Tóth Anna, az idősgondozó ágazat igazgatónője ismerteti, mit tud nyújtani a Diakónia Alapítvány
Fotó: Diakónia Keresztyén Alapítvány
A Brassó megyei Ürmösre és Apácára is kiterjeszti otthongondozói szolgálatát a Diakónia Keresztyén Alapítvány, így már összesen 69 településen lesznek az idősek segítségére mindennapi gondjaikban. Egészségügyi alapellátást nyújtanak, segédeszközöket kölcsönöznek, kisebb háztartási teendők elvégzésével segítenek, gyógyszert íratnak fel és váltanak ki, vagy akár be is vásárolnak.
2023. november 02., 17:342023. november 02., 17:34
Tóth Anna, a Diakónia idősgondozó ágazatának igazgatója közölte az örvendetes hírt: a munkaügyi és szociális védelmi minisztériumtól 543 ezer lejes támogatást nyertek a nyugdíjasoknak szánt kistérségi szociális szolgáltatásokra. Pályázatuk a „nemzeti érdekeltségű projektek” (a román rövidítésből adódóan ún. PIN-eknek) kategóriájába illeszkedik, a minisztérium ugyanis több évnyi tétlenség és csend után idén hirdette meg pályázatát, kifejezetten az időseket célzó szociális szolgáltatásokra.
A Diakónia Ürmöst és Apácát Nagyajtával összekapcsolva pályázott a kistérségi házibeteg-gondozásra, hiszen az új nagyajtai hídon már könnyen és gyorsan elérik a másik két falut.
Ráadásul – az eddigi gyakorlattól eltérően – e három faluban egy évig szinte ajándékba kapják az ellátást az érdekeltek, hiszen a minisztérium 12 hónapig 85 százalékban fizeti a költségeket, csak a fennmaradó részt kell állniuk az igénylőknek. Egyébként már eddig is legalább felerészben az önkormányzatok finanszírozták az ellátást.
Ez annál is inkább jól jött az alapítványnak, mivel a pályázáshoz feltétel volt egy meglévő székhely.
Könnyebb elviselni az időskor nehézségeit, ha szakszerű ellátásra lehet támaszkodni
Fotó: Diakónia Keresztyén Alapítvány
Az otthongondozói szolgálatba újonnan bekapcsolt két faluban már korábban több alkalommal ismertették a Diakónia munkatársai az ellátás mibenlétét, két nyelven is, hiszen ott többségben van a román lakosság. Ezután a polgármesteri hivataltól és a háziorvostól kapott ajánlások alapján házról házra járva is elbeszélgetnek az idősekkel, felajánlják a segítségüket, igyekeznek megnyerni a bizalmukat, és „erősen remélik, hogy egy év odaadó és tisztességgel elvégzett munka után az önkormányzatok igényelni fogják a program folytatását, és felvállalják annak legalább 50 százalékos társfinanszírozását” – reménykedett Tóth Anna.
Az ajtaiak már ismerik a Diakónia által nyújtott ellátást, hiszen több erdővidéki faluban (Vargyason, Baconban) de Baróton és környékén is évek óta jelen van az alapítvány, az apácaiak és ürmösiek számára sem teljesen ismeretlen, hiszen sokakat fűznek rokoni szálak az erdővidéki falvakhoz. Novembertől tehát a Diakónia idősgondozó ágazata 22 közigazgatási egységben, 69 településen van jelen, túlnyomórészt Kovászna megyében; a rá háruló nehéz feladatot összesen 45 fős személyzettel látja el.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!