A tíz év alatt kőkeményre taposták a keresztútjárók a Székely Kálvária állomásai közötti ösvényeket. Kedvelt zarándokhellyé vált a székelyudvarhelyi Szejkefürdő melletti Mál-tetőre vezető keresztút. Évtizede már, hogy az Ugron-kápolna ünnepei rendszeres kálváriajárási alkalmak. Az idei Kisboldogasszony-napi búcsú jubileumi zarándokünnep volt, a járványügyi intézkedések miatt a történelmi Ugron családot Béla egymaga képviselhette.
2020. szeptember 08., 21:082020. szeptember 08., 21:08
2020. szeptember 08., 21:092020. szeptember 08., 21:09
A tíz év alatt kőkeményre taposták a keresztútjárók a Székely Kálvária állomásai közötti ösvényeket. Kedvelt zarándokhellyé vált a székelyudvarhelyi Szejkefürdő melletti Mál-tetőre vezető keresztút. Évtizede már, hogy az Ugron-kápolna ünnepei rendszeres kálváriajárási alkalmak. Az idei Kisboldogasszony-napi búcsú jubileumi zarándokünnep volt, a járványügyi intézkedések miatt a történelmi Ugron családot Béla egymaga képviselhette.
2020. szeptember 08., 21:082020. szeptember 08., 21:08
2020. szeptember 08., 21:092020. szeptember 08., 21:09
A Székelyföldhöz sok szálon kötődő abránfalvi Ugron család és az általuk Székelyudvarhelyen működtetett, a nevüket viselő alapítvány kuratóriuma 2009-ben határozta el, hogy a gyulafehérvári (erdélyi) főegyházmegye megalapításának ezredik évfordulója alkalmából szabadtéri keresztutat állíttat. 2010 nagypéntekén került sor a Szejkefürdő melletti Ugron-kápolna, a történelmi család ősi temetkezési helye felé vezető régi szekérút mentén felállított Székely Kálvária első ünnepélyes bejárására.
Évente két alkalommal, pünkösd másodnapján és Kisboldogasszony ünnepén együtt járják végig a keresztutat, majd szentmisén ünnepelnek a szombatfalviak, az Ugron-kápolnához ragaszkodók az Ugron család hazalátogató tagjaival.
Az egyik legszebb őszi Mária-ünnepen, Kisasszony napján immár
Noha, pünkösdkor szerették volna megülni a tízéves évfordulót, akkor a koronavírus-járvány elháríthatatlan akadályt képezett. Az Ugron családot egyedül Béla képviselhette a határátlépési nehézségek miatt a keddi jeles napon. A legkisebbik Ugron-fiú, Zoltán személyes üzenetében, hétfőn így fogalmazott: „Hosszú idő óta az első év, hogy nem megyünk. (…)
Hagyománya van, hogy a népes család rangidős fiaként, Ugron Béla szólaltatja meg a szentmise kezdetét jelző kápolnai kisharangot, a csengettyűt. Most tette ezt azzal a belső békességgel, hogy az imádság hullámhosszán fizikai családja mégis ott lehetett szüleik földi nyughelye körül, és hogy Istennek hála, a nagyobbik, egyházközösségi fogadott családjukkal sikerült megünnepelniük a Székely Kálvária első kerek jubileumát. Családjainkért, a város és a környék lakóiért, hitünk megerősödéséért szólt az ima.
A szentmise főcelebránsa, Mátyás Károly székelyudvarhelyi főesperes-plébános bevezető gondolatában emlékeztetett: a szentek halála napját, azaz égi születésük napját ünnepli a katolikus egyház – azt a napot, amikor már tudjuk róluk, hogy révbe értek, Istenhez érkeztek. „Két esetben viszont kivételt tesz az egyház, illetve két szentünk földi születésnapját is megünnepeljük. Az egyik Keresztelő János (…), a másik kivétel a ma ünnepelt Kisboldogasszony, az Egyház ősmintájának, Jézus Krisztus édesanyjának, a Boldogságos Szűz Máriának a születése napja.”
Az ünnep szónoka kifejtette: a Szűzanya Isten kezéből fogadta sorsát. Lelkére ezek a szavak engednek bepillantani: „Az Úr szolgálója vagyok, telesedjenek hát be rajtam szavaid.” (Lk 1,37–38)
Mátyás Károly főesperes-plébános a 15–16. században élt, I. Miksa bajor választófejedelem tettét említette, aki saját vérével írt meg egy okmányt, hogy felajánlja magát és életét az Alttötingi Szűz Máriának. Bajorországban még ma is őrzik ezt az okmányt. „Nekünk nem kell vérbe mártanunk a tollunkat, azonban tegyünk ígéretet, hogy a Szűzanyát tiszteljük, szeretjük, felajánljuk magunkat neki, és vele együtt szent Fiának” – szólt az ünnepi útravalója.
A szentmise végén Ambrus Istvánnak, a Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Egyházközség plébánosának a köszönetei utána a szépszámú résztvevő szeretetvendégségen zárta az együttlétet.
Székely Golgota, a fájdalmak útja
Jeruzsálemben, Pilátus házától a koponyák hegyéig, ötszáz méternyi a Golgotáig az út, amelyet Jézus járt legelőször végig. Azóta sok-sok zarándok teszi meg a Kereszt Útját. A 18. században véglegesítődtek a ma ismert állomások, a 14 stáció. Erdélyben a templomon kívüli kálváriák sorában hetedik a Mál oldalán lévő szabadtéri keresztút. Jézus keresztútjának állomásait a domborművek alatt római számok és egy-egy, rovásbetűkkel is felvésett szó jelzi: Ítélet, Megterhelve, Megbotlás, Találkozás, Segítség, Együttérzés, Felbukva, Vigasztalás, Összeomlás, Megfosztás, Megfeszítés, Elhagyatva, Gyászban… Ugyanakkor egy-egy évszám is rákerült a sziklakövekre, amely a székely nép sorsdöntő eseményeire utal. 1241–1242 – Tatárjárás; 1526. augusztus 29. – Mohács; 1562 – Székely Támadt-Székely bánja; 1596 – „Véres farsang”; 1690 – Az Erdélyi fejedelemség megszűnése; 1711 – A székely hadrendszer megszűnése; 1764. január. 7. – Madéfalvi veszedelem; 1849. augusztus. 1. – Nyerges-tetői csata. És a 20. század megpecsételő napjai: 1916. augusztus. 27. – Betörés Erdélybe; 1920. június 4. – Trianoni békediktátum; 1944. augusztus 26. – Uz-völgyi csata; 1947. február 10. – Párizsi békeszerződés; 1956. november 4. Valamint: 2004. december 5.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Szerdán és csütörtökön is lezárnak egy-egy utcát Székelyudvarhelyen csőtörés miatt, mindkét érintett helyszínen vízelvétellel is járhat a munkálat – áll a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
szóljon hozzá!