A zord időjárás miatt a Hargita megyei méhészeknek idén sokkal kevesebb mézet sikerült termelniük, mint tavaly. Nagyon kevés százalékban vándoroltak a méhcsaládok olyan területekre, ahol kedvezőbb feltételek voltak. Azokat a méhészeket is meglepően befolyásolta, akik Hargita megyében maradtak – tájékoztatott Hegyi Géza, a Hargita Megyei Méhész Egyesület alelnöke.
2010. július 12., 14:122010. július 12., 14:12
2010. július 12., 14:262010. július 12., 14:26
„Tavasszal az akácvirágra készültek az udvarhelyi zónából legtöbben, viszont abból is rendkívül gyenge lett az idei termés. Néhány méhész elment a hársmezőkre, ők biztosan jól jártak” – magyarázta az alelnök. Jelenleg legtöbben a napraforgóra mennek, úgy néz ki, a megye mézkészletét ez emelni fogja. „A probléma az, hogy a 16 000 családból csak 3000 mozog – ők is maximum Medgyesig mennek, hisz költséges a vándorlás. Amennyi méz lett Hargita megyében, az mind el fog fogyni, túltermelés egyáltalán nem lesz.”
Természetesen az árakat is érinti a helyzet: mintegy 2–3 lejjel kényszerülnek drágítani a mézet a termelők. „Korábban 14–16 lejbe került egy kiló méz, most 20–30%-kal kell emelniük. Mivel az akácméz minőségileg a legjobb, az elérheti a 24 lejt is” – mondta el Hegyi.
A tavasz folyamán a hőmérséklet-ingadozás és az esőzések következtében a méhcsaládoknak több mint 15%-a elpusztult.
Hegyi elmondta, hogy az európai piacon (például Németországban) sokkal kevesebb méz termelődik, mint amennyire szükség van. Franciaországban felét sem állítják elő a szükséges mennyiségnek, ehhez képest Románia sokkal jobban termel. Arról is beszámolt, hogy bár itthon több mézet termelnek (kedvező feltételek közt), viszont sokkal kevesebbet fogyasztanak, mint egy nyugati ember. Ott egy felnőtt évente elfogyaszt átlagosan két kilót, egy itthoni viszont csak 80 grammot. A tavalyi statisztika szerint ez a mennyiség megemelkedett 100 grammra. Románia annyi mézet állított elő az elmúlt években, hogy külföldi vásárlók nélkül az itthoni kárba veszett volna – tájékoztatott az elelnök. Ez idén sajnos már nem így lesz...
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!