Fotó: Kristo Robert
Egyrészt az elmúlt tíz év, másrészt az eltelt egy hét mérlegét vonták meg a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat önkéntesei, munkatársai egy, a csíkszentmártoni Korai Fejlesztő Központban szervezett sajtótalálkozón. A helyszínnel pedig egyben azt is jelezték, hosszas vajúdás után elindult a hiánypótló tevékenység a központban, számítani lehet itt is a szolgálat önkéntes orvosaira.
2010. május 15., 17:342010. május 15., 17:34
Fotó: Kristo Robert
Dr. Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat vezetője szerint a szolgálat e vidék legnagyobb támogatója, hiszen ha csak az elmúlt tíz év mérlegét vonják meg hamar kiderült, hogy több mint egy milliárd forint, azaz közel öt és fél millió euró értékben nyújtották szakmai támogatást, gyógyítottak, vizsgáltak, szűrtek, orvosi segédeszközöket szállítottak, szakmai továbbképzőket szerveztek. Az ezt megelőző tíz év pedig – jegyzete meg – még ennél is költségesebb volt.
Az elmúlt egy héten a szolgálat önkéntes szakorvosai több száz gyereket vizsgáltak meg Csík- és Udvarhelyszéken valamint a Gyímesekben, közülük például a magyarországi Országos Gerincgyógyászati Központban 12 gyereket műtenek meg a későbbiekben.
Gyógyítás a Korai Fejlesztő Központban
A csíkszentmártoni Korai Fejlesztő Központban ottjártunkkor is javában zajlott a munka Peter Holzmüller, a németországi Schön csoporthoz tartozó Vogtareuth-i Klinika egyik neves szakembere jóvoltából. A fejlesztőterapeuta, aki maga is már több alkalommal elkísérte a szolgálat önkénteseit a Székelyföldre, elmondta, harminc évvel ezelőtt egy elszigetelt kis németországi faluban, húsz munkatárssal szültetett meg klinikájuk. Ma már az alkalmazottak száma meghaladja az ezret és a világ egyik vezető klinikájává léptek elő. A siker titka pedig a jó, harmonikus csapat, ami – jegyezte meg – reméli Szentmártonban is kialakul.
A központban észlelt pozitív változásokról elismerően nyilatkozott dr. Büki György gyermekneurológus, aki maga is évek óta önkéntese e Gyermekmentő Szolgálatnak, 18 éve jár Székelyföldre, februártól pedig kéthavonta dolgozik Csíkszentmártonba. Mint mondotta, itt már egy tettre kész szakmai csapat foglalkozik a rászoruló gyermekekkel és biztosította őket további szakmai támogatásáról. Ugyankkor úgy értékelte, a központ képes lesz a vidék igényeit ellátni a korai fejlesztés terén, de fontos a különböző szakemberek szakmai továbbképzése.
Dr. Demeter Ferenc, a csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója a Korai Fejlesztő Központ elindításának első lépéseit elevenítette fel, azokat az időket, amikor a „törvényszerűség határát túllépve” rajtolt itt a tevékenység. „Örvendek, hogy összehozott a sors Edvi Péterrel, Sógor Enikővel és a csapattal és úgy érzem, ha nem is mindent, de sokat tettünk, hogy e központ létrejőjön” – mondta az igazgató.
„Amellett, hogy a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat rengeteg gyermeket segítetett, megszületett a legkedvesebb gyermeke, a Korai Fejlesztő Központ és örömmel veszem tudomásul, hogy ennek a gyermeknek én vagyok a legfőbb bábája. Remélem, hogy sok jó bábával, támogatóval sikerül egy egészséges, erőteljes gyermekké fejlődni” – mondta Sógor Enikő, a központ vezetője.
A Korai fejlesztő Központban többek között gyermek-neurológus, pszichológus, mozgásterapeuta, gyógypedagógus foglalkozik a gyerekekkel.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.