A két elöljáró nem jelent meg hétfőn a Maros Megyei Törvényszéken. Archív
Fotó: Haáz Vince
Tovább húzódik Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos büntetőpere. A csíkszeredai polgármester és alpolgármester továbbra is ragaszkodik a SRI és DNA közötti együttműködés tisztázásához, ezért ügyvédeik halasztást kértek hétfőn a Maros Megyei Törvényszéken.
2019. január 28., 20:472019. január 28., 20:47
Hétfő délelőttre hirdette a bíró legutóbb az ügy januári tárgyalását, de ahogy az történni szokott, az most sem kezdődött el pontos időben. Igaz, nem is volt lényegében miről tárgyalni, hiszen
Ráduly és Szőke jogi képviselőik révén kérték, halasszák a folytatást addig, amíg a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) válaszol a megfogalmazott kérdésekre, hogy milyen eszközöket használt a DNA-val való együttműködés során. Máthé Attila ügyvéd azt kérte a bírótól, tűzzenek ki egy új időpontot, és ismét kérjék a SRI-től, hogy válaszoljon a kérdéseikre. Az ügyész szerint azonban nem kell a kérdéseket újra megfogalmazni és elküldeni, az előzőkre kell választ kapniuk.
A legutóbbi, múlt év decemberi tárgyalás óta változás történt: a január 16-i alkotmánybírósági határozat szerint
Csakhogy a módszertan még nem világos, a gyakorlatban még nem lehet tudni, hogy ez pontosan hogyan is működik.
Az újabb tárgyalást február 20-ra tűzte ki a bíró.
Elutasított vádak
Csíkszereda polgármesterét és alpolgármesterét a 2015 áprilisában végrehajtott házkutatások után vették őrizetbe, majd hatósági felügyelet alá kerültek, végül az Országos Korrupcióellenes Ügyészség Ráduly Róbert Kálmánt háromrendbeli hivatali visszaéléssel és érdekkonfliktussal, Szőke Domokost pedig négyrendbeli hivatali visszaéléssel és okirat-hamisításra való felbujtással vádolta meg. A pert a DNA kérésére 2016 márciusa óta a Maros Megyei Törvényszék tárgyalja, mert a vádhatóság fenntartásokat fogalmazott meg a Hargita Megyei Törvényszék bíráinak pártatlanságával kapcsolatban. Az elöljárók alaptalannak tartják és elutasítják az ellenük felhozott vádakat.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
2 hozzászólás