A barátostelepi Kármelhegyi Boldogasszony kápolna. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Hétvégén tartják a Tarkő-hegységben fekvő Barátostelepen a Kármelhegyi Boldogasszony-napi búcsút. A kis hegyi település a történelmi Erdély része, közigazgatásilag azonban Neamţ megyéhez csatolták, egyházilag a Gyulafehérvári Érsekséghez tartozik.
2024. július 11., 17:412024. július 11., 17:41
Hargita, Bákó és Neamţ megye osztozik jelenleg a Keleti-Kárpátok Tarkő-hegységében fekvő, a történelmi Erdélyhez tartozó Barátostelepen. A nagyvilágtól elzárt, festői szépségű tanyavilágon minden évben nagy ünnepet ülnek július középen.
Barátostelep, a többségben csángó-magyarok lakta kis hegyi település Erdély része. A falu szélén haladt át 1918 előtt, illetve 1940 és 1944 között a magyar–román határ. A vámház romjai még ma is láthatók, de a múlt század első felében, egészen az 1960-as évekig Neamț megye felől keskeny nyomtávú, a fakitermelést szolgáló kisvasút is működött. Jelenleg közigazgatásilag Neamţ megyéhez tartozik, vallási szempontból pedig a Gyulafehérvári Egyházmegye része, a gyimesbükki plébánia filiája. A plébániától erdei úton 30 km-re van.
Salamon József gyimesbükki plébános a templomban kihirdette, majd a közösségi médiában is felhívást intézett, hogy minden érdeklődőt szeretettel vár a szombati barátosi búcsúra, illetve a pénteken reggel 8 órakor kezdődő gyalogos zarándoklatra.
Házszentelés Barátosban
Fotó: Kristó Róbert
„Szeretettel várunk Barátosra a július 13-án, szombaton 11 órakor kezdődő búcsús szentmisére. Péntek reggel 8 órakor indulunk gyalog, Eperjesen át, Hosszúhavas irányában. Magyarbarátos (Barátostelep, Brateșul unguresc) a gyimesbükki római katolikus plébánia filiája. Kápolnáját Kármelhegyi Boldogasszony tiszteletére szentelték, és azt a telket, ahol a kápolna épült gyimesfelsőloki Tudora Péter adományozta az egyháznak.
Barátoson 1900-es évek első felében iskola is működött. Később, az elszigeteltség miatt az emberek Gyimesbükkbe, Hidegségre és más településekre húzódtak. Érdekessége a falucskának, hogy jelenleg három megye – Hargita, Bákó és Neamţ – határa szeli át. A búcsús szentmise előtt lesz a hagyományos házszentelés. A gyimesbükkiek, a helyiek segítségével az elmúlt években egy 5 méteres faragott keresztet állítottak fel a térség legmagasabb pontján, az 1555 m magas Hosszú-havason. Erre a béke szót vésték fel magyar, latin, román és német nyelven. A hegygerincen mindkét világháborúban jelentős harcok zajlottak, számos német és magyar katona esett el. A háborúban elesett katonák emlékére, és az itt lakók oltalmára a hosszúhavasi kereszt nyújtson védelmet és reményt. Maradjon a szeretet és béke eszköze a Kárpátok és az itt élők fölött” – írta Salamon József.
Csemeteültetvény Barátosban. A felvétel az 1930-as években készült
Fotó: Salamon József
Barátostelep házai és kalibái több száz méterre épültek egymástól, az erdők és kaszálók a felcsíki települések második határrészei voltak. Az erdőket visszakapták a tulajdonosok, a kaszálók és legelők nagy részét azonban felhagyták eredeti tulajdonosaik. A Kis- és Nagy-Barátos patakok összefolyásánál kialakult, a bakancsos turisták számára igazi csemegét jelentő tanyavilágon nincs térerő, üzlet, villanyáram. Barátos környéke nagyon gazdag gyógynövényekben, lehet – többek között – epret, málnát és áfonyát szedni, gombászni, az esztenákról pedig sajtot, túrót vásárolni. A helybeliek élelmiszer-szükségletüket a 14 km-re fekvő Románbarátosról (Brateş, Brateşul Românesc vagy Gura Brateşului) szerzik be, vagy saját háztájaikban állítják elő.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!