A tíz év alatt kőkeményre taposták a keresztútjárók a Székely Kálvária állomásai közötti ösvényeket. Kedvelt zarándokhellyé vált a székelyudvarhelyi Szejkefürdő melletti Mál-tetőre vezető keresztút. Évtizede már, hogy az Ugron-kápolna ünnepei rendszeres kálváriajárási alkalmak. Az idei Kisboldogasszony-napi búcsú jubileumi zarándokünnep volt, a járványügyi intézkedések miatt a történelmi Ugron családot Béla egymaga képviselhette.
2020. szeptember 08., 21:082020. szeptember 08., 21:08
2020. szeptember 08., 21:092020. szeptember 08., 21:09
A tíz év alatt kőkeményre taposták a keresztútjárók a Székely Kálvária állomásai közötti ösvényeket. Kedvelt zarándokhellyé vált a székelyudvarhelyi Szejkefürdő melletti Mál-tetőre vezető keresztút. Évtizede már, hogy az Ugron-kápolna ünnepei rendszeres kálváriajárási alkalmak. Az idei Kisboldogasszony-napi búcsú jubileumi zarándokünnep volt, a járványügyi intézkedések miatt a történelmi Ugron családot Béla egymaga képviselhette.
2020. szeptember 08., 21:082020. szeptember 08., 21:08
2020. szeptember 08., 21:092020. szeptember 08., 21:09
A Székelyföldhöz sok szálon kötődő abránfalvi Ugron család és az általuk Székelyudvarhelyen működtetett, a nevüket viselő alapítvány kuratóriuma 2009-ben határozta el, hogy a gyulafehérvári (erdélyi) főegyházmegye megalapításának ezredik évfordulója alkalmából szabadtéri keresztutat állíttat. 2010 nagypéntekén került sor a Szejkefürdő melletti Ugron-kápolna, a történelmi család ősi temetkezési helye felé vezető régi szekérút mentén felállított Székely Kálvária első ünnepélyes bejárására.
Évente két alkalommal, pünkösd másodnapján és Kisboldogasszony ünnepén együtt járják végig a keresztutat, majd szentmisén ünnepelnek a szombatfalviak, az Ugron-kápolnához ragaszkodók az Ugron család hazalátogató tagjaival.
Az egyik legszebb őszi Mária-ünnepen, Kisasszony napján immár
Noha, pünkösdkor szerették volna megülni a tízéves évfordulót, akkor a koronavírus-járvány elháríthatatlan akadályt képezett. Az Ugron családot egyedül Béla képviselhette a határátlépési nehézségek miatt a keddi jeles napon. A legkisebbik Ugron-fiú, Zoltán személyes üzenetében, hétfőn így fogalmazott: „Hosszú idő óta az első év, hogy nem megyünk. (…)
Hagyománya van, hogy a népes család rangidős fiaként, Ugron Béla szólaltatja meg a szentmise kezdetét jelző kápolnai kisharangot, a csengettyűt. Most tette ezt azzal a belső békességgel, hogy az imádság hullámhosszán fizikai családja mégis ott lehetett szüleik földi nyughelye körül, és hogy Istennek hála, a nagyobbik, egyházközösségi fogadott családjukkal sikerült megünnepelniük a Székely Kálvária első kerek jubileumát. Családjainkért, a város és a környék lakóiért, hitünk megerősödéséért szólt az ima.
A szentmise főcelebránsa, Mátyás Károly székelyudvarhelyi főesperes-plébános bevezető gondolatában emlékeztetett: a szentek halála napját, azaz égi születésük napját ünnepli a katolikus egyház – azt a napot, amikor már tudjuk róluk, hogy révbe értek, Istenhez érkeztek. „Két esetben viszont kivételt tesz az egyház, illetve két szentünk földi születésnapját is megünnepeljük. Az egyik Keresztelő János (…), a másik kivétel a ma ünnepelt Kisboldogasszony, az Egyház ősmintájának, Jézus Krisztus édesanyjának, a Boldogságos Szűz Máriának a születése napja.”
Az ünnep szónoka kifejtette: a Szűzanya Isten kezéből fogadta sorsát. Lelkére ezek a szavak engednek bepillantani: „Az Úr szolgálója vagyok, telesedjenek hát be rajtam szavaid.” (Lk 1,37–38)
Mátyás Károly főesperes-plébános a 15–16. században élt, I. Miksa bajor választófejedelem tettét említette, aki saját vérével írt meg egy okmányt, hogy felajánlja magát és életét az Alttötingi Szűz Máriának. Bajorországban még ma is őrzik ezt az okmányt. „Nekünk nem kell vérbe mártanunk a tollunkat, azonban tegyünk ígéretet, hogy a Szűzanyát tiszteljük, szeretjük, felajánljuk magunkat neki, és vele együtt szent Fiának” – szólt az ünnepi útravalója.
A szentmise végén Ambrus Istvánnak, a Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Egyházközség plébánosának a köszönetei utána a szépszámú résztvevő szeretetvendégségen zárta az együttlétet.
Székely Golgota, a fájdalmak útja
Jeruzsálemben, Pilátus házától a koponyák hegyéig, ötszáz méternyi a Golgotáig az út, amelyet Jézus járt legelőször végig. Azóta sok-sok zarándok teszi meg a Kereszt Útját. A 18. században véglegesítődtek a ma ismert állomások, a 14 stáció. Erdélyben a templomon kívüli kálváriák sorában hetedik a Mál oldalán lévő szabadtéri keresztút. Jézus keresztútjának állomásait a domborművek alatt római számok és egy-egy, rovásbetűkkel is felvésett szó jelzi: Ítélet, Megterhelve, Megbotlás, Találkozás, Segítség, Együttérzés, Felbukva, Vigasztalás, Összeomlás, Megfosztás, Megfeszítés, Elhagyatva, Gyászban… Ugyanakkor egy-egy évszám is rákerült a sziklakövekre, amely a székely nép sorsdöntő eseményeire utal. 1241–1242 – Tatárjárás; 1526. augusztus 29. – Mohács; 1562 – Székely Támadt-Székely bánja; 1596 – „Véres farsang”; 1690 – Az Erdélyi fejedelemség megszűnése; 1711 – A székely hadrendszer megszűnése; 1764. január. 7. – Madéfalvi veszedelem; 1849. augusztus. 1. – Nyerges-tetői csata. És a 20. század megpecsételő napjai: 1916. augusztus. 27. – Betörés Erdélybe; 1920. június 4. – Trianoni békediktátum; 1944. augusztus 26. – Uz-völgyi csata; 1947. február 10. – Párizsi békeszerződés; 1956. november 4. Valamint: 2004. december 5.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
szóljon hozzá!