Egyelőre iható a „szejkevíz”, szennyezés hóolvadáskor és esős időben szokott előfordulni
Fotó: Barabás Ákos
Ismét fogyasztásra alkalmas a szejkei forrás vize. A 13A jelzésű országút melletti forrás a székelyudvarhelyiek és az átutazók körében is népszerű, azonban tavasszal és ősszel a felszíni csapadék kimutathatóan befolyásolja a forrásvíz minőségét.
2019. január 23., 10:392019. január 23., 10:39
Tavaly több ízben is felhívta a lakosság figyelmét Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, hogy a szejkei első forrás vize fogyasztásra alkalmatlan, ennek ellenére sokan visszajártak oda vizet tölteni. Az utóbbi hónapokban azonban többször is bevizsgálták a szejkei kutak vízminőségét – a hivatal előkészülőben lévő projektjéhez szükséges engedélyeztetési folyamat miatt –, és az eredmények jók, közölte kérdésünkre a polgármesteri hivatal sajtóosztálya.
Ezzel szemben tavaly januárban, márciusban és novemberben a Sapientia-egyetem csíkszeredai laboratóriumaiban elvégzett vizsgálatok során a forrásvíz egyszer sem bizonyult ihatónak. A vizsgálatok Máthé István oktató vezetésével zajlottak, a mikrobiológus akkor arra hívta fel a figyelmet, hogy
ugyanakkor novemberben, a csapadékosabb időszakban is több mikrobacsoport nagyobb számban jelent meg a borvízben. Egyébként a januári és a márciusi mintavétel során a vízmintákból kimutathatók voltak az ún. coliform baktériumok és a fekális eredetű enterokokkuszok, mely mikrobacsoportok a hatályos törvények szerint nem lehetnek jelen ivóvizekben.
2018 januárjában, márciusában és novemberében összesen öt alkalommal bevizsgált főút melletti szejkei borvízforrás vize egyik alkalommal sem bizonyult ihatónak – derült ki a Sapientia egyetem csíkszeredai laboratóriumaiban elvégzett mikrobiológiai vizsgálatok során.
Az említett baktériumcsoportok elsősorban gyomor- és bélgyulladást okozhatnak, azonban nagyon legyengült immunrendszerű (általában krónikus betegségben szenvedő) embereknél súlyosabb megbetegedéseket, például húgyúti, légúti, sebfertőzéseket is előidézhetnek. A mikrobiológus konklúziója szerint a csapadék révén felszíni szennyeződésnek van kitéve a forrás vize: „ezt erősíti az a tény is, hogy különböző mintavételi időszakokban a borvíz esetében mérhető úgynevezett fajlagos elektromos vezetőképesség értékei változóak, ami azt jelenti, hogy a víz összes oldott sótartalma ingadozik, feltehetően a felszíni talajvíz behatásának köszönhetően” – áll a beszámolóban.
Jóllehet a főút melletti forrás vize jelenleg fertőzésmentes, a Sapientia laboratóriumában elvégzett vizsgálatok azt igazolják (ezt Máthé István mikrobiológus is hangsúlyozza), hogy
utána újra szennyeződik és emberi fogyasztásra alkalmatlanná válhat a forrásvíz.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
szóljon hozzá!