Claudiu Maior. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Elutasította a marosvásárhelyi ítélőtábla a korrupcióellenes ügyészség (DNA) fellebbezését, így Claudiu Maior, Marosvásárhely polgármesterének volt tanácsadója továbbra is szabadlábon védekezhet a vádak ellen. A DNA arra hivatkozva kérte, hogy helyezzék előzetes letartoztatásba Maiort, mivel állítólag megszegte a hatósági felügyelet előírásait.
2017. november 08., 22:132017. november 08., 22:13
2017. november 08., 22:142017. november 08., 22:14
A DNA hivatali hatáskör túllépésével vádolta meg augusztusban Claudiu Maior korábbi alpolgármestert, Dorin Florea polgármester volt személyes tanácsadóját. A hatóság korábbi közleménye szerint Claudiu Maior 2016. március 9-e és 2017. június 29-e között összesen 9198 fizetési megbízást írt alá törvénytelenül, 2016. március 1-jén ugyanis az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) összeférhetetlenséget állapított meg esetében, amely nyomán három évre eltiltották a köztisztségviseléstől. Ezután
Ebben a munkakörben Dorin Florea Claudiu Maiort felhatalmazta többek között a fizetési megbízások aláírására is. A DNA szerint Dorin Florea polgármester két olyan rendelkezést adott ki, amelyekkel – a törvényi előírások áthágásával –
Akkor elrendelték a hatósági felügyeletet, ami azt jelenti, hogy Claudiu Maiornak meghatározott ütemterv szerint rendszeresen jelentkeznie kell a rendőrségen, továbbá csak az ügyben illetékes ügyész előzetes engedélyével hagyhatja el az országot, és
sem a marosvásárhelyi városháza alkalmazottaival, személyesen nem mehet be a polgármesteri hivatalba, és nem gyakorolhatja a polgármesteri tanácsadói tisztséget.
Szeptemberben a DNA a hivatali hatáskör több mint kilencezer rendbéli túllépése miatt vádat is emelt Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere és Claudiu Maior volt alpolgármester ellen. Ugyanakkor meghosszabbította Maior esetében a hatósági felügyeletet.
Az októberben tartott Őszi szimfóniák rendezvénysorozat után a világhálón több bejegyzés is megjelent, amelyben arról írtak, hogy
Ezt a kérést november 3-án a törvényszék elutasította, a vádhatóság pedig megfellebbezte a döntést. Szerdán a marosvásárhelyi ítélőbíróságon megszületett végleges döntés szintén Claudiu Maiornak kedvezett, s kimondta, hogy
Az Ardeal News arról írt, hogy a szerdai tárgyaláson Claudiu Maior tolókocsiban jelent meg, mert kímélnie kellett a lábát a nemrég végrehajtott térdműtét miatt.
Korábban lapunk kérdésére a polgármesteri hivatal szóvivője, Cosmin Blaga azt nyilatkozta, hogy „a hivatal működését, a közigazgatási folyamatot nem akadályozza az eltiltási rendelet, hiszen Marosvásárhelyt Dorin Florea polgármester vezeti, ő hozza meg a döntéseket, Claudiu Maior tanácsadó pedig elemezte, véleményezte, ellenőrizte a tevékenységet, tanácskozott a döntéseket illetően a polgármesterrel. Claudiu Maior nem olyan tisztséget töltött be a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalban, hogy az ő aláírása nélkül ne lehessen dolgozni, de a városvezető tanácsadójaként átnézte, felügyelte a tevékenységet. Közigazgatásilag tehát az ügyészségi rendelet nincs befolyással a hivatal működésére, de természetesen érinti, befolyással van a működésre abból a szempontból, hogy ő most úgymond kiesett a csapatból, nem egyeztethet Dorin Floreával, tanácsaival nem segítheti a város vezetését.”
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!