Fotó: Gergely Imre
Orbán Balázst aggasztotta a népi, nemzeti kincseink elmúlása, ezért igyekezett minél többet megóvni belőlük az enyészettől – hangzott el a legnagyobb székelynek tartott íróról és néprajzi gyűjtőről való gyergyószentmiklósi megemlékezésen, vasárnap.
2025. február 02., 16:422025. február 02., 16:42
Amióta Orbán Balázs szobra helyet kapott a Virág negyedi parkban, a gyergyószentmiklósiak minden évben
Idén tevékenységének azt a mozzanatát emelték ki, amikor kiállt a székelyek hun eredete mellett az azt cáfolni igyekvőkkel szemben.
Amint Kis Portik Irén néprajzkutató, az esemény főszervezője beszédében rámutatott:
„Ezért járta be és dokumentálta (az akkori körülmények minden nehézségét vállalva) ezt az áldott földdarabot, a Székelyföldet, amit valamennyien szülőföldünknek érzünk (...). Aligha van olyan ember, akit ne érdekelne népének eredete, nemzetének történelme, és ne merülne fel benne a múlt értékeinek megtartása, védelme.
– fogalmazott. Szerinte ez a felismerés sarkallta arra, hogy 140 évvel ezelőtt akadémiai székfoglalójához nem egy hatalomhoz simuló témát válaszon, hanem szót emeljen Anonymus, Kézai Simon krónikások és megannyi más történész igaza mellett.
Fotó: Gergely Imre
A megemlékezésen A székely származásáról és intézményeiről című Orbán Balázs műből olvastak fel részleteket Kercsó Attila és Bajna György helyi civilek.
Amint elhangzott, Orbán Balázs nem dokumentumok alapján érvelt, hanem emlékezet alapján. „Nem lehet bizonyítani dokumentumokkal, mert a hunok nem írták, hanem alakították a történelmet. Azonban
– hallhatták a jelenlevők.
Az eseményen Gál Abigél népdalénekes gyergyói népdalt adott elő, Farkas Ferenc nyugalmazott református és Lőrinczi Alpár János unitárius lelkész pedig imát és áldást mondtak.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
szóljon hozzá!