faktor alatti napkrémet gyerekeknél ne használjunk, emellett köztudott, hogy 11 és 15 óra között nem ajánlott a napon tartózkodni – kezdte a felvilágosítást Jakab Kinga gyermekorvos. Mint mondta, napközben, főleg, ha tengerparton tartózkodunk, kínáljuk gyermekünket – kiemelten a csecsemőket – vízzel többször is, hiszen fokozottan fontos a folyadékpótlás, ugyanakkor megfelelő ruházatot, kalapot se felejtsünk el adni a kicsikre.
A táskánkban, úgynevezett vakációs csomagunkban mindig legyen lázmérő, kétféle lázcsillapító, hogy ha szükséges, akkor tudjuk váltani, tehát
– hívta fel a figyelmet a szakember.
Ha tudjuk, hogy gyermekünk nem bírja az utazást, érdemes előre beszerezni akár nyalóka formátumú vagy fül mögé helyezhető hányingercsillapító tapaszt gyógyszertából. Ugyanakkor kötszer, sebtapasz, sebfertőtlenítő és legalább egy csipesz is kapjon helyet az elsősegély-készletben. Fogzás esetén legyen helyileg használható gél kéznél, görcs esetén pedig csepp – részletezte.
Nyáron, a nagy melegben gyakoribb a gyomorrontás és fertőzés, ezért
Utóbbiak közül néhány már lefagyasztható, így gyermekünknek fagyiként is kínálhatjuk.
Leégésre aloe verás nyugtatókrém ajánlott estére, égésre speciális készítmények, amelyek közül számos kapható recept nélkül.
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Ha nem elég, amit vittünk, manapság okostelefonnal, fordítóval tudunk boldogulni, és tudjuk közölni, mit szeretnénk vásárolni az adott országban, ahol tartózkodunk – tette hozzá a szakember.
Napszúrás esetén jelentkezhet fejfájás, hányinger, hányás, akár láz is. Ilyenkor
illetve szükség esetén fájdalomcsillapító is alkalmazható a fent említett vakációs csomagunkból.
Gyakran előfordulhatnak különböző csípések: méh, darázs, pók, szúnyog, vagy egyéb, ezek elkerülésére jó, ha van nálunk szúnyogriasztó spray, a viszketés enyhítésére pedig gél (például Fenistil). Kisgyermekeknél allergia elleni cseppet is bevethetünk, amelyet gyermekorvos vagy családorvos írhat fel receptre, ezt érdemes az utazás előtt beszerezni.
Aki tudja, hogy allergiás, legyenek nála a gyógyszerei – hangsúlyozta a szakember. Hozzátette, ha olyan szállodában vagyunk, ahol van elsősegélynyújtás, akkor először hozzájuk forduljunk, és ők majd elirányítanak szükség esetén a legközelebbi kórházhoz.
A hegyvidéki kirándulásokon gyakoribb a kullancscsípés, a megelőzés érdekében olyan öltözetet válasszunk, ami eltakarja a bőrfelületeket, ugyanakkor vékony, jól szellőző. Minden este, fürdéskor vizsgáljuk át, főleg a fül mögötti részt és hónaljat.
A megfelelő eltávolításról nagyon sok oktatóvideót találunk az interneten – részletezte a gyermekorvos. Azt javasolta, semmiképp ne várjunk addig amíg véget ér a nyaralás, kirándulás, és ha mégsem boldogulunk, inkább időben keressük fel a legközelebbi sürgősségi vagy betegellátó központot.
Ilyen a gyermek.ro, amelyet erdélyi gyermekorvosok hoztak létre éppen ebből a célból, emellett letölthető a Semmelweis Help nevű applikációja is, ami ingyenes és sokat segíthet a szülőknek. Utazás előtt érdemes tájékozódni, főleg, ha egzotikus helyekre megyünk, hogy szükséges-e egyéb védőoltás, és érdemes előre megnézni esetleg kiírni a hívható mentő vagy kórház telefonszámát, esetleg érkezeskor kérjünk elérhetőségeket” – tanácsolta.
Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
szóljon hozzá!