Fotó: Tánczos Barna/Facebook
A háború árnyékában az élelmiszer-önellátás stratégiai kérdés – jelentette ki az agrárminiszter a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) kerekasztal-beszélgetésén, csütörtökön Tusnádfürdőn a tárca közleménye szerint.
2023. július 20., 22:482023. július 20., 22:48
Nagy István arra emlékeztetett: komoly kihívásokkal kellett megküzdenie a magyar agráriumnak, a történelmi aszály után a háború negatív hatásai és „az elhibázott brüsszeli szankciók is sújtották hazánkat”.
– tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány szorosabbra fonta kapcsolatát a magyar gazdatársadalommal, a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar ugyanis stratégiai ágazat. A kormány ezért úgy döntött, az uniós jog adta maximális mértékben, 80 százalékban biztosít nemzeti kiegészítő finanszírozást az uniós fejlesztési források mellé.
– fejtette ki a miniszter.
Nagy István arról is beszélt, hogy az ország gerincét a vidék adja, ezért mindent meg kell tenni annak megerősítése érdekében. A kormánynál középpontban van a vidéki életforma, a hagyományok megőrzése. „Ezekért dolgozunk minden nap” – fűzte hozzá a miniszter. Kitért arra is, hogy
Az agrárium versenyképességét és az agráriumból élők helyzetét tovább kell erősíteni – húzta alá az agrártárca vezetője a közlemény szerint, amit az MTI szemléz.
„Székelyföldi lakosként akkor tudjuk a leginkább segíteni a Kárpát-medence élelmiszer-ellátását a globális kihívások tükrében, ha felismerjük a helyi termékek által nyújtott környezetvédelmi és gazdasági hozzáadott értéket.
A következő években a szén-dioxid-kibocsátás-csökkentés lesz az egyik meghatározó cél a legtöbb iparágban, és e mentén fognak átalakulni a technológiák, vagy éppen a hétköznapi életünk. Bár a fent említett példa csak egy kis szelete a szén-dioxid-kibocsátás-csökkentésére irányuló összetett intézkedéscsomagnak, de vitathatatlan, ha helyi termékeket vásárolunk fenntarthatóbb szülőföldet építünk és kíméljük a környezetünket” – mutatott rá Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter, az RMDSZ Hargita megyei szenátora a beszélgetésen.
Tánczos Barna rámutatott arra, hogy az újabbnál újabb környezetvédelmi uniós irányelvek szükségszerűek, azonban figyelemmel kell lenniük a tagállamok sajátosságaira, főleg akkor amikor a mezőgazdasági területen vezetnek be szigorításokat a környezetvédelem terén. Szerinte például
„Akkor amikor a nagyon fontos és szükségszerű környezetvédelmi irányelvek, jogszabályok megalkotása zajlik, az EU-s törvényhozásnak figyelembe kell vennie a tagállamok sajátosságait, nemcsak pénzügyi, de a környezetvédelmi szennyezés szempontjából is. Éppen ezért, nem támogatták az RMDSZ EP képviselői természethelyreállítási törvényt az Európai Parlamentben múlthéten, mert a jogszabálynak nem azon formája került az Európai Parlament asztalára, amelyet a tavasz folyamán – akkor még környezetvédelmi miniszterként, az EU tagállamainak miniszteri tanácsán – amelyben megállapodtunk.
– hangsúlyozta. Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter a kerekasztal-beszélgetésen megköszönte Nagy Istvánnak, magyarországi mezőgazdasági miniszternek azt a stabil alapokon álló partnerséget, amelynek keretében a két ország együttműködését megerősítették és előbbre vitték az RMDSZ kormányzati szerepelvállalása során, továbbá olyan intézkedéseket sikerült gyakorlatba ültetni, amelyek a szülőföldön való boldogulást helyezték előtérbe, valamint a meglévő eszközökkel támogatták azoknak a programoknak a folyatását, amelyeket kormányzati munkával indítottak el a gazdák támogatására – olvasható az RMDSZ beszámolójában.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!