Fotó: Haáz Vince
Maros megyében két település szerepel az UNESCO világörökségi listáján: Segesvár és Szászkézd. Ahhoz, hogy ez a minősítést megőrizzék, tenniük is kell a településeknek. Ezt szolgálja egy nemrég megalakult műemlékvédelmi bizottság.
2022. augusztus 25., 19:352022. augusztus 25., 19:35
2022. augusztus 25., 22:352022. augusztus 25., 22:35
Maros Megye Tanácsa csütörtöki ülésén jóváhagyta egy szakmai bizottság megalakulását, amelynek a feladatai közé az UNESCO világörökség listáján szereplő segesvári történelmi városrész megőrzése, az ott található épületek, lakóházak, templomok, bástyák, falak állapotának megfelelő módon történő javításának, restaurálásának a felügyelete is tartozik.
A bizottság tagjai között találhatók a segesvári önkormányzat és polgármesteri hivatal alkalmazottai, a Maros megyei rendőrség, a Horea Vészhelyzeti Felügyelőség megbízottjai, közigazgatási szakemberek, építészek, egyetemi tanárok, művészettörténészek, a Maros Megyei Múzeum munkatársai, Maros megye főépítésze.
„Fontos, hogy egy település felkerült az UNESCO világörökség listájára, de ugyanolyan fontos megőriznie is ezt a státust, ezért pedig folyamatosan tenni kell, ezért is van szükség erre a bizottságra” – fogalmazott Kovács Mihály Levente, a Maros megyei önkormányzat alelnöke, hozzátéve, hogy a bizottságnak Segesvár várának a népszerűsítése is a feladatai közé tartozik a felügyelet mellett.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!