A termésátlag növelését ugyan megakadályozta a nyári szárazság, de így is egy kevés profittal tudják zárni az évet a Hargita megyei krumplitermesztők
Fotó: Veres Nándor
Végéhez közeledik a pityókatermés betakarítása Hargita megyében. Nehéz esztendőt zárnak a termesztők, ugyanis az inputárak emelkedését nem követte azonos mértékű felvásárlóiár-növekedés, így a gazdák a termésátlag növelésével próbálták mérsékelni a bevételkiesést. Hogy ez mennyire sikerült, illetve hogy a bevételek és kiadások mérlegét tekintve milyen a szezonzárás, arról is beszélgettünk Romfeld Zsolttal, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetőjével.
2022. október 26., 22:012022. október 26., 22:01
Lezajlott a burgonya betakarítási munkálatainak nagy része Hargita megyében, a termésnek már csak egy kis hányada van a földben. Az időjárás kedvez a munkálatok befejezéséhez, ami helyenként az őszi vetésekkel kapcsolatos teendők miatt nem ért még véget, a párhuzamos munka ugyanis megosztotta a mezőgazdasági gépparkokat és az emberi erőforrást is – tájékoztatott Romfeld Zsolt. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, Gyergyó vidékén is zajlik még a betakarítás, ott a krumplinak mintegy 20 százaléka van még a földben.
„Hektáronként 19–20 tonna közötti az átlagtermés. Egyes helyeken nem nőtt meg eléggé a pityóka, visszafogta a növekedést a júliusi szárazság, tehát kisebb méretűek lettek. Az ipari burgonya esetében ez ugyan előny, de az étkezési burgonya nőhetett volna kicsit nagyobbra.
arra, hogy bizakodóbban folytathassák a gazdák a jövő évi szezon előkészítését” – fogalmazott az igazgatóság vezetője.
Hargita megyében 4500 hektáron termesztenek burgonyát APIA-s támogatásban részesülő gazdák, ebből 3900 hektárt tesz ki az étkezésiburgonya-földek összterülete, 600 hektáron pedig ipari felhasználású krumplit termesztenek a gazdák.
– erre már legalább egy éve megkötötték a szerződést a felvásárlók a gazdákkal, ezért kötött az ár – tudtuk meg Romfeld Zsolttól.
„Az ipari burgonya esetében a mennyiségen van a hangsúly, abból általában nagyobb mennyiséget is termesztettek a gazdák, tehát a hektáronkénti hozam nagyobb volt” – jegyezte meg a szakember.
Egyes helyeken nem nőtt meg eléggé a pityóka, visszafogta a növekedést a júliusi szárazság
Fotó: Veres Nándor
A mezőgazdasági inputár (energia, üzemanyag, műtrágya stb.) megemelkedésekor nagy problémát okozott az agrárszektorban, hogy a termények felvásárlási ára nem követi a költségnövekedés meredek görbéjét, ezért a gazdák a termésátlag növelésével próbálják megelőzni a bevételkiesést. Arra a kérdésünkre, hogy ez mennyire sikerült idén, Romfeld Zsolt azt válaszolta, hogy
Mindezzel együtt a gazdák az öntözőrendszerekben és a vízmegtartó technológiák alkalmazásában látják a fejlődés lehetőségét, továbbá jó minőségű vetőmaggal növelnék a termésátlagot, igaz, hogy utóbbi a költségeiket már a vetés fázisában is növeli – fűzte hozzá a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
tehát lesz pénzük megfinanszírozni a következő szezon előkészítési munkálatait, „összességében egy nehéz, de pozitív évet zárhatnak” – summázta az idei esztendőt Romfeld Zsolt.
Képzést indítanak a gazdáknak
A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság akkreditált, általános állattenyésztési tanfolyamot indít a gazdák számára. Amint arról az igazgatóság vezetője tájékoztatott, a képzés november 3. és március 30. között zajlik, és 360 órás –120 elméleti és 240 gyakorlati óra – felkészítőt követően a sikeresen vizsgázó résztvevők a munkaügyi hivatal EU-szinten elismert oklevelét vehetik át. Erre a diplomára azért van szüksége a gazdáknak, mert ennek hiányában nem élhetnek számos pályázati lehetőséggel – mondta el Romfeld Zsolt. Az érdekeltek személyesen az igazgatóság csíkszeredai székhelyén, a Szabadság tér 5. szám alatt, a második emeleten, a 245-es irodában (Szakáli Gézánál) jelentkezhetnek a képzésre vagy kérhetnek további információkat arról, illetve ezt megtehetik a 0723 916 864-es telefonszámot felhívva is. Székelyudvarhelyen az APIA kirendeltségénél, a II. Rákóczi Ferenc utca 84. szám alatt, az épület második emeletén (Bölöni Ferencnél) jelentkezhetnek a képzésre a gazdák, további információkat pedig a 0740 075 844–es telefonszámot felhívva kérhetnek.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Szerdán és csütörtökön is lezárnak egy-egy utcát Székelyudvarhelyen csőtörés miatt, mindkét érintett helyszínen vízelvétellel is járhat a munkálat – áll a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
November végén ingyenesen szállítja el a kerti zöldhulladékot az RDE hulladékgazdálkodási vállalat Székelyudvarhelyről.
A Maros Megyei Tanács értesíti érintett nyilvánosságot, hogy környezetvédelmi engedélyre nyújtott be kérelmet „Az útpadka és árkok kiépítése a 154A jelzésű megyei úton, Magyaró és Holtmaros településeken, Magyaró községben” című projekt számára.
Közzétették a magyar kisebbség számára készült román érettségi vizsga tételmodelljeit. A magyar kisebbségnek 2025-ben először lesz a többségtől eltérő román nyelv és irodalom írásbeli vizsgája. Most valóban a nyelvtudást mérnék fel.
Több vállalat és egy állami erdészeti hivatal is érintett abban a Maros megyei összehangolt illegális erdőkitermelésben, amely miatt hónapok óta nyomoz a rendőrség, szerdán pedig bizonyítékokat is találtak.
Átvehetik személyi igazolványaikat a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában azok a személyek, akik november 1-jéig nyújtották be kérelmeiket az új okmány kiállítására.
Antal Lóránt, Hargita megye RMDSZ-es szenátora az elmúlt négy évben a szenátus energiaügyi bizottságának elnökeként dolgozott. Fontos szerepet tölt be a bizottság, hiszen megfelelő energiaellátás nélkül erős gazdaság sem létezhet.
szóljon hozzá!