Ha nem írják be az itt kapott jegyeket, van egyáltalán értelme a próbaérettséginek? – ez a kérdés is joggal felmerülhet a vizsga kapcsán. Archív
Fotó: Veres Nándor
Nem motiválja kellőképpen a végzős diákokat a próbaérettségin való jó eredmény elérése, hiszen az ott szerzett jegyek csak akkor kerülnek be a naplóba, ha ők is úgy akarják. A héten zajló megmérettetés fő célja, hogy szembesítse a tanulókat, melyek a hiányosságaik, illetve mik az erősségeik és mi az, amit még fejleszteni kell.
2019. március 18., 18:282019. március 18., 18:28
Maros megyében 6700 diákot érint a hétfőn elkezdődött próbaérettségi, ahol nem csupán a 12. osztályosok, de a tizenegyedikesek is felmérik tudásukat. Hargita megyében 2134 diák iratkozott be a próbavizsgákra, akik közül hétfő reggel 54 személy hiányzott – tájékoztatott Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője.
„A próbaérettségi vizsgán külön témát kaptak azok a tanulók, akik a 11. osztály nappali, illetve a 12. osztály csökkentett látogatású tagozatára járnak, illetve megint
– magyarázta a Hargita megyei főtanfelügyelő.
Hétfőn kezdődnek a próbaérettségi írásbeli vizsgái. Az első napon román nyelv és irodalomból mérik fel a fiatalok tudását.
Bár az eddigi tanultaknak az ellenőrzése a célja a szimulációnak, a tanárok is és a tanulók is komolyan vették a próbavizsgákra való felkészülést. „Minden nap gyakoroltunk, tételeket dolgoztunk ki, teszteket írtunk, otthon is erre a próbavizsgára készültünk, a tanáraink is nagyon odaálltak, nem hagyták, hogy ellazuljunk egy percig sem” – mondta a 11. osztályos Anna, aki úgy érezte, nem csak próbavizsga áll előtte, de ez már maga az érettségi.
– fogalmazott egy másik tizenegyedikes diák a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumból. Abban valamennyien egyetértenek, hogy a tudásuk felmérésére időnként szükség van, jó ha tudják, mivel jár az érettségi, hogyan kell arra készülni, majd ott az adott témára koncentrálni.
A próbaérettséginek, akárcsak a múltheti országos felmérő szimulációnak, az a célja, hogy szembesítse a tanulókat, illetve tanáraikat, hogy mekkora az a tudásanyag, amellyel esetleg érettségire jelentkezhetnek, melyek a hiányosságaik, mik az erősségeik és mi az, amit még fejleszteni kell. Valamivel a tanév közepe után, annak, aki tanult eddig, de még nem érzi úgy, hogy elégséges a felkészültsége, van ideje, hogy „belehúzzon”.
Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója érdeklődésünkre elmondta,
„Az 5-8. osztályosoknak megtartjuk az óráikat az órarend szerint rendesen, ám a 9. és 10. osztályosok ezek alatt a napok alatt hiányoznak az iskolából” – magyarázta az igazgató.
A próbaérettségin elért eredményt, beírhatják a naplóba, ha a diák úgy akarja, ehhez azonban kérvényt kell iktatnia az iskola titkárságán. Ám az, hogy a jegy beíratása választható, nem minden esetben jó – mondta Mátéfi, ugyanis nem motivál így kellőképpen a próbavizsga, hiszen
Hétfőn román nyelv és irodalomból vizsgáztak a diákok, kedden magyar nyelv és irodalomból, szerdán a profilnak megfelelő választott tantárgyból, csütörtökön pedig a kötelezően választhatóból mérik fel a tudásukat.
Civil segítségnyújtás céljából ajánlotta fel egy személy a Facebookon azt, hogy díjmentesen elszállítja saját szavazókörzetükhöz azokat a székelyudvarhelyieket, akik eddig még nem tudtak eljutni voksolni.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
Arról, hogy ki mennyire lelkiismeretes állampolgár, mindent elmond a személyazonossági igazolványának hátsó oldala. Ide ragasztják ugyanis minden választási részvétel után az aktuális dátummal ellátott Votat-matricát.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
szóljon hozzá!