Szorít a határidő. Az előző európai uniós költségvetési ciklus beruházási pályázatainak a kivitelezésére az idei az utolsó év
Fotó: Haáz Vince
A költségvetések szempontjából a legtöbb székelyföldi város számára veszélyekkel teli, kritikus év a 2023-as. Az előző európai uniós költségvetési ciklus beruházási pályázatainak a kivitelezésére az idei az utolsó év, ami azt jelenti, hogy amit az idén nem végeznek el, az vagy elúszott, vagy saját pénzből kell majd befejezni. Ennek a nyomásnak a hatásait látjuk a 2023-as költségvetési terveken.
2023. április 19., 08:012023. április 19., 08:01
2023. április 19., 10:592023. április 19., 10:59
A 2023-as évben sem sikerült a tárgyévet megelőzően elfogadni a települési költségvetéseket. Az országos költségvetés csúszásának következtében a helyi költségvetéseket így is viszonylag korán, január végén, valamint február első felében fogadták el.
A hat nagyobb székelyföldi város ez évi költségvetései mind jókora növekedést mutatnak az előző évhez viszonyítva. A következőkben azt vizsgáljuk, hogy miből számítanak pluszbevételekre, ugyanakkor mire szeretnék elkölteni ezeket a pénzeket a városok. Az elemezett települések a hat székelyföldi (nagy)város, vagyis Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós és Kézdivásárhely.
Itt szeretnénk megjegyezni, hogy
Az igazság órája év végén jön el, amikor a települések zárszámadásaiban láthatóvá válnak az év eleji tervek megvalósításai. És az a szomorú tapasztalat, hogy biza sok esetben a megvalósítások messze elmaradnak a tervektől. De azt majd egy következő elemzésben mutatjuk be.
Elsőként a városok költségvetési bevételeit vizsgáljuk, amelyeket négy nagy csoportba szokás osztani: egyrészt a helyi adókból és illetékekből begyűjtött összegek, másrészt a jövedelemadóból a településeknek visszaosztott rész, harmadrészt a központi költségvetésből kapott támogatások, negyedrészt pedig az települések által elnyert európai uniós pályázatok. A hat város 2023-as tervezett bevételeit az 1. táblázat mutatja be.
Infografika: Csáki Ferencz
Amennyiben az egy lakosra jutó bevételeket is megvizsgáltjuk, a helyzet már változik, hiszen amíg Gyergyószentmiklós és Csíkszereda esetében ez az összeg meghaladja a 9000 lejt (Gyergyószentmiklós: 9711 lej, Csíkszereda: 9278 lej), addig az egy főre jutó bevételek Sepsiszentgyörgyön ennek alig felét érik el (4669 lej).
Amennyiben a külső források (kormánytámogatások és EU-s projektek) részarányát vizsgáljuk a bevételeken belül, azt tapasztaljuk, hogy Gyergyószentmiklós költségvetésének közel háromnegyede külső forrásokra alapoz, míg ez az arány Sepsiszentgyörgy esetében kevéssel haladja meg az egyharmadot (1. ábra).
Ha az előző évben tervezett bevételekhez hasonlítjuk a 2023-as tervezett költségvetéseket, akkor azt látjuk, hogy amíg Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen több mint másfélszer akkora bevételre számítanak, mint a tavalyi évben, addig Sepsiszentgyörgy esetében alig 10%-kal nagyobb az idei költségvetés a tavalyinál (2. ábra).
Infografika: Csáki Ferencz
Infografika: Csáki Ferencz
A bevételeknél sokkal fontosabb a kiadási oldal, vagyis hogy a begyűjtött adólejeket mire szándékoznak elkölteni a városok vezetői. A 2023-as év költségvetési tervének fontosabb elemei az elemzett hat város esetében a 2. táblázatban láthatóak.
Infografika: Csáki Ferencz
A kiadási oldalra is igaz a bevételeknél tapasztalható méretbeli különbség, vagyis Marosvásárhely nagyságrendekkel több pénzből gazdálkodik, mint a többi elemzett város. Azonban, ha egy lakosra számoljuk a kiadásokat, akkor azt látjuk, hogy amíg Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson ez az összeg meghaladja a tízezer lejt, addig Sepsiszentgyörgyön ennek felét sem éri el, ugyanakkor Marosvásárhely is épp, hogy utoléri a hétezres mezőnyt (3. ábra).
Infografika: Csáki Ferencz
Minden költségvetés legfontosabb mutatószáma, hogy annak hány százalékát teszik ki a beruházások, hiszen a helyi adminisztráció működtetése mellett legalább annyira fontos, hogy milyen lakosságot szolgáló fejlesztések valósulnak meg az egyes településeken.
Ez az arány Gyergyószentmiklós esetében a legmagasabb (76%), míg Sepsiszentgyörgynél épp csak hogy meghaladja az 50%-ot (4. ábra). Ha a költségvetéseket bemutató táblázatból az abszolút értékeket nézzük, érdekesség, hogy Csíkszeredában közel kétszer annyi beruházást terveznek 2023-ban, mint Szentgyörgyön, ugyanakkor Gyergyószentmiklós tervezett beruházásainak az értéke meghaladja a székelyudvarhelyi összeget.
Infografika: Csáki Ferencz
Ha az idei év beruházásait a 2022-es év beruházásaihoz viszonyítjuk, azt látjuk, hogy Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen közel kétszer akkor összeget terveznek 2023-ban beruházni, mint a tavalyi évben. Ehhez képest Sepsiszentgyörgyön a beruházási összegek alig 10%-kal emelkedtek idén a 2022-es tervhez képest.
Az egy lakosra számolt oktatási kiadások esetében nagyon kiegyenlített a mezőny, hiszen Kézdivásárhely kivételével az összes vizsgált település a 900 és 1000 lej közti sávban található. Kézdivásárhely az idén kiemelkedik a mezőnyből ezen a téren, hiszen az egy lakosra jutó oktatási kiadások 2023-ban a többi városban számolt összegnek közel a dupláját, 1751 lejt tesznek ki. Ennek a kiemelkedő összegnek az az oka, hogy idén Kézdivásárhely egy nagy értékű EU-s projektet tervez megvalósítani oktatási téren.
Amíg Csíkszereda esetében ez az összeg közel 5000 lej, addig Kézdivásárhely és Sepsiszentgyörgy esetében ez a költség alig haladja meg a csíkszeredainak a 10%-át (5. ábra). A hatalmas csíkszeredai összeg egyik fontos összetevője az épülő vasúti felüljáró.
Infografika: Csáki Ferencz
ahol az egy lakosra jutó hivatali működési és fenntartási kiadások 2023-ban is több mind dupláját teszik ki a marosvásárhelyi és a sepsiszentgyörgyi számoknak (6. ábra).
Infografika: Csáki Ferencz
Komoly politikai vitákat szokott kiváltani az is, hogy egy-egy város mennyit költ a kultúrára és a sportra. Ha egy lakosra számoljuk ezeket a költségeket, akkor azt tapasztaljuk, hogy a kulturális kiadások területén Székelyudvarhely messze vezet, hiszen nagyságrendileg dupláját költi erre a területre, mint a többi vizsgált város. A sportra fordított kiadások esetében Csíkszereda az aranyérmes, hiszen egy lakosra számolva több mint háromszorosát költi sportra, mint a többi város, kivéve Udvarhelyt (7. ábra).
Infografika: Csáki Ferencz
A górcső alá vett hat város 2023-as költségvetési terveit elemezve elmondhatjuk, hogy a tavalyi évhez viszonyítva mindenik település esetében növekedtek az összegek. A legvisszafogottabb, ezáltal a legreálisabbnak tűnő növekedést Sepsiszentgyörgy esetében láthatjuk, ahol a növekedés 10% körüli. Székelyudvarhely és Csíkszereda esetében a 2023-as büdzsé tavalyihoz viszonyított több mint másfélszeres növekedését az indokolja, hogy
Ezt támasztja alá a jóváhagyott költségvetések költségoldala is, hiszen legtöbb város esetében a legnagyobb kiadások a beruházásoknál, azon belül is az utak fejezetnél találhatók. Ez alól Kézdivásárhely jelent kivételt, ahol az EU-s finanszírozások legnagyobb része kulturális és oktatási beruházásokra van betervezve. Sepsiszentgyörgy kivételt jelent a fenti jelenség alól, hiszen az előző ciklus uniós pályázatainak nagy részét már sikerült a megadott határidőn belül kiviteleznie, így jelenleg nincs meg az a nyomás, mint a többi városon.
Az el nem kezdett, vagy még folyamatban lévő EU-s pályázatok esetében nagy dilemma előtt állnak a települési vezetők. Mert ha nem sikerül az idei évben lezárni ezeket EU-s finanszírozású nagyberuházásokat, akkor biza saját pénzen kell azokat majd befejezni. Ha nem sikerül saját pénzen sem befejezni a pályázatokat, akkor az erre elköltött EU-s támogatásokat a városok vissza kell fizessék. Emiatt
És itt még nem is beszéltünk a késedelem miatt többszörösére növekedett pályázati önrészekről, amelyek finanszírozására már több város esetében is felmerült a hitelfelvétel szükségessége.
Elmondhatjuk, hogy ténylegesen nagy kihívás előtt áll a székelyföldi városok többsége 2023-ban, hisz a fentiekben bemutatott helyzet következtében könnyen elmaradhatnak az európai uniós finanszírozású nagyberuházások, vagy pedig óriási adósságokba futhatnak bele a települések. Ha nem lesz egy újabb határidő-hosszabbítás, akkor sajnos komoly következményei lesznek egyes városok számára a beruházások folyamatos csúszásának.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
1 hozzászólás