Ne tömegesen látogassák a kórházat – többek között erre kérték a csíksomlyói romákat

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Milyen esetekben hívunk mentőt; milyen csomagot kell pakolni kórházba befekvéskor; miért kell várni a sürgősségi osztályon; milyen látogatási szabályok érvényesek – hasznos tanácsokkal látták el a Somlyó 33. szám alatti cigánytelep lakóit egy kötetlen beszélgetés részeként a csíkszeredai kórház képviselői hétfőn délután.

Barabás Hajnal

2024. július 30., 12:132024. július 30., 12:13

2024. július 30., 13:362024. július 30., 13:36

Főként kisgyermekes édesanyák vettek részt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház képviselői és a Somlyó utca 33-as cigánytelep lakói között szervezett találkozón, amelyet a Right Egyesület kezdeményezésére tartottak meg hétfőn késő délután. Az eseménynek a romatelep szomszédságában lévő Máltai Szeretetszolgálat területi székháza adott otthont.

Csata Orsolya, a Right Egyesület elnöke bevezetőként elmondta, a problémák gyökere gyakran a félreértésekben rejlik, ezért is szervezik meg ezeket a kötetlen beszélgetéseket, hogy a felvetődő kérdéseket a leginkább illetékesek, ebben az esetben a csíkszeredai kórház munkatársai válaszolják meg.

Hogyan és miért hívjunk mentőt?

A 112-es egységes segélyhívószámot akkor is lehet hívni, ha nincs egység a mobiltelefonon – hívta fel a figyelmet Péter András, a sürgősségi osztály szociális asszisztense, aki elsőként osztotta meg hasznos mondanivalóit a hallgatósággal. Majd elmagyarázta a jelenlévőknek, nem számít sürgősségnek, ha valakinek több napja fáj a háta vagy a feje, ilyen esetekben nem a sürgősségre kell menni, hanem első lépésként a háziorvoshoz. „Szintén

Idézet
nem kell mentőt hívni csak azért, mert valaki részeg: az oldalára kell fektetni és hagyni aludni.

Ennél többet a sürgősségen sem tudnak tenni, mindössze még annyit, hogy adnak egy vitaminos perfúziót” – magyarázta.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ugyancsak nem kell a sürgősségi osztályra futni, ha a kisgyermekeknek hőemelkedése van, csak ha nagyon magas a láza. Természetesen biciklis, autós baleseteknél, vágott sebek, szúrások, macska- vagy kutyaharapás, valamint allergiás tünetek esetén már indokolt a sürgősség – sorolta.

Miért kell várakozni a sürgősségen?

Kitért arra is, hogy nem azért kell sokat várni a sürgősségen, mert nem akarják ellátni, hanem azért, mert sürgősségi szempontból veszik előre a pácienseket,

minél súlyosabb a beteg állapota, annál hamarabb kerül sorra.

„Mindenkire figyelünk, senki nincs diszkriminálva a sürgősségen, nem azért kell várjanak, mert cigányok, hanem azért, mert súlyossági állapot szempontjából veszik előre a betegeket. Mindenkinek kell várnia, ha magyar, ha román, ha roma” – fejtette ki Péter András. A marosvásárhelyi kórházban a várakozási idő akár 16 óra is lehet, úgyhogy ehhez képest jobb a helyzet a csíkszeredai kórházban, csatlakozott a beszélgetésbe Tulit-Incze Ágnes pszichológus is.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A sürgősségi osztályon egyébként

biztosítás nélkül is ellátják a sürgős eseteket.

„Akkor is fogadjuk a betegeket, ha nincs semmilyen igazolványa, de fontos, hogy elmondja a nevét és a születési dátumát” – vette át a szót Péter András. Hozzátette, továbbá segítség az is, ha egy hozzátartozónak megtudja adni a telefonszámát, hogy legyen, aki hazakísérje, ha kiengedik a kórházból. Ugyanakkor Péter András arra is megkérte a jelenlévőket, hogy

ne menjenek egyszerre sokan a kórházhoz; mint mondta, elég egy vagy két hozzátartozó, akik elkísérik a pácienst.

„A sok várakozás miatt általában haza kell küldjük a hozzátartozókat, de telefonon keresztül rendszeresen adunk ki információkat a betegről” – jegyezte meg.

Csomagküldés a kórházba

Ciobotaru Éva, szintén a csíkszeredai kórház szociális asszisztense a kórházba befekvéskor ajánlott csomagok összeállításáról beszélt. Kapcsolódóan az előtte szólóhoz, ő is arra kérte a csoportot, hogy működjenek együtt, tartsák be a szabályzatot, és látogatás idején egyszerre csak egy személy menjen fel az osztályra, ne vonuljanak oda tömegesen.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A szülni készülő nő csomagjában legyen benne többek között a hálóing, étkezéshez eszközök, tisztálkodási szerek, papucs, négy napra elegendő ruha a babának. Szintén fontos, hogy legyen nála a személyigazolványa, a születési bizonyítványa. Kitért arra is, hogy

akkor is ellátják a szülni készülő nőket, ha nem vettek részt terhesgondozásban.

A résztvevő édesanyák válaszul erre elmondták, jobban szeretik, ha nőgyógyász követi a terhességüket. Kiskorú anya szülése esetén azt ajánlják, hogy a gyermek születése után másnap az édesanyja vagy adott esetben más felnőtt hozzátartozója keresse fel a kórházat a szükséges papírok kitöltéséhez. A szociális asszisztens megadta a szolgálati telefonszámát (0747 092 508), jelezve, hogy segít a tájékoztatásban, a papírok intézésében, nőgyógyászhoz való időpontfoglalásban és hasonló ügyekben.

Szóba került az apás szülés

Újdonságként hatott a jelenlévő anyukákra, hogy akár az apa is jelen lehet a szülésnél, ki is fejezték, hogy szeretnék, ha legközelebb élhetnének ezzel a lehetőséggel,

Idézet
hogy az apa is tudja, hogy az milyen.

Konrád Judit kórházmenedzser a témával kapcsolatban elmondta, ezek a beszélgetések mindkét oldalnak segítenek jobban megérteni a másikat, és ez a találkozó arra volt jó, hogy olyan lehetőségekről is tudomást szerezhettek a résztvevők, mint az apás szülés.

Nem lehet bevinni egy rúd szalámit sem

Mivel a bentfekvőnek a kórházban biztosítanak ételt, ezért leginkább vízre van szükség, hogy pakoljanak, de nem kólát vagy más cukros üdítőt, ráadásul nem lehet bevinni egy rúd szalámit sem, csak néhány szelet felvágottat – ezt már Szekeres Ildikó ápolási igazgató magyarázta.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Arról is beszélt, hogy aki befekszik a kórházba a gyermekével, fogadja meg a kezelőorvos ajánlását, ha például diétáznia kell a gyermeknek, vagy más előírás van, tartsák be. „Ugyanakkor minden alkalommal, ha kimennek a kórteremből, visszatéréskor mossanak kezet. Továbbá

Idézet
az el nem fogyasztott ételt ne küldjék haza, mert fertőzhet”

– tanácsolta.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A kötetlen beszélgetéssorozat folytatódik, legközelebb csak a nőknek, édesanyáknak szerveznek találkozót, ugyancsak tervben van ilyen beszélgetés a biztosítópénztár képviselőivel és a családtervező központ munkatársaival is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 18., kedd

Hunyadi „hazatért” – avagy hogyan alakította át Kádár L. Gellért életét a sorozat

Teltházzal és vastapssal fogadta Kézdivásárhely a „hazatérő” Kádár L. Gellértet, a Hunyadi filmsorozat főszereplőjét, aki kendőzetlen őszinteséggel vallott életéről, a forgatási időszakról, illetve a számára általános ismertséget hozó szerepről.

Hunyadi „hazatért” – avagy hogyan alakította át Kádár L. Gellért életét a sorozat
2025. március 18., kedd

Polgármesterek jönnek és mennek, az elkerülőút azonban még mindig csak álom

Húsz éve zajlik a majdani székelyudvarhelyi elkerülőút tervezése. Ami újdonság: egy éven belül kiderülhet, hogy milyen nyomvonalon halad majd az észak-nyugati elkerülő út, a polgármesteri hivatal szerződést kötött a megvalósíthatósági tanulmányra.

Polgármesterek jönnek és mennek, az elkerülőút azonban még mindig csak álom
2025. március 18., kedd

Egymilliárdos költségvetés Hargita megyében

Közel egymilliárd lejt tesz ki idén Hargita Megye Tanácsának általános költségvetése, amelyből az intézmény saját költségvetése megközelíti a 600 millió lejt, jelentősen meghaladva a korábbi évek büdzséjét.

Egymilliárdos költségvetés Hargita megyében
2025. március 18., kedd

Jelentősen javult a helyzet, de még mindig Romániában halnak meg a legtöbben közúti balesetben

Az Európai Bizottság kedden közzétett adatai szerint az Európai Unióban tavaly közel 19.800 ember vesztette életét közúti balesetben, 3 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban – számolt be az Agerpres.

Jelentősen javult a helyzet, de még mindig Romániában halnak meg a legtöbben közúti balesetben
2025. március 18., kedd

Vége a téli szünetnek, folytatják a csíkszeredai poliklinika felújítását

Különböző akadályokba ütközött a csíkszeredai járóbeteg-rendelőintézet épületének felújítása, ezért a tervezettnél később, június végén fejezik be a munkálatokat. A téli szünet után a kivitelező nemrég fogott hozzá újra a munkának.

Vége a téli szünetnek, folytatják a csíkszeredai poliklinika felújítását
2025. március 18., kedd

Nemcsak magukat és közösséget fejlesztenek, hanem a színháznak is jótékonykodnak

Thomas Eriksson svéd viselkedéskutató a díszmeghívottja annak a marosvásárhelyi egész napos konferenciának, amelyen az informatikai újdonságokról, de vállalatfejlesztésről és az önismeretről is elhangzanak előadások.

Nemcsak magukat és közösséget fejlesztenek, hanem a színháznak is jótékonykodnak
2025. március 18., kedd

Csőbe húzta, majd vasrúddal majdnem agyonverte áldozatát

Gyilkossági kísérlet miatt tartóztattak le 30 éves Kovászna megyei férfit, akit egy ismerőse uszított rá az áldozatra. A tettes agyba-főbe verte a sértettet, akivel a felbújtónak korábban „üzleti nézeteltérései” voltak”.

Csőbe húzta, majd vasrúddal majdnem agyonverte áldozatát
2025. március 18., kedd

Lesz egy félnapos útlezárás, de kibírható: tavaszi zsongás lesz a Hargita utcán

Rendhagyó módon ünnepli meg a városvezetés a csíkszeredai Hargita utca Ligat hídon túli szakasza felújításának lezárását vasárnap. „Birtokba veszik” az aszfaltot a különböző programokkal, ezért ezen a napon útlezárásra kell számítani.

Lesz egy félnapos útlezárás, de kibírható: tavaszi zsongás lesz a Hargita utcán
2025. március 18., kedd

A bábszínház ünnepe Székelyudvarhelyen

Bábelőadásokkal, kiállításokkal, gyerekfoglalkozásokkal, koncerttel és családi nappal várja a kicsiket és nagyokat a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház keretében működő Udvarhely Bábműhely a bábszínház világnapja alkalmából.

A bábszínház ünnepe Székelyudvarhelyen
2025. március 18., kedd

Ketrecbe zárva tarthatta fogyatékkal élő 38 éves fiát az anya

A Máramaros megyei rendőrség büntetőeljárást indított, miután arról értesült, hogy egy borsai nő időközönként ketrecbe zárva tartotta fogyatékkal élő felnőttkorú fiát.

Ketrecbe zárva tarthatta fogyatékkal élő 38 éves fiát az anya