A tervezett kórház látványterve
Fotó: spitaluladventist.ro
Jelenleg folyamatban van az építkezési engedély megszerzése és valószínűleg jövő tavasszal elkezdhetik a munkálatokat a Hetednapi Adventista Egyház marosvásárhelyi onkológiai kórházánál. A tervek szerint az első betegeket 2020-ban fogadnák a Maros-parti egészségügyi intézményben.
2017. október 31., 15:302017. október 31., 15:30
Két és fél éve jelentették be először Marosvásárhelyen a Hetednapi Adventista Egyház elöljárói, hogy onkológiai kórházat szeretnének építeni. Másfél évvel ezelőtt az egyház nemzetközi elnöki tisztségét 2010-től betöltő, Amerikában szolgáló Ted Wilson sajtótájékoztatón erősítette meg a hírt, kifejtve, hogy „nagy hangsúlyt fektetnek Krisztus példájának követésére” és vallják, hogy „nem csak a lélekre, de a testre is oda kell figyelni”.
– fogalmazott 2016 júniusában Ted Wilson.
A Vásárhelyi Hírlap érdeklődésére a projekt népszerűsítési menedzsere, Reinhard Suciu elmondta, időközben előkészítették és benyújtották a teljes dokumentációt az építkezési engedély megszerzéséhez, jelenleg ez a folyamat zajlik.
– ismertette az elképzelést az illetékes. Reinhard Suciu lapunknak kifejtette, az orvosi és a kisegítő személyzetet is pályázatok, álláshirdetések útján akarják toborozni, viszont jóval a 2020-as terminus előtt, mivel a versenyvizsgán sikeresen szereplő szakembereket az Amerikai Egyesült Államokba, az adventista egyház kaliforniai Loma Linda egyetemi kórházába küldik továbbképzésre. Megtudtuk,
A fenntartást magántőkéből, egyéni hozzájárulásokból, illetve a romániai Egészségbiztosítási Pénztárral kötött szerződésből befolyó összegből kívánják megoldani.
Az első, 8124 négyzetméteres rész mintegy 14 millió euróból 2020-ra, a 3945 négyzetméteres második (2,7 millió euró), illetve a 2378 négyzetméteres harmadik (4,7 millió euró) szakasz pedig 2023-ra kell elkészüljön. Az ígéretek szerint az adventista onkológiai kórház – amelyet alapítói, főként Leonard Azamfirei MOGYE-rektor és Remus Bența ingatlanbefektetési üzletember magán, de humanitárius intézményként, Románia-szintű stratégiai projektként emlegetnek –
Ennek érdekében integrálják a megelőző és a gyógyító egészségügyi szolgáltatásokat, valamint a pszichológiai és lelki segítségnyújtást vallástól, nemzetiségtől és társadalmi státustól függetlenül.
Rákérdeztünk az erdélyi magyar történelmi egyházaknál, hogy van-e kórház vagy egészségügyi központ építésére vonatkozó elképzelésük. Az unitárius egyház közigazgatási előadó-tanácsosa, Bálint Róbert Zoltán nemmel válaszolt, a római katolikus egyháznak – Kedves Imre gazdasági igazgató szerint – sincs jelenleg erre vonatkozó terve, hanem óvoda- és bölcsőde-építési projekteket indítottak.
– ismertette az egyházkerület sajtóreferense, Kiss Gábor. Azt a korábban felvetett ötletet, miszerint a magyar állam hozna létre kórházat Erdélyben, mindhárom történelmi egyház támogatta. Emellett mindhárom egyház egészségügyi, illetve paleatív ellátást, szolgáltatást biztosít a civil szervezetein keresztül: Diakónia Keresztyén Alapítvány (református), Gyulafehérvári Caritas (római katolikus), Gondviselés Segélyszervezet (unitárius).
Öt marosvásárhelyi gyülekezet
A hetednapi adventisták saját bevallásuk szerint, olyan keresztények, akik Jézus Krisztusra és a Bibliára alapozzák hitüket. Az egyház minden hitelve megtalálható a Szentírásban. A Hetednapi Adventista Egyház a protestáns reformációig vezeti vissza történetét. Hivatalosan 1863-ban alakult meg különböző keresztény egyházak tagjaiból, akik hittek Jézus Krisztus második eljövetelében, erős vágy élt bennük, hogy megismerjék a bibliai próféciákat, és hitték, hogy a hét hetedik napja a szombat. Marosvásárhelyre 1919-ben érkezett először bibliamunkás, Nemes Sándor személyében. De a környék falvaiban már az 1910-es évektől voltak adventisták. A húszas évek közepére megkeresztelkednek az első adventisták. Jelenleg Marosvásárhelyen öt adventista gyülekezet van, ebből kettő magyar, kettő román és az ötödik kétnyelvű, de tagjainak nagy része magyar. Összesen 1177 gyülekezeti tagot tartanak számon, az elmúlt években nem csökkent a közösségek létszáma.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 44,21 százalékos feldolgozottsága alapján (8880 jegyzőkönyv) Nicușor Dan független jelölt a szavazatok 50,05 százalékát (1 503 742 voks) szerezte meg az elnökválasztás második fordulójában.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!