Nagyon erősen érzem: ezt akarom, szeretem és bírom – mondja Tímár Kincső Katalin, a 25 éves hegyimentő

A rohammentős képzés után a szebeni tűzoltóságon,  kollégákkal és oktatókkal •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

A rohammentős képzés után a szebeni tűzoltóságon, kollégákkal és oktatókkal

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

A brassói Transilvania Egyetem utolsóéves erdészmérnök-hallgatója, képzett cserkészvezető, pedagógus, rohammentős, síoktató és hegyimentő, leendő hegyi idegenvezető, amatőr néptáncos, menyasszony – és még nem töltötte be 26. évét a sepsiszentgyörgyi Tímár Kincső Katalin. Jelenleg a brassói hegyimentő-közszolgálat legfiatalabb tagja, egyike az országban aktiváló öt női hegyimentőnek, és az egyetlen magyar közöttük. Karácsony előtt vele beszélgettünk.

Bodor Tünde

2023. december 24., 15:312023. december 24., 15:31

Megbeszélt találkozónkra Kincső hangszerrel érkezik, innen ugyanis a Népművészeti Iskolába siet brácsázni tanulni. Ennek apropóján derül ki, hogy a néptáncot már gyermekkora óta gyakorolja, de úgy érzi, kell hozzá a hangszertudás is: ezáltal él meg valami mély kapcsolódást az ősökkel, a hagyományokkal, a magyar lelkülettel, ezáltal

érzi, hogy gyökerei erősödnek.

Nyilvánvalóvá válik, hogy a sepsiszentgyörgyi hegyimentőnek nagyon fontos a magyarságtudata, ezért is faggatom arról, hogyan lett éppen a brassói csapat tagja, hiszen itthon, Háromszéken is van hegyimentő-közszolgálat.

Elengedhetetlen tudás egy hivatásos hegyimentőnek •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

Elengedhetetlen tudás egy hivatásos hegyimentőnek

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

Érzékeny pontra tapintottam, hiszen, mint kiderül, Kincső ugyan önszántából igazolt át a brassói csapathoz, de azért, mert itt nem kapott lehetőséget arra, hogy kiteljesíthesse azt a tehetséget, amit szerinte Istentől kapott, és amit az emberek megsegítésére szeretne használni.

Idézet
Nem engedtek terepre, és nem azért lettem hegyimentő, hogy nyolc órát irodában üljek

– indokolta továbblépését.

Ambíciós célok és előre nem látott történések

„Egy hegyimentősnek több sportágban is profinak kell lenni, ez pedig nagyon sok edzést, felkészülést, munkát igényel – magyarázza beszélgetőpartnerem. Elsősorban tudni kell sziklát mászni, és a kötelet sem viszi fel senki előtted, neked kell rögzítened. Aztán a sízés különböző nemeit is művelni kell: a terepsízéstől az alpesi sízésig mindenben gyakorlottnak kell lenni.”

A Monte Rosa-masszívumban •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

A Monte Rosa-masszívumban

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

Ezen sportágak nemcsak különböző készségeket igényelnek, hanem rendkívüli erőnlétet is, de a hegyimentő munkához is nélkülözhetetlen az állóképesség, az egészséges, terhelhető szív (mert sokszor nagy súlyt kell rohamtempóban szállítani), tehát

sok futásnak, kardioedzésnek és edzőtermi munkának is bele kell férnie a hétköznapokba.

A még szakavatottabb mentéshez pedig elengedhetetlen az egészségügyi szakképzés is, így Kincső bevállalta az egy hónapos rohammentő-képzést is (egyelőre annak első modulját, az alapfokút), amit nemrégen fejezett be a Szeben megyei tűzoltóságnál. Elméleti és gyakorlati tudnivalókat sajátított el, hetenként vizsgázott – kitűnőre, így most már felismeri, mire van szüksége a betegnek, és stabilizálhatja állapotát.

Nem fér kétség hozzá, hogy ezen a téren is előrébb fog lépni, hiszen ambíciós voltáról tanúskodik az is, amit idén nyáron barátjával véghez vitt:

hét nap alatt megmászta a Svájc és Olaszország határán levő Monte Rosa masszívum tíz 4000 méternél magasabb csúcsát úgy, hogy többször bivakoltak a hóban.

Ez azt jelenti, hogy egy hóüreget csináltak maguknak, majd a bivakzsákba beleterítettek két hálózsákot, bevették a bakancsokat is, hogy reggelig ne ázzanak el, és csak egy kis lyukon át lélegeztek.

Túravezető képzés: sílécen eresztik le a völgybe •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

Túravezető képzés: sílécen eresztik le a völgybe

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

A csúcshódításokra előzetesen egy évig edzettek, de miután az akklimatizáció jól sikerült, nem volt, ami megálljt parancsolt volna nekik. És ekkor valami előreláthatatlan történt (legalábbis Kincső számára): barátja, akivel sok közös szenvedély fűzi össze, eljegyezte a hegyen, tehát az ifjú hölgy menyasszonyként érkezett haza.

Nagy a teher a hegyimentőkön – mindkét értelemben

Képzeljünk el egy alig több, mint 50 kilós fiatal hölgyet a hegyek járatlan útjain, szikláin, magatehetetlen emberek támaszaként, hordágyat cipelve. Rá is kérdeztem, mi az ő feladata a mindennapi hegyimentői munkája során.

Idézet
Elsősorban 24 órában készenlétben lenni

– feleli, de az a heti két nap, amikor az egyetemi laborórái vannak, mégis kivételt képeznek. Ettől eltekintve, a folyamatos edzések és felkészülés mellett, ha riasztás van, akár 1800 méter szintkülönbséget is nagyon rövid idő alatt kell megmászni, esőben, sárban, hóban.

Az általuk alapított  Konglomerátum Egyesület trikójával •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

Az általuk alapított Konglomerátum Egyesület trikójával

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

Ilyen volt egyik mentésük a Fogarasi-havasokban, amikor este 6-kor hívtak a fogarasi kollégák egy segédcsapatot, mert ők négyen kevésnek bizonyultak ahhoz, hogy lehozzák a térdsérülést szenvedett turistát, ehhez különben is a protokoll szerint legalább hat ember szükségeltetik. Mire Brassóból odaértek, már besötétedett, és

éjszaka, meredek, sziklás oldalon kellett hordágyon biztonságban lejuttatni a sérültet.

„Mi is alkalmazkodunk a terephez és a sérült súlyához. Ha veszélyes a terep, viszünk két kereket, ezek rögzíthetők a hordágy tengelyén. Ha a magunk dolgát meg akarjuk könnyíteni, akkor csak egyet cipelünk fel.”

A denevérlány •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

A denevérlány

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

Kincsőt, bár kezdetben sem vonakodott a hordágycipeléstől, nem mindig terhelik ezzel a feladattal a férfi kollégák – hiszen ő az egyetlen nő a csapatban –, de azért „bőven” előfordult, hogy ő is kivette a részét ebből. „Elől megy a mentés vezetője, de van hátul is egy irányító, aki a csapat terhelését felügyeli. Mindenkinek érteni kell a másikat egy pillantásból.”

Kincsőt kíméletből ugyan sokszor a hordágy könnyebbik, elülső feléhez állítják, de egy meredek lejtőn ez a „könnyűség” is nagyon relatív. Ha mégsem hordágyat, akkor egyéb felszerelést vagy a többiek zsákját is viszi a fiatal hegyimentő.

A holtakkal egy ösvényen

A mentés pszichés terhelést is jelent a csapatnak: előfordul, hogy halottakat kell lehozni. Kincsőnek is volt része ilyen misszióban, egy szívrohamban elhunyt pásztort kellett lehozniuk a Fogarasi-havasokból.

4000 méter fölött történt meg az eljegyzés is •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

4000 méter fölött történt meg az eljegyzés is

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

A nagy fizikai-pszichikai terhelés miatt nem sok idős hegyimentőt látuni e szakmában (egy bizonyos kor után nem is lehet gyakorolni), de annál több „kiégett” kollégát. Azért is

kevés a fiatal, mert ők manapság nagyon megnézik, milyen fizetés jár érte, az pedig változó:

konkrétan is, hiszen egyes megyékben, ahol közszolgálat keretében tevékenykednek, jobban fizetik a hegyimentőket, másutt, ahol csak megyei szolgálatot működtetnek, kevésbé.

Hivatalosan nem ismerik el, hogy ők rendkívüli munkakörülmények között dolgoznak,

nem honorálják bérpótlékokkal. Másrészt az erkölcsi elismerés, a biztatás és támogatás is hiányzik sok lelkes és ambíciós fiatal számára, akik nem tudnak kibontakozni – vélekedik Kincső. Neki is kijutnak a fiatalsága és nő volta miatti beszólások és megjegyzések a férfi kollégáktól, amik sok keserű percet okoznak, de két oka is van annak, hogy nem futamodik meg.

Ha eddig gitározott, most brácsázni is tanul •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

Ha eddig gitározott, most brácsázni is tanul

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

A helyemen vagyok!

„Nagyon erősen érzem, hogy én bírom, tudom, szeretem csinálni, hogy nekem való a hegyimentés, hogy a helyemen vagyok. Tele lelkesedéssel, teljes odaadással vagyok ott a munkában, és többször bebizonyítottam, megállom a helyem, de néha úgy érzem, éppen az zavarja a többieket, hogy munka után is elmegyek sízni, mászni, edzeni.

Idézet
Szeretnék mindig pozitív lenni a munkában is, de ez egyre nehezebben megy”

– osztja meg keserűségét Kincső.

Sziklamászás – több mint hobbi •  Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

Sziklamászás – több mint hobbi

Fotó: Tímár Kincső Katalin személyes archívuma

Mindemellett vannak megerősítő élményei is: amikor a mentésre szoruló emberek kicsit felderülnek egy mosolyára, vagy amikor

megbíznak benne annyira, hogy még arra is meg merik kérni, pisiltesse meg őket

(amint egy bokaficamos nő tette, mielőtt a hordágyra fektették volna). Másrészt viszont ezek az akadályok is hozzásegítik Kincsőt, hogy letisztuljanak körülötte a dolgok, a célok, hogy lássa, mi éri meg az erőfeszítést.

Barátjával egy hét alatt kipipált tíz négyezer méternél magasabb csúcsot •  Fotó: Tímár Kincső KatalinTímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

Barátjával egy hét alatt kipipált tíz négyezer méternél magasabb csúcsot

Fotó: Tímár Kincső KatalinTímár Kincső Katalin személyes archívuma

Az eligazodásban segíti őt értékrendje, amelynek alapja az istenhit: erre építi mindennapjait, keresztényként a felebaráti szeretet elsődleges számára. Magyarként most éppen a brácsázás a kapaszkodója, illetve úgy néz ki, sikerül alakítaniuk egy ifjúsági néptánccsoportot is a brassói egyetemistákkal.

„Hitelesség és cselekvés kell ahhoz, hogy a jövő nemzedéke előtt megálljak”, mondja a fiatal hegyimentő, akinek

a legfőbb álma a természet, a hegyek, az erdők csodálatos voltát megmutatni,

átadni a gyermekeknek, az ifjúságnak, még pontosabban: egy erdei iskolát létesíteni, ahol nem az osztályteremben sajátítják el a tudnivalókat, hanem a természetben, tapasztalás és cselekvés közben. Ehhez pedig egy közösséget is ki kell alakítani a hasonló gondolkodású emberekből, vázolja a teendőket.

•  Fotó: Tímár Kincső KatalinTímár Kincső Katalin személyes archívuma Galéria

Fotó: Tímár Kincső KatalinTímár Kincső Katalin személyes archívuma

A cél tehát, amire Kincső vigyázó szemét veti, tisztán kirajzolódik. Az út azonban még hosszú odáig, tekintve, hogy a hegyimentői főállás mellett még mindig egyetemista, illetve a hegyitúravezetés-tanfolyamot is végzi. Tulajdonképpen az sem kizárt, hogy az őszi, költségvetési megszorításokat előíró kormányrendelet miatt kanyarodik egyet az útja, latolgatja ő maga is, ugyanis az említett rendelet szerint a brassói hegyimentőknél is 15 százalékos személyzetleépítést kell végezni (ezt az átszervezést fél évvel elhalasztotta a kormány – szerk. megj.), pedig épp csak, hogy sikerült feltornászni a képzett hegyimentők számát 6-ról 9-re a brassói közszolgálatnál.

Bárhogy is alakuljon, nekem úgy tűnik, Kincsőben megvan az erő és a képesség ahhoz, hogy tartsa magát az általa kitűzött irányhoz, ami elsősorban az emberek szolgálata. Ő pedig keresztény hite szerint ehhez a Fennvaló segítségét reméli elnyerni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 28., szerda

Roncsautó program: megvan, mikortól lehet pályázni

Június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautó program 2025-ös kiírása; a magánszemélyek pedig június 19-étől pályázhatnak a romániai gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.

Roncsautó program: megvan, mikortól lehet pályázni
2025. május 28., szerda

Nicușor Dan: azt szeretném, hogy mind a négy Európa-barát párt legyen tagja a kormánynak

Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan: azt szeretném, hogy mind a négy Európa-barát párt legyen tagja a kormánynak
2025. május 28., szerda

Mint egy gyógyszer-túladagolás, olyan a sok eső a télen kiszáradt földnek

Nem kapott mezőgazdasági áradáskárokról szóló bejelentést kedd délutánig a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság, de az már most biztos, hogy nem tett jót a sok eső a földeknek. Mindezek ellenére azonban a talaj vízkészletei még nem teltek fel.

Mint egy gyógyszer-túladagolás, olyan a sok eső a télen kiszáradt földnek
2025. május 27., kedd

Áradnak a patakok, folyók Székelyföldön

Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.

Áradnak a patakok, folyók Székelyföldön
2025. május 27., kedd

A miniszter szerint is súlyos problémák merülhetnek fel bizonyos vidékeken az esőzés miatt

Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.

A miniszter szerint is súlyos problémák merülhetnek fel bizonyos vidékeken az esőzés miatt
2025. május 27., kedd

Elkerülhetetlen az adóemelés – véli a Költségvetési Tanács elnöke

A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.

Elkerülhetetlen az adóemelés – véli a Költségvetési Tanács elnöke
2025. május 27., kedd

Kárpát-medence kincsei: Somló vára

A magyarországi Veszprém vármegyében, Doba mellett, a bazaltos Somló-hegy északi oldalán található Somló vára keletkezésének időpontja ismeretlen. A legendák szerint a tatárjárás után építették, ám az első írásos emlék csak 1352-ből való.

Kárpát-medence kincsei: Somló vára
2025. május 27., kedd

Három Bákó megyei település szigetelődött el az áradás következtében

Elmosott egy ideiglenes hidat a nagy mennyiségű víz Palánkán, emiatt három település vált megközelíthetetlenné Bákó megyében.

Három Bákó megyei település szigetelődött el az áradás következtében
2025. május 27., kedd

Leghamarabb szerdától lehet járható a hatodi átkelő

Jelenleg is dolgoznak a mikóújfalusi ideiglenes híd helyreállításán, amit hétfőn este elsodort az ár. A Kovászna megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a Hatodra vezető átkelőt szerdán nyithatják meg a forgalom előtt, ha az időjárás is engedi.

Leghamarabb szerdától lehet járható a hatodi átkelő