Fotó: Gábos Albin
Több mint egy éve elkészült, mégsem használható a tusnádi szennyvíztisztító állomás, melynek a tervek szerint két községet, összesen öt települést kellene kiszolgálnia. Nincs üzemeltető, két cégnek, illetve az önkormányzatnak kellene megegyeznie a vízszolgáltatásról is, de ez árvita miatt késik.
2019. május 27., 10:582019. május 27., 10:58
Újtusnádon, az Olt közelében épült fel a két község, Tusnád és Csíkkozmás öt településének szennyvizét befogadni hivatott tisztítóállomás, amely
A legkézenfekvőbb megoldásnak az tűnt, hogy a tisztítóállomás és a község három településén, Tusnádon, Újtusnádon és Verebesen elkészült szennyvízhálózat üzemeltetésével a tusnádi önkormányzat a regionális víz- és csatornaszolgáltató Harvíz Rt.-t bízza meg. Ennek akadálya azonban, hogy a három települést is ellátó, Csíkszentsimonból Tusnádfürdőre tartó ivóvízszállító vezeték a tusnádfürdői szolgáltató Goscom Kft. tulajdona,
Ehhez a tusnádfürdői szolgáltatótól, a Goscomtól kellene vásárolnia a vizet, a két cég viszont nem tud megegyezni az árban, és a történet holtvágányra került.
Nincs kivel tárgyalni?
,,A Hargita Víz Egyesület tagjai vagyunk az alapítás óta, több levelet küldtünk az ügyben, mindjárt egy fiókban nem fér el az a dosszié, amelyben ezek vannak. Korábban mindenki azt mondta, hogy a megyei tanács átveszi a Csíkszentsimonból Tusnádfürdőig tartó vezetéket és átadja a Harvíznek, de ez nem történt meg. A tusnádfürdőiek szerint sokba kerül a víz szivattyúzása, és olyan árat kínáltak, amit a Harvíz nem tud kifizetni. A legutóbbi egyesületi közgyűlésen is felvetettem a problémát, szeretnénk megoldani, de úgy tűnik, nincs kivel tárgyalni erről. Azt mondták, lesz valami, hogy mikor, nem tudjuk” – ismertette a helyzetet György József. Tusnád polgármestere szerint
A polgármester elmondta azt is, hogy a község lakosainak mintegy 40 százaléka már csatlakozott az elmúlt években készült szennyvízhálózathoz, így a szennyvíz már egy ideje eljut a tisztítóállomáshoz, amely viszont nem üzemel, így tisztítás nincs.
Fenntartások, hallgatás
A regionális víz- és csatornaszolgáltató óvatosan kezeli a helyzetet, kérdéseinkkel a Hargita Víz Egyesülethez (helyi önkormányzatok által létrehozott közösségi fejlesztési egyesület) irányítottak, amelynek elnöke,
Korábban viszont elhangzott, sok a fenntartás azzal kapcsolatban, hogy vízvásárlással biztosítsa magának a Harvíz a tusnádi víz- és csatornahálózat, valamint a tisztítóállomás üzemeltetésének jogát. Az egyik a víz ára, amely a szakvélemények szerint vállalhatatlanul magas volna, így gyakorlatilag drágábban vásárolhatnák meg, mint ahogy el tudnák adni. Ehhez hozzájárul a jelenlegi vízhálózaton észlelt jelentős veszteség is, ami becslések szerint esetenként 30–40 százalékos is lehet. Ugyanakkor,
Jelentős a nem mért fogyasztás
A fogyasztóknak áfával együtt 4,98 lejért szolgáltatja jelenleg az ivóvíz köbméterét a tusnádfürdői Goscom Kft. Ez a tusnádiak számára kezeletlen vizet jelent, mert vízkezelő állomás csak Tusnádfürdőn van, de nemsokára megváltozik a helyzet – tudtuk meg Jánosi Gyulától, a cég igazgatójától. Elkezdődik ugyanis a klórt adagoló kezelőberendezés felszerelése a Csíkszentsimonban lévő három kútnál is, ahonnan a vizet szivattyúzzák a szállítóvezetékbe. A hálózaton észlelt vízveszteségekről az illetékes azt mondta, ezt nem úgy kell érteni, hogy a vezeték állapota, a meghibásodások miatt valahol elfolyik a víz, hanem a falvakban sokan mérés nélkül használják a vizet. Szerinte elég nehezen átlátható, ellenőrizhető a tusnádi helyi tanács által kiépített vízhálózat, vannak, akik szerződés nélkül végeztek bekötéseket, vagy csak a házban elhasznált vizet mérik, de kertbe, udvarra továbbvitt vezetéken elfolyót már nem.
,,Olyan esetek is vannak, hogy a mérőkkel el nem látott tűzcsapokból töltenek fel öntözésre használt tartályokat” – említette. Hozzátette, ott tűnik ki a különbség, hogy a szivattyúknál a mérés alapján kitermelnek egy hónapban 15 000 köbméternyi vizet, de csak 10–11 000-et adnak el belőle, a többi a szolgáltató vesztesége, amely nyáron több, télen kevesebb.
A Harvíznek a Goscom egy korábbi ajánlat szerint 2,20 lejes köbméterenkénti áron tudná eladni a vizet, Jánosi szerint mivel a nyersvíz kitermelési költsége eléri az 1,70 lejt köbméterenként, ez a számítások szerint nullszaldós helyzetet jelentene számukra. Mint megtudtuk,
Fotó: Gábos Albin
Az igazgató kifejtette, nem lehet összehasonlítani a vízbefogás költségeit a két szolgáltató esetében.
,,Csíkszentsimonban kutakból kell szivattyúzni a vizet, nem szabadeséssel jön, mint a Harvíznek. Szivattyúrendszert kell üzemeltetni, ott emberek dolgoznak, áramfogyasztás van, ez költségekkel és javításokkal jár. Ha a Harvíz át akarja venni a tisztítóállomást, akkor a vizet meg kell fizetnie” – összegzett Jánosi.
Tartalék lehetőségek
Az egyik az a szállítóvezeték, amely szintén Csíkszentsimonból juttatja el a vizet a tusnádi ásványvíz-palackozó üzemhez, és amely megfelelő volna arra, hogy Verebes, Tusnád és Újtusnád lakóinak ellátását is biztosítsa. A polgármester emlékeztetett, amikor ez a vezeték készült, a palackozó tulajdonosa vállalta, hogy ha szükség lesz rá, az érintett települések lakóinak is jut a vízből – ezért mérőkkel ellátott lecsatlakozások és aknák is készültek. Emiatt néhány hete felvették a kapcsolatot a tulajdonossal, és arról várnak visszajelzést, hogy van-e lehetőség a község számára havonta mintegy 2000 köbméterre tehető szükséges vízmennyiség biztosítására. Ugyanakkor arra is volna lehetőség, hogy a tusnádi szennyvíztisztító működtetését a jelenlegi vízszolgáltató, a tusnádfürdői Goscom Rt. vegye át, ha erre igény van – erősítette meg kérdésünkre a cég igazgatója.
Kis sportcipők keverednek a nagy székely csizmákkal tíz napon keresztül számos székelyföldi településen: Csíkszeredából „szomszédolni” indult Hargita Székely Néptáncszínház.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
Nagyjátékfilmeknek is felületet biztosít a rövidfilmek mellett az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 6-10 között zajló szemle a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajlik.
Székelyföld-szerte fagyott keddre virradóan, sőt Hargita megyében még köd is nehezítette a közúti forgalmat kedden reggel.
Eltörlik a várost megillető adókhoz és illetékekhez kapcsolódó tartozékokat – emelések, kamatok, büntetések – azoknak a kovásznai adófizetőknek, akik ezt november 25-ig kérik – osztotta meg Facebook oldalán Gyerő József, a város polgármestere.
Nemrég a hírleves feliratkozóink e-mail-ben egy olyan kérdőívet kaptak, ahol a videófogyasztási szokásokat kutattuk. Ezúton is köszönjük annak az összesen közel 1000 válaszadónak, akik időt szakítottak ránk, és kitöltötték a kérdőívet!
Lezárják szerdától a Kornis Ferenc utcát a Székelytámadt várnál zajló, a víz- és szennyvízhálózatot érintő munkálatok miatt – adta hírül a székelyudvarhelyi városháza.
Az illyefalvi LAM Alapítvány egy újabb, ezúttal a zöldség-gyümölcs értékesítését és a kisvállalkozók, kistermelők boldogulását segítő projektet zár le. Ezt értékelték Sepsiszentgyörgyön.
szóljon hozzá!