Óvodákra van szükség Maros megyében
Fotó: Haáz Vince
Mintegy 3400 óvodát építtetne idén a tanügyminisztérium Romániában az országos vidékfejlesztési program keretében. Olyan településeken lennének beruházások, ahol nincs óvoda, vagy ha van is, bérelt épületben működik, netán nem megfelelő körülmények között.
2019. január 10., 08:572019. január 10., 08:57
Bár gyakran hallani, hogy egyre kevesebb a gyermek, a tanügyminisztérium az országos vidékfejlesztési program révén, az Európai Unió támogatásával újabb óvodaaépítésekbe kezdett. A tanintézményeket az igényeknek megfelelően
netán olyan körülmények között, amelyek nem felelnek meg sem egészségügyi szempontból, sem az Európai Uniós normák szemszögéből.
Márton Adél, a Hargita megyei tanfelügyelőség óvodákért felelős tanfelügyelője érdeklődésünkre elmondta, sok helyen azért szükségesek az új építésű óvodák, mert a jelenlegi épületek nem felelnek meg az elvárásoknak. Vagy mert államosított és visszaigényelt, visszaszolgáltatott ingatlanban működnek, ahonnan belátható időn belül ki kell költözniük, vagy tömbházlakásban kialakított helyiségekben, esetleg olyan régi épületben, amely szinte már semmilyen előírásnak nem felel meg – nincs megfelelő ivóvízhálózat, szennyvízcsatorna, mosdó, étkező. Ugyanakkor megjegyezte,
Habár a városokban is kevés a bölcsődei hely, de a falvakban – egy-két kivétellel – nincsenek is ilyen intézmények.
– nyilatkozta Ioan Macarie főtanfelügyelő. Hozzátette, nem ez az első alkalom, amikor a tanügyminisztérium hasonló projektet indít. Tavaly például két új óvodát avattak tanévkezdéskor: egyet Náznánfalván és egy másikat Nagysármáson. Azon kívül Marosvásárhelyen az Egyesülés negyedben, Dédán, Ádámoson és Vámosgálfalván is hozzákezdtek az óvodaépítéshez, amelyeket jövő tanévkezdésre be is fejeznek a tervek szerint.
ahol az utóbbi években megnövekedett a gyermeklétszám. Hasonlóan Dicsőszentmártonban is sürgetik az óvodaépítést, mivel sok a gyerek és igény van az intézményre.
Hargita megyében viszont hasonló óvodaépítésről nincs tudomásuk a tanfelügyelőségen. Ahogy Salamon Zsuzsanna érdeklődésünkre elmondta, nem kaptak erre vonatkozó értesítést, ahogy arról sincs tudomása, hogy felmérés készült volna a szükségletekről.
A tanügyminisztérium tájékoztatása szerint Romániában az idén az országos vidékfejlesztési program keretében 3400 óvodát fognak építeni.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.
Második alkalommal végeztek eredményes műtétet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban úgynevezett acetabulum törés (csípőízületi vápatörés) kezelésére. Ez egy ritka, de súlyos sérülés, amely különösen nagy odafigyelést igényel.
szóljon hozzá!