Megművelt parcellák. Pénzzel támogatják a területek telekkönyvezését
Fotó: Pál Árpád
A kormány támogatásával végzett ingyenes telekkönyvezésre egyre nagyobb az igény a települések részéről Hargita megyében – ez derül ki a Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (OCPI) összesítéséből. A települések idéntől már 150 ezer lej értékű támogatást igényelhetnek a területek telekkönyvezéséhez és ingatlan-nyilvántartásba vételéhez szükséges terepmunkálatokra, illetve a dokumentációk elkészíttetésére.
2017. október 27., 12:102017. október 27., 12:10
A telekkönyvezés előkészítésének kormánytámogatással történő finanszírozása tavaly júniusban vált lehetővé, a 2016-os 35-ös számú sürgősségi kormányrendelet megjelenésével, amely módosította a 1996-ból származó 107-es számú törvényt.
A települések tavaly 135 ezer, idéntől már 150 ezer lej értékű támogatást igényelhetnek a területek telekkönyvezéséhez és ingatlan-nyilvántartásba vételéhez szükséges terepmunkálatokra és dokumentációk elkészíttetésére az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség (ANCPI) költségvetéséből.
Hargita megyében a tavalyi érdeklődést visszafogottnak jellemezte Sorin Truță, a Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (OCPI) igazgatója. Úgy vélte, ez annak is tulajdonítható, hogy hiányzott az egy évnél nagyobb időtartamú kivitelezési szerződések megkötésének lehetősége, és kevesen bíztak abban, hogy fél év alatt elvégezhető ez a munka. Időközben a törvény módosult, lehetőséget adva a kétéves szerződésekre is. Tavaly 34 település írt alá finanszírozási szerződést, közülük 15 tudott közbeszerzési eljárás után szerződést kötni a munkálatok elvégzésére. A többiek a finanszírozási szerződések felbontását kérték, mert nem találtak időben kivitelezőt, utólag még négy település kérte ugyanezt a megbízott cégek visszalépése miatt. A törvénymódosítással lehetővé vált a tavaly aláírt szerződések meghosszabbítása is, ezzel Korond és Parajd is élt. A hivatal adatai szerint a csíki községek közül Csicsóban 569, Dánfalván 125, Csíkpálfalván 193, Csíkszentmártonban 197 ingatlan kataszteri nyilvántartásba vétele történt meg –
Parajdon ez még folyamatban van 1330 ingatlan esetében, így az össz-szám 4573-ra emelkedik.
Idén jóval nagyobb volt az érdeklődés mind a települések, mind a szakemberek részéről – értékelt az igazgató. 61 község és város számára biztosítottak támogatást, kivételt jelent több olyan település, ahol már folyamatban van a teljes telekkönyvezés előkészítése. Ezek közül 54 község, illetve város írt alá támogatási szerződést. Kimaradt Balánbánya, ahol kizárólag beltelkek vannak, Gyergyószentmiklós és Zetelaka, ahol már van szerződés telekkönyvezésre, illetve Csíkmadaras és Kászonaltíz. Madéfalván és Varságon nem azonosítottak be olyan parcellákat, amelyek telekkönyvezését támogathatták volna. 39 település vezetői a közbeszerzési eljárások után szerződést is kötöttek a dokumentációk elkészítésére az előírt időszakban – Csíkszentimre, Rákos és Csíkszentgyörgy is a kimaradók között van. Az igazgató szerint
Ezzel magyarázható az is, hogy egyes községek csak kisebb területekre tudtak szerződést kötni. Idén majdnem 3 millió lej értékű kataszteri munkálatot szerződtek le 49 823 ingatlan telekkönyvezése érdekében, ez majdnem 25 ezer hektárnyi területet jelent. A dokumentációkat 2018 végéig, illetve 2019 első hónapjaiban kell véglegesíteni. Truță azt mondta, jelenleg a tevékenység egységesítésén dolgoznak, hogy a dokumentációk átvétele zökkenőmentes legyen. Megtudtuk azt is, a tavaly elkészült, telekkönyvezéshez szükséges iratokat illetően mintegy 800 esetben a tulajdonosok elhunyta nyomán hagyatéki eljárás lefolytatása szükséges, ehhez anyagi támogatást is biztosít az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség.
A visszaszolgáltatás mértékétől is függ a telekkönyvezés
Fotó: Veres Nándor
Mivel a visszaszolgáltatási folyamat még nem fejeződött be, azokat a külterületeket, ahol a birtoklevelek kiadása nem történt meg, ideiglenesen a helyi tanácsok nevére telekkönyvezik – még nem fogadták el azt a törvénymódosítási javaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a birtokba helyezési jegyzőkönyvek alapján ideiglenesen a használó személyek nevére jegyezzék be az ilyen területeket.
Az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség (ANCPI) honlapján megtalálható azon Hargita megyei települések listája, ahol kormánytámogatással ingyenes telekkönyvezéshez szükséges munkálatokat végeznek.
A települések nevére kattintva a dokumentumok között megtekinthető az a térkép is, amelyen a vonalazott rész jelöli az ingyenes telekkönyvezésre előirányzott parcellákat. Az igazgató szerint elsősorban a tulajdonosok számára fontos ezt tudni, hogy személyesen is követhessék a munkát.
Truță beszámolt arról is, hogy a Világbank által finanszírozott országos CESAR nevű program keretében Csíkszentkirályon 6818 ingatlan számára készült el idén júniusban telekkönyvezéshez szükséges dokumentáció. A parcellázási tervek kifüggesztése után 472 módosítási kérést iktattak, amelyeket kataszteri hivatal munkatársaiból álló bizottság bírált el, majd hozott döntést róluk, a dokumentáció aktualizálása és átvétele után következik a telekkönyvi kivonatok kibocsátása a tulajdonosok számára. Gyergyóremetén hasonló folyamat zajlik, ott 7366 ingatlan szerepel a jegyzékben, az átvételi bizottság az ellenőrzés után hiányosságokat talált, ezért a dokumentációt visszaküldik a kivitelezőnek javítás céljából – tájékoztatott az igazgató.
Lassú visszaszolgáltatás
A Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatalhoz idén 1336 birtokba helyezési jegyzőkönyvet küldtek be, ez 2934 hektárnyi területre vonatkozik – ebből 845 hektár erdőre Csíkszeredában állítottak ki jegyzőkönyvet. Truță szerint továbbra is példaértékűen, tervszerűen dolgozik a földtörvény alkalmazásáért létrehozott farkaslaki helyi bizottság, amely 364 jegyzőkönyvet állított ki, ott készül a legtöbb dokumentáció a megyei bizottság számára is. A folyamat lassan halad, még 124 ezer hektár terület van visszaszolgáltatásra jóváhagyva birtokba helyezés nélkül Hargita megyében – emelte ki az igazgató. A visszaszolgáltatás folyamatát hátráltatja, hogy sok irat javításra szorul – a birtokleveleket korábban sok esetben helyszíni azonosítás nélkül adták ki, sok hibás birtoklevél van, amelyeket javítani kell.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
szóljon hozzá!