Fotó: Pinti Attila
Milyen esetekben hívunk mentőt; milyen csomagot kell pakolni kórházba befekvéskor; miért kell várni a sürgősségi osztályon; milyen látogatási szabályok érvényesek – hasznos tanácsokkal látták el a Somlyó 33. szám alatti cigánytelep lakóit egy kötetlen beszélgetés részeként a csíkszeredai kórház képviselői hétfőn délután.
2024. július 30., 12:132024. július 30., 12:13
2024. július 30., 13:362024. július 30., 13:36
Főként kisgyermekes édesanyák vettek részt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház képviselői és a Somlyó utca 33-as cigánytelep lakói között szervezett találkozón, amelyet a Right Egyesület kezdeményezésére tartottak meg hétfőn késő délután. Az eseménynek a romatelep szomszédságában lévő Máltai Szeretetszolgálat területi székháza adott otthont.
Csata Orsolya, a Right Egyesület elnöke bevezetőként elmondta, a problémák gyökere gyakran a félreértésekben rejlik, ezért is szervezik meg ezeket a kötetlen beszélgetéseket, hogy a felvetődő kérdéseket a leginkább illetékesek, ebben az esetben a csíkszeredai kórház munkatársai válaszolják meg.
A 112-es egységes segélyhívószámot akkor is lehet hívni, ha nincs egység a mobiltelefonon – hívta fel a figyelmet Péter András, a sürgősségi osztály szociális asszisztense, aki elsőként osztotta meg hasznos mondanivalóit a hallgatósággal. Majd elmagyarázta a jelenlévőknek, nem számít sürgősségnek, ha valakinek több napja fáj a háta vagy a feje, ilyen esetekben nem a sürgősségre kell menni, hanem első lépésként a háziorvoshoz. „Szintén
Ennél többet a sürgősségen sem tudnak tenni, mindössze még annyit, hogy adnak egy vitaminos perfúziót” – magyarázta.
Fotó: Pinti Attila
Ugyancsak nem kell a sürgősségi osztályra futni, ha a kisgyermekeknek hőemelkedése van, csak ha nagyon magas a láza. Természetesen biciklis, autós baleseteknél, vágott sebek, szúrások, macska- vagy kutyaharapás, valamint allergiás tünetek esetén már indokolt a sürgősség – sorolta.
Kitért arra is, hogy nem azért kell sokat várni a sürgősségen, mert nem akarják ellátni, hanem azért, mert sürgősségi szempontból veszik előre a pácienseket,
„Mindenkire figyelünk, senki nincs diszkriminálva a sürgősségen, nem azért kell várjanak, mert cigányok, hanem azért, mert súlyossági állapot szempontjából veszik előre a betegeket. Mindenkinek kell várnia, ha magyar, ha román, ha roma” – fejtette ki Péter András. A marosvásárhelyi kórházban a várakozási idő akár 16 óra is lehet, úgyhogy ehhez képest jobb a helyzet a csíkszeredai kórházban, csatlakozott a beszélgetésbe Tulit-Incze Ágnes pszichológus is.
Fotó: Pinti Attila
A sürgősségi osztályon egyébként
„Akkor is fogadjuk a betegeket, ha nincs semmilyen igazolványa, de fontos, hogy elmondja a nevét és a születési dátumát” – vette át a szót Péter András. Hozzátette, továbbá segítség az is, ha egy hozzátartozónak megtudja adni a telefonszámát, hogy legyen, aki hazakísérje, ha kiengedik a kórházból. Ugyanakkor Péter András arra is megkérte a jelenlévőket, hogy
„A sok várakozás miatt általában haza kell küldjük a hozzátartozókat, de telefonon keresztül rendszeresen adunk ki információkat a betegről” – jegyezte meg.
Ciobotaru Éva, szintén a csíkszeredai kórház szociális asszisztense a kórházba befekvéskor ajánlott csomagok összeállításáról beszélt. Kapcsolódóan az előtte szólóhoz, ő is arra kérte a csoportot, hogy működjenek együtt, tartsák be a szabályzatot, és látogatás idején egyszerre csak egy személy menjen fel az osztályra, ne vonuljanak oda tömegesen.
Fotó: Pinti Attila
A szülni készülő nő csomagjában legyen benne többek között a hálóing, étkezéshez eszközök, tisztálkodási szerek, papucs, négy napra elegendő ruha a babának. Szintén fontos, hogy legyen nála a személyigazolványa, a születési bizonyítványa. Kitért arra is, hogy
A résztvevő édesanyák válaszul erre elmondták, jobban szeretik, ha nőgyógyász követi a terhességüket. Kiskorú anya szülése esetén azt ajánlják, hogy a gyermek születése után másnap az édesanyja vagy adott esetben más felnőtt hozzátartozója keresse fel a kórházat a szükséges papírok kitöltéséhez. A szociális asszisztens megadta a szolgálati telefonszámát (0747 092 508), jelezve, hogy segít a tájékoztatásban, a papírok intézésében, nőgyógyászhoz való időpontfoglalásban és hasonló ügyekben.
Újdonságként hatott a jelenlévő anyukákra, hogy akár az apa is jelen lehet a szülésnél, ki is fejezték, hogy szeretnék, ha legközelebb élhetnének ezzel a lehetőséggel,
Konrád Judit kórházmenedzser a témával kapcsolatban elmondta, ezek a beszélgetések mindkét oldalnak segítenek jobban megérteni a másikat, és ez a találkozó arra volt jó, hogy olyan lehetőségekről is tudomást szerezhettek a résztvevők, mint az apás szülés.
Mivel a bentfekvőnek a kórházban biztosítanak ételt, ezért leginkább vízre van szükség, hogy pakoljanak, de nem kólát vagy más cukros üdítőt, ráadásul nem lehet bevinni egy rúd szalámit sem, csak néhány szelet felvágottat – ezt már Szekeres Ildikó ápolási igazgató magyarázta.
Fotó: Pinti Attila
Arról is beszélt, hogy aki befekszik a kórházba a gyermekével, fogadja meg a kezelőorvos ajánlását, ha például diétáznia kell a gyermeknek, vagy más előírás van, tartsák be. „Ugyanakkor minden alkalommal, ha kimennek a kórteremből, visszatéréskor mossanak kezet. Továbbá
– tanácsolta.
Fotó: Pinti Attila
A kötetlen beszélgetéssorozat folytatódik, legközelebb csak a nőknek, édesanyáknak szerveznek találkozót, ugyancsak tervben van ilyen beszélgetés a biztosítópénztár képviselőivel és a családtervező központ munkatársaival is.
Nincs érvényes szervezeti felépítésre a marosvásárhelyi városházának, ezért nem kapja meg a kincstártól a jövedelemadóból visszaosztott pénzt. Az augusztusra zárolt összeg 25 millió lej. A város haladékot kért a munkálatokat végző cégektől.
Pörgő szoknyák, dobbanó lábak, fantasztikus muzsika, lenyűgöző táncmozdulatok és mesterségbemutatók várták Csíkszentdomokoson az első Folkmaraton résztvevőit augusztus végén. Videón mutatjuk.
Borsos bírságot kapott egy Kovászna megyei személy azért, mert növényi hulladékot égetett.
A szemétként, törmelékként nyilvántartott kupacokból mentett ki faragott szegélyköveket, a Bolyai-alkotótáborban készült köztéri és más szobrokat Szánthó János, az állatkert igazgatója és csapata az elmúlt években.
Egy újabb akció keretében a napokban közterületen veszteglő autókat szállíttatott el a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség. Még jó állapotú járműveket is sorsukra hagynak egyesek, amelyeket kénytelen ócskavasként értékesíteni az önkormányzat.
A nyár utolsó fesztiválja igazi őszi hangulatban zajlik, néha napsütésben, de javarészt felhős ég alatt. A Sepsi Arénánál megrendezett Tabakó így igazi színfolt a szürke időben, ahova a fiatalok ma is szép számban tértek vissza.
Javában zajlik az első csíkszentdomokosi Folkmaraton. Hajnaltól hajnalig tartó táncmulatsággal készültek a szervezők, továbbá népi mesterségbemutatókkal kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Nemcsak a városlakókat, a helyi önkormányzatot is foglalkoztatja a Csíkszeredában, a Kalász lakónegyedben felépíteni szándékozott csendőrségi központ ügye. Nem csak erről, hanem az erdőalji iskolánál létrehozandó konténer-iskoláról is vitáztak.
Szeptember 16-án le fogják zárni három gyergyószentmiklósi utcában a régi ivóvízhálózatot, addig az ott élők át kell csatlakoztassák a háztartásukat az új rendszerre – erre szólít fel a HVCSK közműszolgáltató.
Kutyák ejtettek halálos sebeket egy kisfiún a Kányád községhez tartozó Székelypeteken péntek délelőtt – tudtuk meg Péter Szilárdtól, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatójától.
szóljon hozzá!