A magánbiztosító által betegszabadságra, illetve műtétekre kifizetett kártérítés alkalmanként a 30 ezer lejt is megközelítheti. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Az orvosi beavatkozásokat igénylő sérülések kezelési költségeinek megtérítését, illetve a fizetett betegszabadság hétvégékre és hivatalos munkaszüneti napokra, ünnepnapokra való kiterjesztését is lehetővé teszi egy jó magán baleset-biztosítás. A magánkötvények abban a legerősebbek, amiben a társadalmi szolidaritás elvén működő kötelező egészségbiztosítás gyenge vagy hiányos – így foglalhatók össze a magán balesetvédelmi szerződések előnyei. Biztosítási szakértővel beszélgettünk a témában.
2019. március 23., 10:432019. március 23., 10:43
2019. március 26., 14:592019. március 26., 14:59
Alapvető különbségek vannak a kötelező állami egészségbiztosítás, illetve a magánkötvények rendszere között a működésüket és rendeltetésüket tekintve, így egymás ellenében összehasonlítani sem helyénvaló ezeket, mivel azonban jól kiegészíthetik egymást, mégiscsak érdemes összevetni a magán- és állami szerződések által biztosított szolgáltatásokat.
A kötelező állami egészségbiztosítási rendszer a társadalmi szolidaritás elvén alapszik, vagyis minden jövedelemmel rendelkező állampolgárt hozzájárulás fizetésére kötelez, részben azért, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévő, adott esetben jövedelemmel nem rendelkező rétegekhez tartozó személyek – gyerekek, idősek, munkaképtelenek, munkanélküliek stb. – is méltányos egészségügyi ellátást kaphassanak.
Az állami, illetve a magán biztosítási rendszer működése közti különbség leginkább talán a baleseti sérülések kezelési költségeinek átvállalásában mutatkozik meg:
Ha például valaki megcsúszik autójával a vizes úton, és árokba borulva megsérül, a kórházi költségeket saját zsebéből kell kifizetnie – dacára annak, hogy nem szándékosan okozta a sérülést –, ugyanis nem az útviszonyoknak megfelelő sebességgel közlekedett. A magán baleset-biztosítás ezzel szemben ilyen esetben is minden felmerülő költséget megtérít. Ez voltaképpen egy választható, teljesen az egyénre szabott felülbiztosítás, amelyet a szabadpiaci rivalizálásban a kliensek hozzájárulásaiért versengve próbálnak értékesíteni a biztosítótársaságok.
Sokan hiszik, hogy a magán balesetvédelmi biztosítás drága, pedig – mint azt Ülkei István biztosítási tanácsadótól megtudtuk – gyakran csak töredéke a kötelező állami egészségbiztosítás hozzájárulási költségeinek.
A biztosítás kiterjed a betegségek mellett mindenféle balesetben szerzett sérülés kezelési költségeinek fedezésére – beleértve a drága műtéteket is –, függetlenül attól, hogy az a kliens hibájából történt vagy sem. Emellett betegszabadság idején, ami a hazai törvények értelmében fél évig terjedő időszak lehet, 100 lejt biztosít a munkából kiesett kliensnek a hét minden napjára, azaz hétvégén, hivatalos munkaszüneti napokon és ünnepnapokon is – ismertetett egy előnyös csomagot a tizennyolc éves szakmai tapasztalattal rendelkező biztosítási szakértő, aki az országban jelen lévő összes biztosítótársaság kötvényeit értékesíti. Megjegyezte viszont, hogy a biztosítások többsége nem ennyire kiterjedt.
Archív
Fotó: Veres Nándor
„Ha netán nekem december-januárra esik a gyógyulási időszakom, a hétvégék mellett rengeteg napot elveszítek a karácsonyi, szilveszteri ünnepnapok miatt. Ha hónap végén leszek beteg, nincs kötszer, gyógyszer” – fogalmazott a kötelező egészségbiztosítás egyik hiányosságáról Ülkei István, utalva az állami egészségügyi rendszerben időnként tapasztalható jelenségre, a különböző szolgáltatásokra elkülönített havi pénzkeretek idő előtti lemerülésére.
A szakember tapasztalatai szerint egyébként meglehetősen kevés, százból két-három esetet tesznek ki a közúti balesetben szerzett sérülések ellátására kifizetett kártérítések. Az esetek többségét – százból mintegy ötvenet – szabadidős tevékenység közben szerzett sérülések alkotják, és a gyakoriságot tekintve második a sorban a háztartási balesetek kategóriája. A magánbiztosító által alkalmanként kifizetett kártérítések értéke átlagban akkora, amennyit a kliens 5–10 év alatt fizetne be havi hozzájárulásként, de olyan eseteket is említett, amikor a 180 nap betegszabadságra, illetve a műtétekre kifizetett kártérítés megközelítette a 30 ezer lejt.
A gyakoriságot tekintve nem készülnek kimutatások arról, hogy a kórházakban évente hányszor végeznek olyan kezeléseket, amelyek költségét nem téríti meg az egészségbiztosítási pénztár, de mint azt Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója a témával kapcsolatos korábbi cikkünkben nyilatkozva elmondta, tavaly Hargita megyében összesen 536 ezer lej értékben nyújtottak ellátást a kórházak olyan esetekben, amelyek után elméletileg valakinek fizetnie kell. Az esetszámokat csak a kórházakban összesítik, az egészségbiztosítási pénztárnál csak ezeknek a szolgáltatásoknak az összértékéről készül kimutatás – tájékoztatott Duda Tihamér. Azt viszont a kórházak jogászaitól tudjuk, hogy egy-egy ilyen kórházi kezelés költsége pár tíz lejtől 10–12 ezer lejig terjed, és a nagyobb összegeket meglehetősen nehezen tudják behajtani, sokszor csak bírósági perek és kényszervégrehajtás révén sikerül, és évekbe is beletelhet.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterülete, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
szóljon hozzá!